Štětina: Putin se možná pokusí zabrat i část Pobaltí

11. 3. 2014

Senátor Jaromír Štětina odmítá tvrzení, že vojenská akce, kterou má být otržen Krym od Ukrajiny je humanitární akcí, která má za cíl ochránit rusky mluvící obyvatelstvo na Krymu. Současně varuje, že ze strany Ruska může dojít i k obsazení dalších území suverénních států. "Jedná se o počátek snahy Ruské federace o teritoriální rozložení Ukrajiny a toto snažení bude pokračovat. Je to trochu jiný scénář než v Abcházii nebo Jižní Osetii. Abcházie a Jižní Osetie byly uznány Ruskem jako samostatné státy. Tam Rusko vytvořilo loutkové státy, které prakticky nikdo jiný neuznal. Krym není novým státem, ale součástí Ruské federace. Autonomie Krymu v rámci této federace bude spíše formální," řekl Štětina. Zdůvodnění ruské vojenské akce humanitárním posláním vyvolává u senátora úsměv. Zároveň odmítá srovníní současné situace na Ukrajině s událostmi v Kosovu. "Tomu se můžeme jen smát. Humanitární akce to není, a dokonce to vzbuzuje diskuse o tom, jestli to náhodou není humanitární mise jako byl zásah v Jugoslávii svého času americké armády. Srovnávat Krym a Kosovo nelze. Na Krymu ruským obyvatelům nikdo nepřeložil přes cestu ani stéblo. Práva ruské menšiny v rámci Ukrajiny nebyla nikterak porušována. 

Kdežto v Kosovu se Miloševič rozhodl, že vysídlí milion osm se tisíc kosovských Albánců. A skoro půl milionu jich vyhnal. To byly ty nekonečné pochody do Montenegra, do Makedonie. Tam byl zásah samozřejmě oprávněný a i ten absurdní název „humanitární bombardování" byl vystihující. Tam se zabránilo největší etnické čistce po druhé světové válce a zabránilo se tomu, aby skoro dva miliony kosovských Albánců bloudily Evropou," konstatoval politik Jaromír Štětina současně přivítal zásadní rozhodnutí šéfa Senátu Milana Štěcha. "Politika je hra, kde se gesta používají. Poslední gesto, a já to gesto vítám, bylo gesto předsedy Senátu Milana Štěcha, který odmítl navštívit do Ruska Radu federace. Toto gesto říká, že si nenecháme foukat do kaše, že máme jako Česká republika svou hrdost. Milan Štěch měl jen navštívit horní komoru ruského parlamentu, Radu federace. A ta 1. března 2014 přijala usnesení, že schvaluje Vladimíru Putinovi vojenský zásah na Krymu. Kdyby tam naše delegace Senátu jela, tak by vlastně jela k těm, kteří právně posvětili okupaci části Ukrajiny. Jsem rád, že se takto náš Senát zachoval," řekl politik. 

Senátor v rozhovoru pro Parlamentní listy.cz prohlásil, že si nemyslí, že by po Krymu byly na řadě Karlovy Vary. "Je to nadsázka a upozornění na to, jakých argumentů používá Ruská federace. Ten argument zní: Chráníme své občany, ať jsou kdekoliv na světě. Jestli je někdo na řadě, tak to bude Pobaltí. Karel Schwarzenberg to na svém Facebooku uvedl velmi dobře: „Pro Putina je Krym předkrm. Polívkou bude Gruzie a Ukrajina hlavním chodem." A já k tomu dodávám se zákuskem, kterým může být některá část Pobaltí, tedy Litva, Lotyšsko nebo Estonsko," dodal Jaromír Štětina.

prvnizpravy.cz

Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme