Desítky kilogramů bakterií mají uzdravit rybník u Pelhřimova
Malý přítok, rybaření a sinice. To jsou problémy osmihektarového rybníka Stráž na okraji Pelhřimova. I když kvalita vody ke koupání neláká, je tento rybník vyhledávanou rekreační lokalitou. Radnice by ji ráda zvelebila. Loni představila studii na revitalizaci okolí a nyní chce vodu vylepšit pomocí bakterií.
Prozatím se vedení města rozhodlo zlepšit kvalitu vody, aby se ve Stráži dalo bez problémů koupat. „Chceme Stráž, která by byla využívána především jako rekreační rybník pro občany, ne jen pro rybáře,“ zdůraznil místostarosta Zdeněk Jaroš (TOP 09). Podle něj je možnost rekreačního koupání ve Stráži důležitá zvlášť v současné době, než bude postaven venkovní bazén. Pomoci zlepšit kvalitu vody a zbavit jí sinic, má probiotickoenzymatický přípravek. Jsou to vlastně bakterie, které jsou do vody aplikovány rovnoměrně po celé ploše rybníka.
Podstata samotného procesu čištění spočívá podle Jaromíra Čaška, který jej provádí, v tom, že bakterie dodané do vody spotřebovávají z vodního prostředí fosfor a dusík, který používají na stavbu svých těl. Tak vytvoří konkurenční prostředí pro řasy a sinice, které pak nemají tolik živin pro své rozmnožení.
Jak vedení města zdůrazňuje, přípravek je pro lidi, ryby, stejně jako další živočichy i rostliny neškodný a splňuje potřebné zdravotní atesty. Podle Jaromíra Čaška se dokonce dá říci, že bakterie jsou pro ryby prospěšné, protože podporují růst zooplanktonu, který slouží rybám jako přirozená potrava. Čištění rybníka Stráž potrvá po dobu pěti měsíců. Do vody se přitom aplikuje jednou měsíčně 40 kilogramů dávky uvedeného přípravku. Celkem se tedy do vody dostane 200 kilogramů této látky.
„První výsledky nás mile překvapily. Ta voda samozřejmě nebude křišťálově čistá, ale nebudou tam řasy,“ řekl místostarosta Jaroš. Zároveň však apeluje i na rybáře, kteří mají rybník pronajatý a provozují tam sportovní rybolov. „Rádi bychom, aby dodržovali správné postupy při krmení ryb a aby místa, kde chytají a zakrmují, udržovali v pořádku a v čistotě,“ uvedl místostarosta Jaroš.
Právě intenzivní chov ryb a také suché horké léto napomáhají rozvoji sinic. Ty produkují dráždivé látky, které mohou u člověka vyvolat alergické reakce, jež se projevují vyrážkami a podrážděním kůže a očí, někdy i zánětem spojivek. Vedle toho produkují i nebezpečné toxiny, které mají na svědomí zvracení, bolesti břicha, hlavy a jaterní problémy. Větších změn by se okolí Stráže mělo dočkat v nejbližších letech. V plánu je celá revitalizace území za přibližně 12 milionů korun.
„Vše už máme téměř připravené, včetně projektové dokumentace. Čekáme na stavební povolení. Následně požádáme o dotaci. Doufám, že najdeme peníze v rozpočtu, což bude politické rozhodnutí. Pak můžeme začít stavět,“ dodal místostarosta Zdeněk Jaroš (TOP 09).
Revitalizace celého území počítá s vybudováním stezky pro cyklisty a inline bruslaře. Architekt pro lokalitu navrhl například i workoutové hřiště, zázemí pro lodičky, dětské hřiště nebo například dřevěné molo, jež vybíhá do plochy samotného rybníka.
Zdroj: impuls.cz
Michael Kubík, krajský manažer TOP 09 Vysočina