Chalánková: Na zákonech má pracovat hlavně vláda
Při každých volbách mají voliči možnost vyjádřit svůj názor na politickou situaci a mají moc ji změnit. Do poslanců mnozí vkládají své naděje. Jenže možností zkontrolovat, jak je ten který poslanec aktivní, je velmi málo. Informace dostupné na internetu se omezují více méně na způsob hlasování, počet předložených návrhů zákonů a na počet vystoupení u řečnického pultu. Lze však pouze z těchto informací opravdu usuzovat, jestli poslanec plní svou funkci dobře?
Způsobů, kterými lze kontrolovat, zda poslanec plní svůj volební program, není mnoho. Jedním z nich je podívat se na internetové stránky Poslanecké sněmovny, kde jsou k dispozici například údaje o tom, jak poslanec hlasoval, kolikrát se vydal k řečnickému pultíku, či jaké množství návrhů zákonů předložil. Pokud bychom měli hodnotit aktivitu poslanců v Olomouckém kraji pouze podle toho, kolik návrhů zákona poslanci podali a kolikrát ve Sněmovně řečnili, jeví se jako nejméně aktivní poslanec Radim Fiala (ODS). Ten navrhoval za poslední rok a půl pouze jednou změnu zákona a k pultíku se vydal pronést řeč celkem čtyřikrát.
Váňa: Čím méně zákonů, tím lépe
Naproti tomu se z pohledu posuzování pracovitosti poslanců na základě počtu návrhů zákonů a pronesených řečí, ukazují jako nejaktivnější sociální demokraté. Pavel Holík podal od posledních voleb do Sněmovny šestnáct návrhů zákonů a řečnil celkem desetkrát. Jeho stranický kolega Roman Váňa měl v Parlamentu řeč čtyřikrát a rovněž šestnáctkrát se snažil prosadit nějaký zákon.
Více o Poslanecké sněmovně ZDE
Sociální demokraté jsou ale k těmto výsledkům skeptičtí. “Je naprosto absurdní hodnotit aktivitu poslanců podle toho, kolikrát vystoupili u řečnického pultíku, jestli byli v pondělí v kanceláři, nebo kolik podali návrhů zákonů. Například vystoupení nemusí mít v některých případech žádnou hodnotu, protože třeba pan poslanec Vidím v tomto žebříčku vede. Je to totiž předseda volební komise, takže nejčastěji říká, že vyhlašuje volební lhůtu, a to se mu počítá do počtu vystoupení. A co se týče množství podaných návrhů zákona. Čím míň zákonů se bude podávat, tím to bude lepší. Cílem by přeci mělo být ten systém co nejvíc zjednodušovat. Bohužel se tak neděje," uvedl pro ParlamentníListy.cz Roman Váňa.
Chalánková: Na zákonech má pracovat hlavně vláda
S poslancem Romanem Váňou z ČSSD se shoduje i poslankyně za TOP 09 Jitka Chalánková. Podle ní sice mají informace z webu Poslanecké sněmovny určitou vypovídací hodnotu.
“Je to ale jen část pravdy o práci poslanců, ale určitě je dobré aktivitu v Poslanecké sněmovně sledovat. Samozřejmě něco jiného jsou vystoupení k procedurálním věcem, jako že někdo vyhlašuje přestávku a podobně. Něco jiného jsou pak komentáře k těm návrhům. Počet podaných návrhů je opravdu diskutabilní, protože na návrzích by měla především pracovat vláda, protože pak se to spustí do závodů jen na ten počet, na tu kvantitu, což ale nemusí odpovídat kvalitě," upozorňuje ParlamentníListy.cz Jitka Chalánková (TOP 09).