Daňový balíček
Díky daňovému balíčku by se mělo České republice podařit udržet v roce 2013 podíl deficitu veřejných rozpočtů na hrubém domácím produktu pod hranicí tří procent.
Konsolidační strategie vlády, která si takové snižování schodku mezi lety 2010 a 2014 stanovila, přitom v úhrnu za celé období dodrží úspory v poměru dvě třetiny na výdajové straně a jedna třetina na straně příjmové.
První část schválených opatření vstoupí v účinnost v roce 2013. Jedná se o:
- omezení výdajových paušálů u daně z příjmů fyzických osob;
- zvýšení srážkové daně z příjmů vůči daňovým rájům;
- postupné zrušení tzv. zelené nafty;
- zvýšení daně z převodu nemovitosti o jeden procentní bod.
Další změny mají ale jen dočasnou účinnost:
- solidární zvýšení daně z příjmů fyzických osob ve výši 7 procent;
- zrušení základní slevy na dani z příjmů fyzických osob pro pracující důchodce;
- zvýšení sazeb daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod;
- zrušení stropů u pojistného na veřejné zdravotní pojištění.
Schválená opatření
-
Omezení výdajových paušálů u daně z příjmů fyzických osob
Stávající výše výdajových paušálů bude zachována. U činností spadajících do paušálů ve výši 40 procent (30 procent) bude absolutní výše odpočtu prostřednictvím paušálu omezena 800 tisíci korun (600 tisíci korun v případě paušálu ve výši 30 procent), tedy maximálním možným odpočtem rovným 40 procentům (30 procentům) z mezního příjmů stanoveného ve výši dvou milionů korun. Osoby využívající výdajové paušály nebudou moci uplatňovat daňové zvýhodnění na vyživované děti a na manžela či manželku bez vlastních příjmů.
-
Zvýšení srážkové daně z příjmů vůči daňovým rájům
Srážková daň na příjmy nerezidentů se od roku 2013 zvýší na 35 procent ze současných 15 procent. Zvýšená sazba srážkové daně by se uplatňovala vůči příjmům rezidentů všech zemí a jurisdikcí, se kterými doposud Česká republika neuzavřela smlouvu o zamezení dvojímu zdanění.
-
Postupné zrušení tzv. zelené nafty
V současnosti je jedné skupině podnikatelů poskytováno zvýhodnění oproti ostatním. Postupným zrušením tzv. zelené nafty, tedy možnosti vrácení části spotřební daně z minerálních olejů použitých v zemědělské prvovýrobě, dojde k odstranění této distorzní daňové úlevy. Příští rok bude tzv. zelená nafta omezena. Od roku 2014 zrušena. Vzhledem k omezeným možnostem efektivní kontroly totiž dochází k častému zneužívání této daňové výjimky. Zároveň dojde též ke snížení administrativního zatížení, a to jak na straně plátců spotřební daně, tak na straně správce daně.
-
Zvýšení daně z převodu nemovitosti
Sazba daně z převodu nemovitostí se zvýší ze stávajících tří procent na čtyři procenta.
-
Solidární zvýšení daně z příjmů fyzických osob
Pro roky 2013 až 2015 bude zavedeno solidární zvýšení daně z příjmů fyzických osob ve výši sedmi procent z tzv. nadlimitního příjmu. Daň se bude zvyšovat, pokud v příslušném zdaňovacím období součet příjmů zahrnovaných do dílčího základu daně ze závislé činnosti a funkčních požitků (tj. příjem hrubý, nikoli „superhrubá mzda“) a dílčího základu daně z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti (tj. čistý příjem z podnikatelské nebo jiné samostatné výdělečné činnosti) přesáhne v tomto zdaňovacím období 48násobek průměrné (měsíční) mzdy. Rozpočtové určení daně z příjmů fyzických osob bude upraveno tak, aby celý výnos ze zvýšení daně plynul do státního rozpočtu.
-
Zrušení základní slevy na dani z příjmů fyzických osob pro důchodce
Sleva na dani z příjmů fyzických osob pro důchodce bude v letech 2013 až 2015 vzhledem k fiskální situaci zrušena. Důchodcům bylo v roce 2008 umožněno uplatňovat tuto slevu. Do té doby to možné nebylo, protože tato základní sleva na dani (či bývalá základní nezdanitelná část základu daně) má zajistit efektivní nezdanění životního minima, čehož je u důchodců dosaženo vyplácením důchodu, který nepodléhá do výše 24 tisíc korun měsíčně dani z příjmů fyzických osob. Rozpočtové určení daně z příjmů fyzických osob bude upraveno tak, aby celý výnos ze zvýšení daně plynul do státního rozpočtu.
-
Zvýšení sazeb daně z přidané hodnoty
Pro roky 2013 až 2015 budou zvýšeny sazby daně z přidané hodnoty o 1 procentní bod, tj. na 21 procent. Snížená sazba bude ve výši 15 procent. Rozsah plnění spadajících do jednotlivých sazeb se měnit nebude. Výjimkou bude jen přesun některých zdravotnických prostředků, jejichž zařazení do snížené sazby daně z přidané hodnoty je v rozporu s legislativou Evropské unie, a dále dětských plen, jejichž zařazení do snížené sazby je předmětem sporu mezi Českou republikou a Evropskou unií. Rozpočtové určení daně z přidané hodnoty bude upraveno tak, aby celý výnos ze zvýšení daně plynul do státního rozpočtu.
-
Zrušení stropů u pojistného na veřejné zdravotní pojištění
Pro roky 2013 až 2015 budou zrušeny maximální vyměřovací základy, tedy tzv. stropy pojistného na veřejné zdravotní pojištění.