Farský: Cinklým smlouvám díky Registru smluv odzvoní. Zákon nepřinese buzeraci, ale miliardy navíc.

12. 3. 2014

Návrh zákona o Registru smluv přijel dnes do Plzeň představit jeho autor poslanec Jan Farský. „Zjednodušeně řečeno zákon říká, že tam, kde jsou utráceny veřejné peníze, se tak má dít veřejně. Každá smlouva, kterou uzavírá stát, kraj, obec, jimi zřízené nebo ovládané organizace se považuje za existující, až když je zveřejněna,“ vysvětluje poslanec Jan Farský, který se o přijetí normy aktivně zasazoval už v minulém volebním období a dodává: „Doufám, že se sněmovně podaří zákon rychle schválit. Už proto, že to není ani pravicový, ani levicový, ale prostě potřebný návrh.“ 

Jednoduchý jedenáctiparagrafový zákon je založen na myšlence, že platná je pouze ta smlouva, která je zveřejněna. Pouze tato podmínka podle jejího autora Jana Farského donutí radnice a další orgány zveřejňovat smlouvy. Jinak by to byla další administrativní zátěž, která by obtěžovala slušné, zatímco neslušní by se jí vyhnuli. Registr smluv tak přináší skutečnou transparentnost do veřejné správy. Smyslem opatření je koncentrovat všechny informace na internetu tak, aby si každý mohl na jednom místě dohledat všechny výdaje veřejné správy. Registr smluv vylučuje nehospodárné nakládání s veřejnými prostředky, omezuje korupci a zefektivňuje veřejnou správu. Praxe ukazuje, že zveřejněním smluv se veřejné zakázky zlevňuj až o desítky procent.

 „My politici jsme pouze dočasnými správci občany svěřeného majetku, a občané mají právo o správě svého majetku vědět," zdůvodňuje návrh zákona o Registru smluv poslanec Jan Farský.              

Registr už funguje jako součást Portálu veřejné správy a některé úřady a samosprávy tam data vkládají dobrovolně. Po přijetí zákona by toto mělo být povinné. Vložení smlouvy trvá 3 minuty, u těch složitějších maximálně 10 minut. Nic se nemusí skenovat, vkládá se rovnou elektronická verze, kterou máte v počítači. Administrativní náročnost je tedy nulová a zejména obcím by zákon mohl přinést úspory. Zejména ty menší z nich totiž nemají vlastní informační systémy pro interní předávání dokumentů. Z hlediska úspory času je nejefektivnější nahrát dokument jednou do registru, kde si ho může kdokoli snadno vyhledat. 

Obdobný projekt navzvaný “Centrálny register zmlúv“ funguje na Slovensku od ledna 2011, kde díky němu odhalili množství nevýhodných nebo zcela nesmyslných nákupů. „Prosazení zákona na Slovensku trvalo 3 měsíce a dle bývalé premiérky Ivety Radičové zefektivnilo veřejnou správu o 30 procent. U nás ho již prosazujeme 3 roky, ale věřím, že se to brzy povede,“ uzavírá Jan Farský.

Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme