Šarapatka: Peníze z hazardu obce využijí smysluplněji
Při přípravě a schvalování nového loterijního zákona jsme chtěli, aby příjmy z výherních hracích automatů a loterijních terminálů nezůstávaly jejich provozovatelům. Proto jsme tyto výnosy přiřkli jednotlivým obcím. Obce a města dokážou lépe posoudit, kam tyto utržené prostředky účelně vložit.
Přerov například příjmy z loterií, zhruba deset miliónů korun, přerozdělí sportovním klubům, organizacím pomáhajícím zdravotně a mentálně postiženým lidem, školám, církvím a nadacím.
Nemůže se tedy stát jako dříve, že loterijní příjmy putovaly na konta všelijakých účelově založených spolků a nadací, kde se ztratily neznámo kam. Hospodářské noviny uvedly jasný příklad, kdy jedno sdružení dostalo od provozovatele výherních automatů 6,5 milionu korun na záchrannou stanici pro zvířata. Stanice doposud nevznikla a kam se oněch 6,5 milionu podělo, nikdo neví.
Nový loterijní zákon takovéto praktiky nepovoluje. Jsou ovšem slyšet i názory, především opozice, že příjmy z loterií města a obce rozmělní jinak. Například je použijí na investice.
Z našeho pohledu by to byla velká chyba. Další zákonná úprava, kterou jsme rovněž prosadili, nové rozpočtové určení daní navyšuje menším obcím a městům jejich rozpočty o desítky milionů korun. Není tedy třeba využívat příjmy z automatů na investiční akce nebo na látání děr v rozpočtu.
Naši starostové i zastupitelé určitě zvolí lepší cestu.
Mladá fronta DNES, 7. 9. 2012, Rubrika: Kraj Olomoucký, str. 3