Řádek: EU je domovem bez zdí, kde můžeme vytvářet svou budoucnost
Co jste dělal, když Česko vstoupilo do EU?
Byl jsem čerstvě po VŠ, chytal vlnu nových začátků na stáži, která byla odrazovým můstkem do mé první velké pracovní role. V té době, kdy Česko vstupovalo do EU, jsem se ocitl v proudu velkých změn, jak osobních, kariérních, tak i celoevropských. Vstup Česka do EU jsem vnímal nejen jako úplně zásadní mezník, ale především jako otevření dveří k novým možnostem, rozšíření horizontů a příležitostem pro mladé lidi jako já.
Kdy poprvé jste pocítil, že se Vás členství osobně dotýká?
Opravdový „aha“ moment pro mě nastal až později, ne hned s 1. květnem. Zatímco jsem se ponořil do nové kariéry, začaly ty evropské otevřené dveře, o kterých se tolik mluvilo, nabývat skutečných kontur. Nebylo to okamžité, ale když jsem začal vidět, jak naše práce rezonuje v širším evropském kontextu a jak se otevírají nové možnosti pro spolupráci a růst, cítil jsem tu propojenost. Pocit „být Evropanem“ přišel s postupným objevováním, co všechno členství obnáší - od malých výhod po velké ideály. Byla to cesta od prvních kroků po širší zapojení, která mi ukázala, jak hluboké a osobní může být naše spojení s Evropou.
A jak to vidíte dnes?
Dnes, kdy Evropa čelí obrovským výzvám a otřesům, jako je válka na Ukrajině nebo klimatická krize, vnímám členství v EU nejen jako základní kámen naší společné budoucnosti, ale také jako naši společnou odpovědnost. Už to neberu jen jako privilegium, ale jako povinnost – povinnost přispět, povinnost stát pevně a povinnost přeměnit výzvy v příležitosti pro růst a posílení našich hodnot. V této éře se mi jednotná Evropa nejeví jen jako ideál, ale jako nutnost.
Co by vám nejvíce chybělo, kdybychom v EU nebyli?
„Chyběl by mi ten pocit, že jsme součástí něčeho většího, postaveného na hodnotách, které jsou pro mě důležité. EU nám dává šanci stát na podobné startovní čáře s ostatními státy a zároveň zajišťuje bezpečnost a stabilitu.
Je něco, co vás na EU nebo na českém členství v EU mrzí?
Mrzí mě, když slyším stížnosti, že jako Česko nemáme ve velké EU vliv, že vše rozhoduje Brusel, Němci a Francouzi. Když se podíváme na fakta, jsme devátou nejlidnatější zemí z 27 členů EU, což nám dává solidní hlas. Naše „fňukání“, že nemáme vliv, mi přijde jako ztracená příležitost. Měli bychom být hlasitější, odvážnější a přijít s vlastními konstruktivními nápady a řešeními. A hodně mě trápí, že někdy zapomínáme, co to znamená hrát jako tým. EU nabízí obrovskou šanci pro každého z nás - ať už v oblasti inovací, ochrany klimatu, nebo i v každodenní volnosti cestování. Chci, aby EU byla místem, kde se díváme dopředu, kde se přeme třeba o tom, kdo přijde s lepším plánem na ochranu naší planety a podporou skutečných inovací, ne kdo si postaví vyšší plot.
Na co se v souvislosti s nadcházejícími volbami těšíte a čeho se obáváte?
Těším se na volební kampaň, protože to je příležitost sdílet naši vizi Evropy s kompetentními lidmi, ukázat, jaké hodnoty nás ve SPOLU spojují. S kolegy z TOP 09 máme společný cíl - budovat silnější, bezpečnější, spravedlivější a zelenější EU. Jsem nadšený z toho, že mohu stát po boku tak inspirativních lidí, kteří sdílejí můj zápal pro evropskou integraci a udržitelný rozvoj. Obavy mám hlavně z narůstajícího populismu a snahy některých sil rozdělit společnost a vytvořit falešné nepřátele. V době, kdy je spolupráce klíčová, je toto nebezpečný trend. Zvlášť mě to trápí, když vidím, jakým směrem se některé země, jako je Maďarsko, ubírají. Je to osobní pro mě, protože věřím, že máme - já i moji spolukandidáti - jedinečnou šanci ukázat, že politika může být o budování mostů, nikoli o jejich pálení.
Proč je správné do EP zvolit právě SPOLU?
Koalice SPOLU představuje strategické partnerství a zároveň je důkazem toho, že různorodé politické proudy mohou efektivně spolupracovat na společném cíli: budovat silnější a svobodnější Evropu. Jde o sjednocení sil v době, kdy je to nejvíce potřeba.
Co je pro vás EU jednou jedinou větou?
EU je pro mě domovem bez zdí, kde se můžu volně pohybovat, sdílet a spoluvytvářet budoucnost, která je rozmanitá, bezpečná a udržitelná.“
Lukáš Řádek