Opozici navzdory. Senátoři TOP 09 se podepsali pod důchodovou reformu

4. 12. 2024

„Důchodová reforma není jen politické rozhodnutí, ale ekonomická nutnost, uvedl na tiskové konferenci 1. místopředseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Jan Grulich. I přes obstrukce ze strany hnutí ANO byla s podporou senátorů za TOP 09 schválena.

„Bez důchodové reformy čelíme riziku, že systém bude neudržitelný, což povede k nespravedlnosti mezi generacemi. Dnešní mladí lidé mohou bez vlastního přičinění čelit situaci, kdy důchodový systém nebude schopen vyplácet jejich důchody, varoval senátor Jan Grulich. Absolutní výše jak sociálních výdajů, tak výdajů na důchody a starobní důchody se totiž během let soustavně zvyšuje. Vláda dostála svému slibu, když se zavázala k vypracování důchodové reformy v programovém prohlášení. Kdyby tak neučinila, deficit důchodového účtu v roce 2050 by činil 6 procent HDP, což je v dnešních číslech 350 až 400 miliard korun. Ekonomická data jednoznačně ukazují, že je třeba jednat ihned, uzavřel Grulich.

„Důchodová reforma je nutnost, navázal na svého kolegu senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin.Její zavedení reaguje na prodlužující se délku života i pozdější vstup mladých lidí na trh práce. Za těchto okolností je systém dlouhodobě neudržitelný a bylo by mimořádně nezodpovědné to ignorovat. Dobrá politika je totiž politika zodpovědná. Schválení důchodové reformy považuji za absolutně nezbytné pro zajištění dlouhodobé stability systému a sociální jistoty budoucích generací, upřesnil Czernin.

Schválená podoba důchodové reformy počítá s pomalejším zvyšováním věku odchodu do důchodu, než jak bylo původně navrhováno, a sice o jeden měsíc každý rok. Do penze budou lidé odcházet nejpozději v 67 letech.

„Průměrná délka života v ČR se za posledních 30 let zvýšila o více než 7 let. Lidé tak pobírají své důchody delší dobu, a to postupně navyšuje výdaje systému. Nejedná se přitom jen o český problém, ale o celosvětový fenomén, podotkl starosta Moravského Krumlova a senátor Tomáš Třetina. „Také sousední Polsko nebo Švédsko se vydalo cestou postupného zvyšování věku odchodu do důchodu. Je třeba vyzdvihnout, že česká varianta bere v úvahu přínos jednotlivců, například v péči o děti. Tím podporujeme důvěru ve spravedlnost důchodového systému,zmínil Třetina.

Nově se bude u rodičů provádět porovnávací výpočet. Nárok tak budou mít buď na výchovné, nebo na rodinný vyměřovací základ. Výsledná varianta se zvolí podle toho, co pro ně bude výhodnější. Pro osoby pracující v rizikovém zaměstnání reforma počítá s rozšířením okruhu pojištěnců, jimž se sníží důchodový věk při odpracování stanoveného počtu směn.

„Každý odpovědný politik, který je solidární a myslí na budoucnost generací svých dětí i vnuků, pro tuto reformu zvedne ruku. Stejně jako já. Opozice se léta svého vládnutí vyhýbala odpovědnosti, nebyla schopna navrhnout jedinou reformu důchodového systému. Jedná sobecky a zbaběle, myslí jen na budoucnost svých pelíšků a postů, nikoliv na budoucnost společnosti a už vůbec ne na důchodce,připomněl postoj opozice k důchodové reformě brněnský senátor Břetislav Rychlík.

Po dlouhých diskuzích v Poslanecké sněmovně následovala mnohahodinová jednání také v Senátu. Schůze se ve středu 4. prosince protáhla až do večerních hodin. Důchodová reforma nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky.

Tiskové oddělení TOP 09

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme