Vlk se nažral a koza zůstala celá
Brněnská TOP 09 již 5. srpna 2011 vyzvala Radu města Brna ke zpoplatnění tzv. VIP vstupenek. „Jsme potěšeni, že se tím vedení města zabývalo a po dvou měsících schválilo vlastní návrh,“ uvedl Jaroslav Kacer, zastupitel ZMB za TOP 09. Toto opatření nabývá platnosti 1. prosince 2011 a rozděluje VIP hosty do tří kategorií. První bude mít i nadále vstupenky zdarma, druhá uhradí sníženou cenu 100 korun za jednu vstupenku a třetí bude mít možnost získat vstupenky již za plnou cenu s tím, že si je bude moci v dostatečném časovém předstihu přednostně rezervovat a zaplatit. „Se systémem třetí kategorie souhlasíme, neboť to bylo i předmětem našeho návrhu. Avšak celé schválené řešení nelze než parafrázovat lidovým rčením Vlk se nažral, koza zůstala celá,“ dodal Kacer.
Stále budou desítky vstupenek zdarma a blíže nespecifikovaný počet vstupenek za podstatně sníženou cenu, a to nejen pro komunální politiky, neboť seznam osob majících nárok na vstupenky za zvýhodněnou cenu sestaví ředitel příslušné příspěvkové organizace a pouze jej předloží ke schválení primátorovi nebo náměstkyni pro kulturu. Navštěvuje-li někdo rád kulturní či sportovní akce, jistě koupí vstupenky podpoří pořádající subjekt. „Bylo by spravedlivé, aby byly odstraněny disproporce mezi občany města Brna a ostatními tzv. VIP hosty krom čelních představitelů republiky, oficiálních představitelů jiných států či partnerských měst u příležitosti návštěvy Brna,“ uvedl Kacer. „Významní komerční sponzoři mohou mít vstupenky také zdarma, neboť si je svým sponzorským příspěvkem mnohonásobně předplatí,“ upřesnil Kacer.
Dosavadní praxe byla taková, že na kulturní, společenské, sportovní či vzdělávací akce bylo bezplatně nabízeno neuvěřitelné množství „VIP“ vstupenek pro všechny městské zastupitele, starosty městských částí, zaměstnance vrcholných orgánů státní správy, významné osobnosti na území města Brna, členy představenstev, dozorčích rad či zaměstnance městských společností s majoritním podílem města Brna apod. Většina těchto osob, kterým byly vstupenky zdarma nabízeny, je také přijala. „Vezmeme-li v úvahu např. divadelní premiéry, kdy na každou z nich bývalo tímto způsobem uplatněno minimálně sto vstupenek pro dvě osoby zdarma, přišla pořádající příspěvková organizace o příjem téměř 100 tisíc korun na jedno představení. Při průměrném počtu deseti premiér za divadelní sezónu se již rozhodně nejedná o zanedbatelné prostředky,“ dodal Kacer.