Kalousek: Udrželi jsme naději na dokončení reforem

Rozhovor s ministrem financí Miroslavem Kalouskem

10. 5. 2011 | 06:30

Pokud se s Miroslavem Kalouskem bavíte, proč držet rozhádanou vládu při životě, nejčastější slovo, které používá, je "naděje". "Udrželi jsme naději, že se podaří reformy," říká například. A jedním dechem dodává, že i v době vládní krize, zatímco se špičky koalice hádaly, ministerstva připravovala reformní zákony. Jeho daňová reforma má živnostníkům přinést další úlevy ze sociálního pojištění. Budou odvádět méně, ale budou mít také nárok na mnohem menší dávky, dá se v kostce shrnout jeho stanovisko.

Vládní krize latentně trvá. Proč tu vládu z vašeho pohledu držet?

Řeknu, proč stálo za to dosáhnout oné noci nějakého kompromisu a proč jsme si mysleli, že je to lepší než vyjít ven a říct: končíme. Je to proto, že při současném složení není žádná alternativa, která by mohla provést nezbytné změny. To znamená, že jsme udrželi naději, že se podaří udělat reformy. Říkám - naději, nemohu ji samozřejmě garantovat. Vládní krize nezastavila práci na reformách. Na ministerstvech se na zákonech pracovalo dál.

Ale často se zaseknete na detailech - i teď ohledně penzijní reformy - hlavně s Věcmi veřejnými...

Důchodovou reformu považuji za dohodnutou a v tom je naděje. Pokud nás koaliční partner vyvede z omylu a na poslední chvíli si vzpomene, že si to přeje zase jinak, tak ta naděje zhasla.

Jste spokojen s dohodnutou důchodovou reformou tak, že by přinesla efekt, který TOP 09 chtěla?

Přáli jsme si to razantnější, ale splňuje dva cíle: zajistí dlouhodobou ufinancovatelnost důchodového systému a rozloží rizika. Ani jedno - stát, ani soukromé fondy - není bez rizik, ale nerozložit riziko není zodpovědné. Chtěli jsme, aby to bylo povinné, ale nebude. Bude tedy poměrně značná část těch, kteří se nadále budou stoprocentně spoléhat na stát.

VV odhadují, že reforma osloví jen čtvrtinu populace, a to tu majetnější část...

Opravdu by mě zajímalo, z čeho čerpají. Zvlášť když některé detaily důchodové reformy jim zůstaly nejasné poměrně dlouho, až jsem byl kolikrát překvapen.

A tedy váš odhad?

V těch zemích, kde se přistoupilo k dobrovolnému připojištění - a s těmito odhady přistupujeme k rozpočtování - se jednalo zhruba o polovinu pojištěnců. Nemám důvod si myslet, že by to u nás mělo být více nebo méně. Ať VV řeknou, proč si myslí něco jiného. Ale to ukáže až vývoj.

Chystáte úlevu živnostníkům - snížit odvody na sociální pojištění ze 14,5 na 6,5 procenta. Je to tak?

Ano, ale srovnat základ. Daňová reforma má zjednodušit administraci. Teď všechno počítáme z různých základů. Dříve odváděli živnostníci sazbu z polovičního základu, takže je logické, že budou odvádět nižší sazbu ze stoprocentního základu. Nicméně budou skutečně odvádět méně. Dlouhodobě je tady disproporce mezi odvodem zaměstnance a živnostníka do sociálních fondů a to může být pociťováno jako nespravedlnost.

I odbory si stěžují...

Jsou dvě možnosti: buď zvýšit odvody živnostníkům, což by byl ten nejhorší nápad, nebo problém řešit na výdajové straně a snížit živnostníkům nárok na dávky. Rozhodli jsme se pro to druhé. Prostě živnostník je člověk, který se rozhodl být více odpovědný sám za sebe a požívat menší ochrany státu. Takže i dávky bude mít odpovídající jeho odvodům. A musí se daleko víc zabezpečovat sám. Nebo se dobrovolně rozhodne, což nepředpokládám, platit si sociální pojištění daleko větší a pak bude mít větší nárok na dávky.

To znamená, že živnostníka čeká i minimální důchod kolem 3000 korun měsíčně?

Samozřejmě. Dokonce jsem hluboce přesvědčen, že musíme diskutovat i o speciálním důchodu pro živnostníky, který by mohl být i pod minimálním důchodem, aby skutečně existovala spravedlivá vazba mezi platbami a dávkami.

Za první čtyři měsíce byl výběr daní zhruba o 5 až 10 procent nižší, než jste počítali, což je 30 až 50 miliard korun. Čekáte, že se to do konce roku zlepší?

Zesílili jsme výrazně monitoring a teď je brzy na definitivní stanovisko. Ovlivňují to vysoké vratky v březnu. Nicméně jestli mě to trochu znepokojuje? To znepokojuje. V červnu budeme mít větší jistotu. Pokud nás čeká ke konci roku nějaký výpadek, budeme muset zase nějaké výdaje zavázat. Ale zatím to vidím tak padesát na padesát.

Kdo by pak musel nejvíc šetřit?

Maximálně budou šetřit všichni, ale pokud se ptáte, kde bychom výdaje nejvíc vázali, tak předbíháte událostem. Zatím si nemůžeme být jisti, zda a v jakém objemu bychom k tomu přikročili.

Jakou šanci vy osobně dáváte vládě v červnu, až se spojí některé zákony s vyslovením důvěry?

Stále věřím, že tu naději naplníme

 

Jan Němec

aktualne.cz, 10. 5. 2011

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme