Naše názory
Vydaváme nejen své oficiální tiskové výstupy, ale naši představitelé poskytují elektronickým i tištěným médiím rozhovory a komentáře. Ve formuláři níže můžete zadat, čí názory a z jaké oblasti chcete vyhledat.
Praha by měla mít vlastní developerskou firmu, myslí si náměstek primátora Hlaváček
Praha by podle vzoru jiných evropských měst měla mít vlastní společnost starající se o městskou výstavbu. Řekl to první náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (za Spojené síly pro Prahu). Firma by měla na starost například stavbu bytů či školských zařízení. Zatím se jedná o nápad, který by náměstek rád prosadil u koaličních partnerů a v tomto volebním období připravil jeho návrh, případně zkušební provoz. Město také připravuje další analýzu volných pozemků ve svém majetku.
V Praze konečně začínají vznikat byty v místě nefunkčních průmyslových areálů. Dostupných bytů je přesto málo.
Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) jako každý rok představil územní analýzu developerských projektů. Analýza sleduje všechny důležité aspekty na trhu s pražskými byty, tedy kde, jakým tempem, za kolik a jaké typy bytů se staví nebo jak se vyvíjí poptávka. Developeři začínají oproti minulosti více využívat pro bytovou výstavbu bývalé významné průmyslové areály, zejména ve Vysočanech a v Hloubětíně.
Potřeby města jsou víc než zájmy investorů, tvrdí nový pražský náměstek Hlaváček
Nechci vycházet vstříc investorům, ale potřebám města, řekl v rozhovoru pro Novinky nově zvolený náměstek a radní pro územní rozvoj v Praze Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu). Investoři se prý nemají ptát, co může Praha udělat pro ně, ale co mohou oni udělat pro ni. V současné době pracuje na kuchařce brownfieldů nebo připravuje materiál pro sloučení 22 stavebních úřadů zpět v jeden.
Praha se musí naučit stavět byty sama, říká nový radní pro územní rozvoj Petr Hlaváček
Hlavní město ustrnulo ve vývoji. Na velkou stavbu, ať už dopravní, či jinou, se pořád čeká. Na vině je extrémně složitý a zdlouhavý povolovací proces, ale podle nového radního pro územní rozvoj Petra Hlaváčka (Spojené síly pro Prahu) i to, že Praha prostě stavět neumí. „Město se to musí začít učit a dívat se do zahraničí na zajímavé modely,“ říká a jako příklad uvádí Mnichov, který má už sto let vlastního městského developera.
Vysněný projekt Krnáčové ani blob na Letné Praha stavět nehodlá, vzniknout by měl ale koncertní sál a muzeum nesvobody
Noví pražští radní jsou ve funkci přesně tři týdny a už si stihli schválit návrh rozpočtu na příští rok. Nechali si v něm nicméně osmnáctimiliardovou rezervu na investice. Zatím nevědí, na co přesně tyto peníze použijí, jelikož nejdříve musí zvážit, jak naloží s projekty, které jim zanechali jejich předchůdci.
Praha chce muzeum nesvobody, blob stavět nehodlá
Noví pražští radní jsou dnes ve funkci přesně tři týdny a už si stihli schválit návrh rozpočtu na příští rok. Nechali si v něm nicméně osmnáctimiliardovou rezervu na investice. Zatím nevědí, na co přesně tyto peníze použijí, jelikož nejdříve musí zvážit, jak naloží s projekty, které jim zanechali jejich předchůdci.
Místo ministerstev hotely? To Praha nepotřebuje, říká radní k prodeji vládních budov
Premiér Andrej Babiš se nevzdává snu o vládní čtvrti. Jak upřesnil minulý týden, náklady by chtěl z části pokrýt prodejem stávajících vládních budov. Slibuje si od toho až 7,5 miliardy korun. Zatímco Praha i památkáři se obávají, kdo by nemovitosti koupil a jak by s nimi nový majitel naložil, Klub za starou Prahu obviňuje premiéra z barbarství a neúcty k české státnosti.
Velká pražská náměstí se v příštích letech výrazně promění
Jan Burda, moderátor: Vedení hlavního města počítá do budoucna s výraznými úpravami velkých pražských náměstí. Některé představy jsou zatím jenom v obrysech, jiné už nabírají konkrétní podobu. Třeba na Václavské náměstí by se po čtyřiceti letech mohly vrátit tramvaje.
1. náměstek primátora Hlaváček: Chceme zklidnit magistrálu postupně
Náměstkem primátora se Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu/TOP 09) stal teprve před pár dny. Bývalý proděkan Fakulty architektury ČVUT má s klíčovou gescí územního rozvoje však už bohaté zkušenosti. V letech 2015 až 2016 byl totiž ředitelem Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR).
Pozemky pro bytovou výstavbu v Praze
Moderátor Veronika Kabátová: Praha chce brownfieldy využít k výstavbě bytů. Pro nové vedení hlavního města je bydlení prioritou. Koupě nemovitosti v metropoli se i pro lidi z vyšší příjmové skupiny stává stále nedostupnější. A bytů je málo. Autor Eva Šelepová: Nákladové nádraží Smíchov, nákladové nádraží Žižkov, Slatiny nebo Rohanský ostrov. Ondřej Boháč, ředitel, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy: Praha má těch míst nevyužívaných uvnitř města extrémně mnoho v porovnání s jinými městy. Autor Eva Šelepová: Území hlavního města proto urbanisté někdy přirovnávají k ementálu. Takzvané brownfieldy v Praze zabírají plochu asi 1400 hektarů. Ondřej Boháč, ředitel, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy: Do těch Buben počítáme, že se vejde zhruba 20 000 lidí, na Žižkov zhruba 10 000 lidí, Praha má rezervy, počítáme 200 000 lidí. Autor Eva Šelepová: Nejblíž výstavbě má toto území na Rohanském ostrově nedaleko Invalidovny. Dělníci a stavební stroje by tady měly začít pracovat už příští rok. A takto to tady má vypadat za několik let. Územní povolení má už i smíchovský brownfield. Na zdejších 20 hektarech developer postaví novou čtvrť pro 3500 obyvatel. A tohle je zase vize pro bývalé žižkovské nádraží, které teď slouží hlavně jako prostor po velkosklady. Petr Hlaváček /Spojené síly pro Prahu/ náměstek primátora: My teď ve spolupráci s IPR, chystáme takovou aktuální kuchařku, jak si který ten brownfield stojí, každý má nějakou svoji historii. Věc probereme důsledně s městskými částmi a pokusíme se najít shodu. Autor Eva Šelepová: Problémem předražených bytů a nevyužitých ploch v metropoli se zabývají čeští architekti. Ateliér Artikul představil dům na kolech. Autoři uvažují, že Mobil huty vedení Prahy nabídnou k dočasnému řešení bytové krize, umístit je chtějí právě na brownfieldy.