Kotmelová: Nízkoprahová centra jsou přínosem
Nízkoprahová centra jsou jedním z nástrojů, jak předcházet nárůstu kriminality, jak nabídnout těm, kteří jsou v nějakou chvíli svého života hodně oslabeni, záchytný bod. Ten často pomůže překonat životní těžkosti. Slouží jako místa, kde lidé, mladí lidé a děti najdou nějakou formu pomoci či útočiště bez zátěžových bariér.
Nízkoprahová centra mohou vyvolávat polemiku v okolí, kde působí, také jejich fi nancování může vést k mnoha otázkám.
Nízkoprahová centra jsou podle mého názoru jedním z účinných nástrojů komunitní práce v místě, kde žijeme. Je to jeden ze způsobů, jak obec podporuje své občany. Nemohou ovšem stát osamoceně, je potřeba jejich činnost navázat na další činnost v sociální, školské a kulturní oblasti.
U stanovování koncepce práce nízkoprahových center by neměla chybět ani Městská policie se svými zkušenostmi. Myslím si, že by se nízkoprahová centra měla svěřovat nevládním organizacím podle jejich zaměření, kompetencí, zkušeností.
V současné době je činnost nevládních organizací na vysoké úrovni, za léta své práce stojí na velice dobrém základě s mnoha zkušenostmi z řešení praktických situací.
Osobně se domnívám, že nízkoprahová centra různého zaměření jsou pro obec pří- nosem, ovšem s tou podmínkou, že jsou zařazena do celého systému podpory pro jednotlivce či rodiny, které se ocitají ve složitějších životních situacích. Zároveň je potřeba v součinnosti s Městskou policií zajistit bezpečnost v okolí těchto center.
Také otázka financování je důležitá. Nejschůdnějším modelem je tzv. vícezdrojové fi nancování. Myslím, že centra by měla být z jedné třetiny financována obcí, z jedné třetiny by nevládní organizace měla zajistit fi nancování své činnosti z příspěvků jednotlivců, ze sbírek a konečný rozpočet by měl být zajištěn z vládních dotací a grantů nadací.
Bedřiška Kotmelová, TOP 09