Olomouc přijde akvapark na 45 milionů ročně, ztrátový může být navždy

15. 12. 2011 | 15:00

Splátky za akvapark už stály olomouckou radnici třicet milionů ročně, nyní se však částka zvýší o dalších patnáct milionů. A to až do roku 2026. Pak bude nutná jeho obnova. Náměstek primátora připustil, že vodní svět na sebe nikdy nevydělá. Kromě toho dá navíc město 138 milionů firmě Gemo za akcie akvaparku.

"Akvapark nebude pravděpodobně nikdy finančně soběstačný," řekl ekonomický náměstek Ivo Vlach o  budoucnosti olomouckého vodního centra. Lidí totiž do zařízení v hodnotě kolem půl miliardy korun chodí o zhruba třetinu méně, než se při jeho plánování počítalo a magistrát tak musí navýšit splátky půjček na jeho vybudování.

Na stavbu zhruba půlmiliardového akvaparku otevřeného v roce 2009 si olomoucká radnice před lety vzala úvěr u České spořitelny, každý rok na jeho splacení doposud celkově posílala 29,9 milionů korun.

"Akvapark se však od svého uvedení do provozu potýká s finančními problémy, což jsme kvůli splátkám museli každý rok řešit. Vloni navýšením kapitálu, letos půjčkou," shrnul Vlach.

"Spořitelna nám tak nabídla každoroční slevu kolem čtyř a půl milionu korun z úrokové sazby. Její podmínkou ovšem bylo navýšení našich celkových splátek úvěru, úroků a leasingu na zařízení na průměrně čtyřicet pět milionů ročně," nastínil náměstek. Návštěvníků je zhruba o třetinu méně, než se předpokládalo

Lepších podmínek město dle Vlacha dosáhnou nemohlo, narazilo na mantinely již podepsaných smluv. "Pro rozpočet to samozřejmě není dobrá zpráva. Ale jiná řešení byla spojená s rizikem ještě větších nákladů či dokonce ztráty kontroly města nad akvaparkem," přemítá Vlach.

Připustil navíc, že si olomoucký vodní svět sám na sebe pravděpodobně nikdy nevydělá. Jakmile totiž město v roce 2026 splatí dluhy za jeho stavbu, bude třeba akvapark po sedmnácti letech po jeho otevření zrekonstruovat.

"To již budou samozřejmě menší částky, ale stále půjdou z rozpočtu. Plány návštěvnosti akvaparku byly velmi optimistické, počítalo se s 270 až 290 tisíci lidmi, ve skutečnosti je to kolem dvou set," doplnil Vlach.

To olomoucký primátor Martin Novotný si finančně soběstačný akvapark představit dokáže. "Problém máme jen s tou vstupní investicí. Až ji vyřešíme, pak si akvapark na sebe provozně vydělá. Otázkou potom jenom zůstává, jak velké budou po těch letech případně potřeba opravy. Ale to tak máte u každé organizace, která je financována veřejnou sférou," doplnil Novotný.

Rozdíl v návštěvnosti oproti plánům a realitě si pak primátor vysvětluje krizí. "I tak je akvapark za poslední tři roky druhou nejnavštěvovanější atrakcí hned po zoo na Svatém Kopečku. Letos to bylo kolem 210 tisíc návštěvníků," zdůraznil Novotný. Město musí od stavební firmy odkoupit akcie za 138 milionů

Kromě v průměru patnáctimilionového navýšení ročních splátek pak rozpočet Olomouce přijde navíc kvůli vodnímu světu o dalších 138 milionů korun. Ty zaplatí za čtyřicetiprocentní balík akcií akvaparku, jenž nyní patří společnosti Tecprom. Právě ta s radnicí při stavbě a provozování akvaparku spolupracuje.

Jejím většinovým vlastníkem je olomoucká firma Gemo, která přes Tecprom v tuto chvíli celkově drží 55 procent těchto akcií, zbytek patří magistrátu.

"K tomuto odkupu jsme zavázáni již dříve podepsanou dohodou. Podařilo se nám ji ovšem na jednáních s Tecpromem doplnit, a rozdělíme tak tuto částku na polovinu. Jedna půjde z rozpočtu roku 2012 a ta druhá z peněz na rok 2013," přiblížil Vlach. Obě splátky budou dělit tři měsíce.

Dušan Dvořák, který v letech 2004 až 2006 plány a budování olomouckého akvaparku spolu s dalšími lidmi kritizoval, se novým číslům ze zákulisí jeho ekonomiky směje.

"Už tehdy jsme říkali, že na něm Olomouc ve výsledku prodělá, že se akvapark nebude schopen sám uživit. Měli jsme na to analýzy, teď se to jenom naplnilo," uvedl Dvořák.

zpravy.iDNES.cz | 15.12.2011 | Rubrika: Zprávy / Domácí | Strana: 0 | Autor: MF DNES, Michal Poláček | Téma: Olomoucký kraj

Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme