Poslanec Bořivoj Šarapatka byl jedním z mezinárodních pozorovatelů voleb v Albánii
Úřad pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR), zřízený Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), požádal členské země, aby vyslaly do Albánie na 400 pozorovatelů před parlamentními volbami v červnu. Jedním z pozorovatelů byl poslanec Parlamentu České republiky za Olomoucký kraj prof. Bořivoj Šarapatka, který je členem Stálé delegace do Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.
Albánie je parlamentní republikou a volí si každé 4 roky 140 poslanců parlamentu. „Albánie byla v minulosti kritizována za nedemokratický průběh voleb, poslední parlamentní volby v roce 2009 vyvolaly politickou krizi. Letošní parlamentní volby jsou velmi důležité pro Albánii při posuzování integrace země do EU. Rada EU již jednou odmítla Albánii udělit kandidátský status za velké nedostatky, a to v prosinci 2012,“ upřesnil situaci prof. Šarapatka.
Volby se konaly 24. 6. 2013. Podle mezinárodních pozorovatelů proběhly sice v souladu s mezinárodními pravidly, nicméně v jejich průběhu se vyskytlo i násilí. Při přestřelce zemřel jeden aktivista, s vážným zraněním skončil v nemocnici kandidát demokratů Mhill Fufi. Již podle prvních zveřejněných informací vyhrála Socialistická strana Albánie a porazila tak Demokratickou stranu Albánie. Záleží ale ještě na dalším procesu podávání stížností a případně přepočítávání uren v některých regionech. Sali Berisha, dosavadní premiér a člen Demokratické strany, po zveřejnění výsledků rezignoval na všechny funkce od září 2013, kdy by měla být sestavena nová vláda. Jde tak o třetí případ v historii od pádu Hodžova režimu, kdy došlo k uznání výsledků voleb poraženou stranou.
Certifikace voleb se v ideálním případě očekává okolo 20. července, v případě stížností až kolem poloviny srpna. Složení nové vlády se odhaduje na polovinu září.