Přerov, hlavní adept na spalovnu

Kde bude v kraji stát spalovna? Zákulisní informace favorizují na toto místo Přerov a okolí. Oficiálně to zatím nikdo nepřiznává. I veřejně se ale o Přerovu mluví jako o jedné z hlavních zvažovaných lokalit.

9. 12. 2011 | 09:30

OLOMOUCKÝ KRAJ Spalovna, která má vyrůst v Olomouckém kraji, by mohla stát u  Přerova. Byť olomoucké hejtmanství o konkrétním místě ještě mluvit nechce, podle důvěryhodného zdroje (redakce jeho jméno zná) je Přerov jedním z favoritů mezi kandidáty na výstavbu zařízení na likvidaci komunálního odpadu. Možností je ovšem víc.
„Okruh pravděpodobných lokalit je spíše v jižní části kraje jako je Přerov, Prostějov a Olomouc, ale říct jedno nejvhodnější místo, by dnes byla předčasná úvaha,“ řekl náměstek hejtmana Pavel Horák. Během pěti následujících let by stavba mohla být připravená. Amožná i dokončená. Dřív ale zařízení nemá začít fungovat. Už dnes se proti jeho existenci staví třeba Hnutí Duha. To varuje, že se uzavře cesta k recyklaci a dojde ke zdražení odpadů. Podle kraje ale jiná možnost, jak zlikvidovat bobtnající hromady nerecyklovatelného odpadu do budoucna není.
Navíc by šlo o nevyčerpatelný a levný zdroj pro výrobu elektrické energie nebo tepla, které by spalovna produkovala. I proto může být nakonec zájem o provozování podniku poměrně velký. „Mohla by vzniknout i přetahovaná. Město, které bude zásobované z tohoto zařízení, bude mít jistotu dodávek tepla i cenové stability. Na rozdíl od stávajících paliv používaných v  teplárnách, jako je třeba hnědé uhlí,“ podotkl Horák.
Vhodné prostory v  podobě nevyužívané teplárny má například Mohelnice. „Vyhovovaly by i dopravním napojením. Někteří odborníci je zhruba prozkoumali s tím, že by tam potřebné technologie šly umístit a prostory na třídění by šlo zvětšit i na přilehlý městský pozemek,“ řekl mohelnický starosta Aleš Miketa s tím, že celá věc je ale na úplném začátku a podstatnou roli při případném rozhodování by hrál „hlas lidu“. „Navíc zájemců je údajně víc,“ dodal Miketa.
Což potvrdil i jeden z  oslovených politiků, Tomáš Chalánek: „Pokud vím, je Přerov nebo jeho blízké okolí mezi vážnými adepty. Jako jeden z  mála je totiž infrastrukturně připravený využít všechno to, co je spalovna schopna dát. Ale možných variant je několik.“Možnost, že by v jejich rajónu stálo podobné zařízení, nevyloučil ani mluvčí přerovské radnice Bohuslav Přidal. Příliš konkrétní ovšem být nechtěl: „Ano, určitě by se i u nás nějaké řešení našlo, ale je to otázka případných dalších jednání. Každopádně odpady jsou do budoucna velký problém. Skládkovat, zahrabávat a rekultivovat do nekonečna nepůjde.“
Přerovský opoziční zastupitel Richard Šlechta dodal, že Přerov je sice průmyslovým městem, a tím pádem by se tam nejspíš vhodný brownfield dal vybrat, ale velkým problémem by byla doprava. Už dnes je město v dopravní pasti a navýšení dopravy o náklaďáky vozící do spalovny odpad, by prý místní silnice už neunesly. „Jinak ale o možnosti vybudovat zde spalovnu, nemáme vůbec žádné informace,“ upozornil Šlechta.
Kraj je každopádně výstavbě zařízení na likvidaci odpadu o krok blíž. Včera zástupci 13 měst a hejtmanství podepsali Memorandum o spolupráci. To má zajistit do budoucnosti společný postup pro celý systém nakládání s odpady. A jedním z bodů je výstavba zařízení využívajícího zbytkový odpad k výrobě energie. Kraj směřuje ke spalování přesto, že jeho obyvatelé jsou ve třídění odpadu nejlepší v zemi. Vytřídí až pětatřicet procent komunálního odpadu. V budoucnu to může být podle odhadů až padesát procent.
Ani to by ale podle hejtmanství stačit nemělo. Roste totiž celkový objem odpadů, a tím i podíl toho, který znova využít nelze a je nutné jej vozit do brněnské spalovny nebo ukládat na skládky. Ty se nezadržitelně plní.

Otevírat nové skládky v kraji není s ohledem na stále přísnější zákony příliš reálné. Podle zastánců spalování odpadů dnes už převažují klady nad možnými negativy. „Taková zařízení už vypadají jinak než dřív. Každopádně je potřeba dát předem lidem dostatek informací, jak takové zařízení funguje a co jim přinese,“ poznamenal mohelnický starosta.
„Množství odpadů narůstá a nejde si dělat iluze, že to vyřeší skládkování ve volné krajině. Navíc provoz spaloven je stále ekologičtější. Tomuto trendu zpracování odpadu se Olomoucký kraj nejspíše nevyhne,“ podotkl olomoucký primátor Martin Novotný.
Ekologové to vidí jinak. „Jsme proti spalovnám. Jsou to drahá zařízení. Krajští politici by namísto prosazování drahé spalovny, která zbytečně pohltí statisíce tun cenných surovin, měli pomoci domácnostem a usnadnit jim třídění a recyklaci odpadů,“ řekl nedávno Ivo Kropáček z Hnutí Duha.

Mladá fronta DNES | 9.12.2011 | Rubrika: Kraj Olomoucký | Strana: 1 | Autor: Jitka Janečková

Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme