Pozemky pro bytovou výstavbu v Praze
Moderátor Veronika Kabátová:
Praha chce brownfieldy využít k výstavbě bytů. Pro nové vedení hlavního města je bydlení prioritou. Koupě nemovitosti v metropoli se i pro lidi z vyšší příjmové skupiny stává stále nedostupnější. A bytů je málo.
Autor Eva Šelepová:
Nákladové nádraží Smíchov, nákladové nádraží Žižkov, Slatiny nebo Rohanský ostrov.
Ondřej Boháč, ředitel, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy:
Praha má těch míst nevyužívaných uvnitř města extrémně mnoho v porovnání s jinými městy.
Autor Eva Šelepová:
Území hlavního města proto urbanisté někdy přirovnávají k ementálu. Takzvané brownfieldy v Praze zabírají plochu asi 1400 hektarů.
Ondřej Boháč, ředitel, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy:
Do těch Buben počítáme, že se vejde zhruba 20 000 lidí, na Žižkov zhruba 10 000 lidí, Praha má rezervy, počítáme 200 000 lidí.
Autor Eva Šelepová:
Nejblíž výstavbě má toto území na Rohanském ostrově nedaleko Invalidovny. Dělníci a stavební stroje by tady měly začít pracovat už příští rok. A takto to tady má vypadat za několik let. Územní povolení má už i smíchovský brownfield. Na zdejších 20 hektarech developer postaví novou čtvrť pro 3500 obyvatel. A tohle je zase vize pro bývalé žižkovské nádraží, které teď slouží hlavně jako prostor po velkosklady.
Petr Hlaváček /Spojené síly pro Prahu/ náměstek primátora:
My teď ve spolupráci s IPR, chystáme takovou aktuální kuchařku, jak si který ten brownfield stojí, každý má nějakou svoji historii. Věc probereme důsledně s městskými částmi a pokusíme se najít shodu.
Autor Eva Šelepová:
Problémem předražených bytů a nevyužitých ploch v metropoli se zabývají čeští architekti. Ateliér Artikul představil dům na kolech. Autoři uvažují, že Mobil huty vedení Prahy nabídnou k dočasnému řešení bytové krize, umístit je chtějí právě na brownfieldy.