Gazdík: Školství jde do pekel a Dobeš tomu velí
Nad ministrem školství Josefem Dobešem (VV) se stahují mračna. Opouští ho člověk bezprostředně odpovídající za přípravu reformy vysokých škol.
Podle informací Práva oznámil ve čtvrtek, tedy v den masívního protestu studentů a UK, rezignaci šéf odboru vysokých škol ministerstva Jiří Nantl. Mezi ním a ministrem je už jen náměstek pro vysoké školství Ivan Wilhelm.
Dobeš včera pro Právo snižoval váhu Nantlovy rezignace slovy, že jde zatím o spekulaci. Nicméně Nantl již rozeslal spolupracovníkům dopis na rozloučenou.
Po protestech VŠ odstoupil Dobešův ředitel
„Je to excelentní právník, na němž bude stát vypracování paragrafovaného znění návrhů zákonů. Od premiéra jsem žádné pozvání ke schůzce nedostal, neboť zákony budeme projednávat na vládě,“ dodal Dobeš.
Petr Gazdík: "Ministerstvo školství jde do pekel a ministr Dobeš tomu všemu velí. Vůbec si nepřipouští, že to dělá bohužel velmi špatně. Pan ministr je špatným ministrem a já na jeho místě bych již dávno odešel.“
Na dotaz ministrovi, zdali sám neuvažuje o odchodu z vlády, ministr odpověděl: „Rezignace je na místě, když člověk něco způsobí, zaviní, udělá závažné provinění. Já jenom naplňuji klíčové body reformy VŠ.“
Audio
Proti reformě VŠ z Dobešovy dílny protestuje Rada vysokých škol, Česká konference rektorů, Univerzita Karlova i akademické senáty. Hůl nad ním, zdá se, začínají lámat i koaliční partneři.
Politici Věcí veřejných, kteří jsou kvůli svému ministrovi také vystaveni veřejnému tlaku, jsou k Dobešovi zatím loajální.
Gazdík se podle svých slov vůbec nediví rektorům a akademické obci, že protestují, „protože je nehorázné, jak s nimi Dobeš návrhy zákonů o vysokých školách a finanční pomoci studentů, potažmo školném projednával“.
Předseda Radek John Právu řekl, že Dobeš „na rozdíl od svých předchůdců není zbabělý a snaží se něco dělat, místo toho, aby se pokoušel být populární a vyhýbal se kontroverzním krokům“. Podle Johna je třeba se všemi zúčastněnými v akademické obci jednat. Zato vyjádření koaliční strany TOP 09 vůči ministrovi jsou nebývale ostrá.
Šéf poslanců topky Petr Gazdík pro Právo včera uvedl: „Ministerstvo školství jde do pekel a ministr Dobeš tomu všemu velí. Vůbec si nepřipouští, že to dělá bohužel velmi špatně. Pan ministr je špatným ministrem a já na jeho místě bych již dávno odešel.“ Gazdík se podle svých slov vůbec nediví rektorům a akademické obci, že protestují, „protože je nehorázné, jak s nimi Dobeš návrhy zákonů o vysokých školách a finanční pomoci studentů, potažmo školném projednával“. Dobeš podle Gazdíka vyhodil z okna 90 miliónů korun určených na reformu, aniž využil obrovského aparátu ministerstva.
„Měl by ministerstvo opustit, protože kam sáhne, je problém. A jde i o reformu regionálního školství, která je šílená, či o problémy s čerpáním evropských fondů a personálie, kdy se lidé na školství točí jako na kolovrátku.“
UK: Dobeš má totalitní manýry
Školský expert občanských demokratů, poslanec Walter Bartoš prohlásil, že ohrožena je pozice každého ministra. „Podle mne větším problémem bude reforma financování regionálního školství,“ dodal s tím, že se mu nelíbí ani některé chystané parametry školného.
Petr Gazdík: „Měl by ministerstvo opustit, protože kam sáhne, je problém. A jde i o reformu regionálního školství, která je šílená, či o problémy s čerpáním evropských fondů a personálie, kdy se lidé na školství točí jako na kolovrátku.“
Boj UK s Dobešem přitom včera pokračoval. Ve čtvrtek univerzita přijala rezoluci, že návrhy zákonů jsou naprosto nepřijatelné, zlikvidují vysoké školy a ohrožují budoucnost České republiky. Pokud od nich vláda neustoupí, plánuje škola od 27. února další protestní akce v podobě demonstrací či stávek.
Dobeš obvinil rektora UK Václava Hampla z podněcování bouří. Včera akademický senát UK vydal ostré usnesení na obranu rektora s tím, že považuje prohlášení Dobeše „za hanebnost“.
S rektory v úterý
„Napětí ve společnosti vyvolávají ti, kdo dychtivě a bezostyšně prosazují nepromyšlené pseudoreformy, nikoli ti, kdo vnímají nebezpečí z toho vyplývající. Pozvat představitele samosprávné akademické obce ‚k podání vysvětlení‘ na ministerstvo velice nepříjemně zavání totalitními manýrami,“ uvedli akademici.
Dobeš podle Gazdíka vyhodil z okna 90 miliónů korun určených na reformu, aniž využil obrovského aparátu ministerstva.
Představitelé UK vyzvali ostatní vysoké školy, aby se k jejich rezoluci připojily. Ty se zatím nevyjádřily nebo jsou zdrženlivé. Výjimkou je Univerzita Pardubice, jejíž akademický senát by mohl k demonstraci na konci února vyzvat v příštím týdnu.
Podle tiskového šéfa Vysoké školy ekonomické Jana Martina Rolence chce rektor Richard Hindls vyčkat na úterní schůzku rektorů s Dobešem. Rektorka Západočeské univerzity v Plzni Ilona Mauritzová by místo nového zákona uvítala spíše novelizaci.
Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek uvedl, že vedení univerzity již v minulosti důrazně odmítlo podobu návrhů zákonů.
„Nedostatečná komunikace při přípravě zákonů ze strany ministerstva k akademické veřejnosti by mohla ohrozit realizaci i těch reformních kroků, které by mohly českému vysokému školství prospět,“ uvedl Bek.
Právo, 23. 1. 2012, Rubrika: Titulní strana, str. 1