Stanovisko TOP 09 k evropské imigrační krizi
Imigrace do zemí Evropské unie dramaticky roste. Stala se celoevropským problémem zejména v souvislosti s aktuální situací se syrskými uprchlíky. Česká republika není pro tyto imigranty cílovou stanicí, nicméně musíme mít na mysli potenciální eskalaci krize na Ukrajině, kdy by se Česko stalo jednou z hlavních destinací pro případné uprchlíky. Počet žádostí o azyl prozatím klesá, nicméně máme jako evropská strana odpovědnost předložit vlastní návrh k řešení této krize. Ten opíráme o principy humanity, ochrany lidských práv a solidarity, ale také odpovědného a důsledně nepopulistického pohledu.
Bohužel, zejména na jižní hranici Evropské unie přistěhovalecká politikaopakovaně selhává. Čelíme bezprostřednímu zneužívání vízového práva. Nemůžeme zavírat oči před nelegální migrací a obchodováním s lidmi. Nehodláme podporovat návrhy, které s falešným odkazem na sounáležitost nahrávají mafiím, jež zneužívají osudů zejména ekonomických migrantů. Povinná redistribuce uprchlíků mezi členské státy Evropské unie je nepřijatelná. Rozhodování o imigrační politice musí zůstat v gesci vlády daného státu, která je za něj odpovědná svým občanům. Obáváme se, aby nepromyšlená opatření nevedla k posílení xenofobních extrémistů a v samotném důsledku k rozpadu Schengenského prostoru, což by vážně poškodilo naše občany.
TOP 09 navrhuje:
- Rozvážně přijmout nemocné syrské děti s jejich rodinami. Rodiče i jejich rodiny musíme integrovat do české společnosti a poskytnout jim podporu při hledání pracovních míst.
- Rozšířit již existující programy pro mladé vysokoškoláky a umožnit jim dokončení vzdělání v České republice. Nabídnout lidem z vědy a výzkumu uplatnění v naší zemi. Tito lidé mohou výrazně pomoci své rodné zemi po skončení krize. Zároveň si uvědomujeme, že absolventi vysokých škol se budou lépe integrovat.
- Posílit partnerství s neziskovými organizacemi a prohloubit individuální spolupráci s uprchlíky na regionální úrovni podle možností každého územního celku. Tyto organizace jsou v procesu integrace naprosto nezastupitelné. Posílit finanční a humanitární podporu v místech krize a v zemích sousedících s válečnou zónou, tedy převážně v Turecku, Jordánsku a Libanonu.
- Spolupracovat s evropskými partnery na využívání volných kapacit pro přesídlení uprchlíků v rámci současné azylové krize. Ti samozřejmě budou podrobeni důkladnému bezpečnostnímu prověření. Množství utečenců musí odpovídat možnostem, které naše země má pro jejich začlenění do společnosti.
- Podpořit plán šéfa Evropské komise J. C. Junckera na navýšení financování ochrany vnější hranice EU (agentura Frontex).
- Důsledné dodržovat a zachovávat Dublinské nařízení, tedy pravidla, že k azylovému řízení dochází v prvním členském států EU, jehož hranici žadatel o azyl překročil.
TOP 09 je přesvědčena, že pravidla k přesídlení musí zůstat v kompetenci národních států. Tato kritéria se musí opírat o hodnoty naší země. Stejně jako my musí azylanti nejen dodržovat naše zákony, ale i respektovat člověka jako takového, být odpovědní za své činy, respektovat svobodu ostatních a chápat, že stejně jako v jiných evropských zemích mají i u nás stejná práva i povinnosti bez ohledu na svou víru či národnost. Chceme nabídnout pomoc těm nejpronásledovanějším skupinám, například syrským a iráckým křesťanům a jezídům či egyptským Koptům.
Česká republika se nepotýká s výraznými problémy integrace, plynoucími z velkého množství cizinců, kteří mezi námi žijí. Chceme uchovat tuto výjimečnou pozici naší země, aniž bychom však oslabili principy solidarity, která k naší politice bezpochyby patří. Voláme po společné přistěhovalecké strategii, která se nesmí omezovat jen na politiku azylovou a vízovou, a to jak na evropské, tak i národní úrovni. Jako opoziční strana jsme připraveni spolupracovat s vládou při formulování strategie přistěhovalecké politiky. Při vytváření této politiky se chceme vyhnout těm chybám, kterých se v minulosti dopustily jak některé evropské státy, tak i my.
TOP 09