Chalánková (TOP 09): Spotřebitel bude konečně vědět víc
VLÁDA PROJEDNALA NOVELU ZÁKONA O OCHRANĚ SPOTŘEBITELE, KTERÁ DO ČESKÉHO PRÁVNÍHO ŘÁDU ZAVÁDÍ NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU. "CÍLEM NAŘÍZENÍ JE SNÍŽIT ADMINISTRATIVNÍ ZÁTĚŽ, ZJEDNODUŠIT A ZRYCHLIT LEGISLATIVNÍ PROCES TÝKAJÍCÍ SE SCHVALOVÁNÍ A ZAVÁDĚNÍ NOVÝCH DRUHŮ TEXTILNÍCH VLÁKEN A PODPOŘIT INOVACE V ODVĚTVÍ TEXTILNÍHO A ODĚVNÍHO PRŮMYSLU," VYSVĚTLUJE POSLANKYNĚ JITKA CHALANÁKOVÁ.
Vzhledem k tomu, že je nařízení přímo aplikovatelné, neponechává prostor pro rozdílné provedení ze strany jednotlivých členských států a povede i k odstranění možných překážek pro řádné fungování vnitřního trhu Evropské unie, pokud jde o názvy textilních vláken a označování textilních výrobků údaji o jejich materiálovém složení. „Důležité pro mě je, že novela přispěje i ke zvýšení informovanosti spotřebitele. Nově je totiž stanovena povinnost, že textilní výrobky, jejichž některé části jsou původem ze zvířat, budou muset mít na etiketě, nebo na jiném označení uvedeno, že výrobek obsahuje netextilní část živočišného původu,“ uvádí poslankyně Chalánková. Textilní výrobky také musí být označeny názvem a procentuálním podílem všech druhů vláken, která jsou ve výrobku obsažena.
„Novela zákona nebude mít hospodářský ani finanční dopad na státní rozpočet a ostatní veřejné rozpočty. Ani na hospodářské subjekty, či na malé a střední podnikatele a nezpůsobí zvýšení administrativní zátěže,“ dodává Jitka Chalánková. Nová úprava nebude mít ani sociální dopady a negativní vliv na životní prostředí. Příprava nové legislativy, a to jak ve fázi projednávání návrhu nařízení v rámci evropského legislativního procesu, tak i jeho adaptace do prostředí národní právní úpravy, byla průběžně konzultována s experty Textilního zkušebního ústavu Brno a příslušnými pracovníky Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví.