Drábek: Důchody by měly růst alespoň o procento
Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) by pro příští rok rád dosáhl zvýšení důchodů alespoň o jedno procento. Podle něj by se tak měl kompenzovat růst cen po letošním zvednutí daně z přidané hodnoty.
Ministr práce Jaromír Drábek by pro příští rok rád dosáhl zvýšení důchodů aspoň o jedno procento. Podle něj by se tak měl kompenzovat růst cen po letošním zvednutí daně z přidané hodnoty. Penzí, porodného a doplatku na bydlení se mají dotknout úsporné škrty, o jejichž podobě bude koalice teprve jednat. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhl, aby se penze v příštích třech letech zmrazily.
Na škrtech pro příští roky se v pondělí dohodli ekonomičtí ministři. Úspory jsou podle nich nutné proto, aby se při očekávaném nepříznivém vývoji českého hospodářství udržely plánované schodky rozpočtu a zem se nezadlužovala. Drábek uvedl, že by před zmrazením důchodů dal přednost změně jejich valorizace, aby v budoucnu rostly pomaleji. Zvedat by se podle něj mohly podle toho, kolik by se vybralo na sociálním pojištění. Premiér Petr Nečas (ODS) zas navrhuje, aby se valorizace vázala na růst hrubého domácího produktu. Nyní se ve zvyšování odráží inflace a růst mezd.
"Minimální dolní hranice (zvýšení penzí) by měla respektovat to, že jsme slíbili kompenzovat dopad zvýšení sazeb daně z přidané hodnoty," řekl Drábek. Podle něj údaje statistického úřadu ukázaly, že se kvůli letošnímu růstu DPH ceny zvedly o procento. Valorizace by proto podle něj měla být "minimálně jedno procento".
Zvýšení o jedno procento znamená výdaje asi 3,5 miliardy korun. Kalousek se v pondělí zmínil o tom, že si dokáže představit, že by valorizace představovala dvě až tři miliardy korun. O modelech řešení se bude teprve jednat. Drábek řekl, že jeho úřad nyní různé scénáře propočítává. Výsledky by měly být příští týden.
K úpravě valorizace je potřeba změna zákonů. Kalousek v pondělí řekl, že politické rozhodnutí o podobě škrtů proto musí padnout do 1. dubna. Návrhy novel by pak schvalovala vláda i parlament a k podpisu by je dostal prezident. Platit by mohly od ledna příštího roku.
Se stopnutím či odkladem důchodové reformy, která má lidem umožnit část odvodů přesměrovat ze státního systému do vlastního spoření u fondů, Drábek nepočítá. "Pro mne je tato záležitost vyřešena na úrovni vrcholné koaliční dohody," uvedl ministr. Podle něj už takhle má Česko s reformou "deset let zpoždění".
Koaliční Věci veřejné zmrazení důchodů odmítají. Penze by se podle jejich ekonomického experta Michala Babáka měly zvedat minimálně podle inflace. Nejmenší vládní strana by také chtěla odsunout důchodovou reformu. Opoziční ČSSD se chystá kvůli škrtům vyvolat ve sněmovně hlasování o nedůvěře vládě.
Průměrná výše starobního důchodu činila ke konci loňska 10 552 korun. Muži pobírali 11 700 korun, ženy 9584. Meziročně si tak senioři v průměru přilepšili o 429 korun. Důchody se dosud valorizují vždy k lednu. Letos se jejich pevná část, kterou mají všichni penzisté stejnou, zvýšila o 40 korun na 2270 korun. Procentní výměra, která se stanovuje podle odpracované doby a odvedeného pojištění, se zvedla o 1,6 procenta. Loni se pevný díl důchodu zvýšil o 60 korun na 2230 korun, procentní o 3,9 procenta. V roce 2010 tehdejší Fischerova vláda nepřidala. Ani o rok dřív se pevná část 2170 korun neupravovala, procentní se tehdy zvýšila o 4,4 procenta.
tyden.cz, 28. 2. 2012, Rubrika: Domácí