Přeštice mají moderní loděnici pět minut od náměstí
Sedmitisícové Přeštice mají novou loděnici ve sportovně relaxačním areálu na Úhlavě poblíž centra. Nahradila 73 let starou dřevěnou stavbu, jež byla shnilá a zničená povodněmi. Město do ní dalo přes deset milionů korun. „Jde o druhou ze tří etap obnovy areálu, kam chodí sportovat a rekreují se místní, hlavně z panelových domů,“ řekl zastupitel města Vladimír Frouz. „Ve městě není, kde v zimě bruslit, v létě kde se koupat a není tu ani žádný sportovně relaxační areál pro občany. Přičemž třetina obyvatel žije v bytových domech, často bez balkonu a zahrádky,“ uvedl.
Význam lokality pro volnočasové aktivity vzrostl poté, co se v roce 2011 nepostavil soukromý zimní stadion a městský plavecký bazén u školy. Investor Area Group nebyl dlouhodobě schopný financovat stavbu stadionu, původně ze svých zdrojů, později, stejně jako město Přeštice, nezískal dotace z EU. Bazén měl být připojen na infrastrukturu zimního stadionu, ale město na něj nakonec nemělo.
Do loděnice, kam lidé dojdou z náměstí za pět minut, chodí podle tajemníka TJ Přeštice Karla Tuška staří vodáci, je tam dětský oddíl mladých vodáků, oddíl rychlostní kanoistiky a vzpěračů. Areál sloužil dlouhé roky veřejnosti jako místo pro vodní sporty, letní koupání a bruslení. Poslední roky byl zanedbáván a lidé ho málo využívali.
„Město postupně rekonstruuje celý areál KČT, aby občané měli možnost trávit kvalitně volný čas v přírodě u řeky,“ řekl starosta Karel Naxera. První etapa byla dokončená v listopadu 2011. „Šlo o zásadní rekonstrukce břehu řeky Úhlavy, tedy vybudování čtyř schodišť do řeky, mola a skokánku, obložení břehu dřevem a vytrhání pařezů, vše za 1,8 milionu korun,“ uvedl. Na březen 2016 je plánovaná třetí etapa za jeden milion korun, tedy terénní úpravy, oplocení, dětský a sportovní koutek, brouzdaliště, venkovní sprchy a chodníčky. Když neseženeme dotaci, tak ji uhradí město, což zatím ale neschválilo zastupitelstvo.
Dřevěná budova tam stála od roku 1946. Za války sloužila jako ubytovna v továrně na munici v Holýšově v pracovním a koncentračním táboře. Po válce Holýšov budovy prodal a přeštičtí vodáci jednu koupili. Objekt nebyl udržován a nedávaly se peníze do oprav. „Trouchnivěl a v nejbližších letech by spadl,“ uvedl Frouz. V záplavovém pásmu mohlo město jen rekonstruovat objekt, jehož délka 59 metrů zůstala.
Zdroj: Mladá fronta DNES, str. 17, Kraj Plzeňský, 3. 9. 2015