Kalousek: Sto jedna slušných poslanců pro restituce se najde
Rozhovor s ministrem financí Miroslavem Kalouskem
Vládě dalo v pátek důvěru 105 poslanců, už v řádu dní ale může být jasné, že reálně sílu k důležitým krokům nemá. Poslance totiž čeká projednání církevních restitucí. "Pokud by se ukázalo, že vládní priority nejsou prosaditelné, ztrácí vláda smysl," připustil pro iDNES.cz první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Ve středu pokračuje schůze Sněmovny, která má definitivně schvalovat církevní restituce. Bude se na tento bod ladit taktika na koaliční schůzce? A garantuje TOP 09, že bude pro 41 jejích poslanců?
TOP 09 zcela jistě garantuje 41 hlasů. Koaliční schůzka ale může těžko být sjednána, pokud je koaliční smlouva vypovězena. To, co bude projednávat Sněmovna, nicméně už dříve vyjednala trojstranná komise, v níž Věci veřejné zastupovali pan Babák a paní Klasnová. Je na nich, zda odvolají své podpisy a otočí o 180 stupňů. Nebylo by to poprvé ani naposled.
Ptám se proto, že i když Sněmovna restituce schválí, prakticky jistě je poslancům vrátí Senát. Pak budete potřebovat 101 hlas, abyste ho přehlasovali. Zajímalo by mě, jestli tu většinu už máte.
Pokud se ptáte, jestli existuje nějaký papír se sto jedním podpisem, to nemáme a nic takového dělat nebudeme. Očekávám, že vedení ODS může udělat totéž co TOP 09 a zaručit, že restituce podpoří všichni poslanci občanských demokratů. A očekáváme, že z veřejného závazku tří stran (někdejší koalice ODS, TOP 09 a VV, pozn. red.) se těch 101 slušných lidí najde.
Co když to neprojde?
Nepřemýšlím o tom, že by to neprošlo.
Považujete za reálnou hrozbu, že koalice může na tématu restitucí - a nejen jich, ale například dalších škrtů či daní - ztroskotat?
Dá se k tomu mluvit obecně, nevztahujte to prosím k žádnému konkrétnímu zákonu. Předpokládáme, že vyjádřilo-li 105 poslanců podporu vládě, tak vyjádřili i podporu jejímu programu, nikoliv setrvání v poslanecké funkci. Pokud by se ukázalo, že priority, které vláda má, nejsou prosaditelné, tak vláda ztrácí smysl.
Právě někteří poslanci, kteří v pátek hlasovali pro důvěru vládě, ale říkají, že restituce ve stávající podobě nepodpoří.
Ve Sněmovně bych na toto téma diskutoval velmi rád, ale ne prostřednictvím médií. Vláda má smysl, aby prosadila základní priority, nikoliv proto, aby poslanci mohli zůstat ve funkcích.
Sto jeden hlas nyní budete muset získávat poměrně často, třeba na škrty či zvýšení daní. S platformou Karolíny Peake vás nyní je sto, nepočítaje v to další nezařazené poslance. Lze čekat, že bude vláda v budoucnu častěji spojovat důležitější hlasování s otázkou důvěry?
Není to vůbec vyloučeno. Je to jeden z legitimních názorů, kterými vláda říká to samé, co já o pár otázek dříve. Říkám to nicméně jako svůj názor, není to žádné koaliční stanovisko, nejednali jsme o tom. Pokládal bych to ale v některých zásadních prioritách za rozumný a legitimní postup.
I s tím rizikem, že to vládu může zbortit?
Samozřejmě. Nechceme se držet židlí za každou cenu. Chceme udělat to, co jsme si předsevzali.
idnes.cz, 30. 4. 2012, Rubrika: Domácí