‎Suchý: Jak to, že se v Měšťanské besedě stále nevaří?

16. 1. 2017

Deset let radnice marně řeší vaření v Besedě

Plzeň dala na modernizaci kuchyně tři miliony. Teplé jídlo tam hosté přesto nedostanou. Vypadá to jako pozoruhodná absurdita.

Vedení města už deset let řeší problém s neexistující teplou kuchyní v Měšťanské besedě. Výsledek je nulový. V Besedě se při běžném provozu nevaří. A to přesto, že před lety radnice na modernizaci vybavení kuchyně dala tři miliony korun. Pro přípravu teplých jídel je kuchyně zřejmě využívaná pouze pro zajištění cateringu při významnějších akcích podle přání pořadatelů.

Všechny dosavadní sliby radních, že se v Besedě vařit bude, končí tvrzením, že se prostory kavárny musí změnit. Prý nevyhovují současným požadavkům. Nejprve se mluvilo o úpravách za dva miliony, za pár let už z toho bylo milionů sedm. Žádný oficiální a schválený projekt přitom neexistuje. Město si navíc při posledním výběru provozovatele Besedy v roce 2013 dalo do podmínek, že se tam budou podávat teplá jídla. A výběr provozovatele byl závislý i na tom, jaké předložili zájemci návrhy jídelního lístku.

Od června 2007 má kavárnu pronajatou společnost Janák Bros. Ta ve výběrovém řízení slibovala teplou kuchyni. Její šéf Jan Janák však krátce po tom začal vaření v Besedě podmiňovat úpravou interiéru kavárny, odstraněním paravanů a nákupem nového nábytku. A od té doby se situace v podstatě nezměnila, ačkoliv vedení města opakovaně slibovalo změnu k lepšímu. V posledních letech přitom Besedu provozuje Dominik centrum, které je z 80 procent městská společnost. O kavárnu se dál pod Dominik centrem stará Janák Bros.

Je to tedy neobyčejný paradox. Beseda patří městu, provozuje ji v podstatě městská společnost a vedení města nedokáže prosadit nabídku teplých jídel, ačkoliv tvrdí, že si to přeje.

Náměstek primátora Martin Baxa (ODS) tvrdí, že v případě vaření v Besedě je situace v patu. Prý proto, že náklady na úpravu kavárny jsou odhadnuty na sedm milionů korun. „Vím, že zajištění teplé kuchaně bylo součástí podmínek ve výběrovém řízení na provozovatele. Ale na druhé straně se ukazuje, že výše nákladů na úpravu kavárny převyšuje to, co se původně plánovalo. Je třeba rozhodnout, zda do představy investovat výrazně víc peněz,“ prohlásil Martin Baxa.

Ten tvrdí, že vyšší investici nelze provést v dnešním modelu provozování Besedy. „To je situace, která se za současných podmínek řešit nedá,“ řekl. V regulích soutěže totiž byl předpoklad pouze dvoumilionové investice do interiéru. „Musí se tedy v dohledné době říct, zda se kavárna z nájemního vztahu vyjme a bude fungovat zcela separátně. Město by mělo na základě nových podmínek rozhodnout, zda si přeje, aby se v Besedě vařilo, nebo ne,“ sdělil Baxa.

Opoziční TOP 09 opakovaně v zastupitelstvu připomíná sliby vedení města, že v Besedě se vařit bude. „Kuchyně tam je vybavená a já prostě nechápu, proč se tam vařit nemůže. Na jednu stranu je to možná úsměvné, ale na druhou stranu strašně smutné,“ uvedl Petr Suchý (TOP 09). Argumenty o nutnosti dalších úprav kavárny za miliony korun nepovažuje za vysvětlení. „Jestliže tady někdo dodatečně objevuje, že něco nejde, tak to mi prostě nestačí. Nic jiného mě v podstatě nezajímá. Všechny ty řeči o tom, proč to není možné, jsou pro mě výmluvy,“ konstatoval Petr Suchý.

Jaroslav Nedvěd

11.1.2017 Mladá fronta DNES str. 14 Plzeňský kraj

Štítky
Osobnosti: Petr Suchý
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme