Poslanci omezili imunitu zákonodárců, chránit je bude jen po dobu mandátu
Poslanci si dne 13.02.2013 zrušili doživotní imunitu. Platit má jen na dobu výkonu mandátu. Předlohu ještě musí posoudit senát. Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek navrhoval, aby se imunita omezila jen na projevy v parlamentu. Jeho návrh však neprošel.
Policie zřejmě bude moci stíhat zákonodárce i v případě, že je parlament nevydá. Poslanci si dnes zrušili doživotní imunitu. Platit má jen na dobu výkonu mandátu. Předlohu ještě musí posoudit senát.
Pro zrušení doživotní trestněprávní imunity bylo 148 ze 168 přítomných poslanců. Sněmovně se tak podařilo získat daleko víc než potřebnou třípětinovou většinu pro změnu ústavního zákona.
Pokud omezení imunity projde i v senátu, bude to znamenat, že pokud se zákonodárce nebo ústavní soudce dopustí v době svého mandátu trestného činu a příslušná komora ho nevydá k trestnímu stíhání, může si na něj policie počkat po skončení jeho volebního období a začít ho stíhat.
„Zazněly návrhy, aby byla imunita omezena ještě šířeji, ale tento návrh získal nejvíc hlasů a bez problémů prošel,“ řekl předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.
AudioStáhnout |
Neprošel například návrh ministra financí a místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, aby se imunita omezila jen na projevy v parlamentu. Ani sám ministr financí ale nevěřil, že by jeho návrh prošel.
„Jsem přesvědčen, že vývoj se zastavit nedá, že některá z příštích sněmoven tento relikt stejně zruší. Je potřeba to nepřestat zkoušet,“ řekl Miroslav Kalousek.
Podle Marka Bendy je ale tento nápad věcně špatně a imunita je v nějaké formě potřebná. „Navíc by znamenal, že tento zákon bude zastaven, protože se pro něj nenajde většina ani ve sněmovně a už vůbec ne v senátu prohlásil Benda.
Proti bylo jen 5 poslanců
Poslanecký návrh na omezení imunity podepsali šéfové poslaneckých klubů a vedení sněmovny napříč politickým spektrem. Potvrdil to předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik.
AudioStáhnout |
„Je to v té poloze, v jaké to má být. Primární úloha imunity – ochrana parlamentní menšiny před případnou zvůlí parlamentní většiny byla zachována. Současně byla zrušena takzvaná doživotní imunita, což byl anachronismus,“ míní Kováčik.
Proti hlasovalo jen pět poslanců. Patří k nim i Daniel Korte z TOP 09, podle kterého je omezení imunity populistický krok a sněmovna přestane k trestnímu stíhání poslance vydávat. Také Walter Bartoš z ODS je přesvědčený o tom, že změna je zbytečná.
„Zákon sám o sobě nic neřeší. Imunita jako taková už v podstatě neexistuje, protože všichni poslanci jsou vydáváni. Neznám případ, že sněmovna někoho nevydala, takže ten zákon není nutný.“
Naposledy nepřišli senátoři ČSSD
Poslanci se pokusili omezit svoji imunitu už jedenatřicetkrát. Poprvé to bylo v roce 1995. Poslední pokus ztroskotal loni v dubnu kvůli nedisciplinovanosti několika sociálnědemokratických senátorů, kteří klíčové hlasování v senátu propásli.
AudioStáhnout |
Šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc věří, že tentokrát se nic podobného opakovat nebude a v horní komoře parlamentu se pro omezení imunity najde dost hlasů.
„Pevně doufám, že tentokrát nebudou kolegové z ČSSD spoléhat na to, že pro zákon budou hlasovat zákonodárci ODS a budou všichni přítomni, aby byl návrh schválen."
Podobně to vidí i předseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha. „Pohlídáme si tentokrát větší účast, zadruhé po posledních senátorských volbách máme ještě větší účast v Senátu a klub ODS je menší,“ říká Vícha.