Vyrovnat rozpočet? Leda za 7 let
Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek chce vstoupit do dějin a jít do voleb jako zodpovědný politik. V době, kdy díra ve státní kase láme rekordy, je jeho cílem dosáhnout vyrovnaného rozpočtu. Dřív než do roku 2016 to ale podle Kalouska nepůjde.
* HN: Ministr Janota chce řešit deficit kombinací škrtů a zvyšování daní. Navrhuje například vyšší DPH. Souhlasíte s ním?
Daně se zvyšovat nemají. Mnohem důležitější je upravit výdaje, které nejsou přiměřené našim možnostem a podmínkám. Na druhou stranu, nikdo není nositelem zjevené pravdy, takže kdybychom měli hledat politickou dohodu, tak jen v oblasti nepřímých daní. Ale jen za podmínky, že to bude v poměru jedna ku třem. To znamená - za každý díl na příjmové straně se musí objevit tři díly úspor na výdajové straně.
* HN: Říkáte, že nejdůležitější jsou teď úspory. Kde by se podle vás mělo škrtat?
Pokud chceme udělat v rozpočtu opravdové změny, tak se v žádném případě neobejdeme bez penzijní reformy, reformy zdravotního pojištění, reformy dávek sociální pomoci a nepochybně obrovským a z hlediska rovných šancí těžko zdůvodnitelným balíkem jsou státní podpory stavebního spoření.
* HN: Dobře, ale jak chcete reformy udělat, aby byly sociálně citlivé?
Reformy musíme udělat co nejdříve. Čím déle přijdou, tím budou bolestnější. Myslím, že je nezbytné - a tím teď trochu tuneluji náš program - aby byl přijat plán konsolidace veřejných rozpočtů na úrovni zákona. V něm by bylo jasně řečeno, že do roku 2016 budeme mít vyrovnanou bilanci veřejných rozpočtů.
* HN: To je možná hezká vize. Je to ale vůbec možné, když jen příští rok bude schodek 200 miliard?
Je to možné. Pokud si uvědomíme, že teď žijeme nad poměry. Pokud v tom budeme pokračovat, tak pak nám stejně nic jiného nezbude než mít vyrovnaný rozpočet, protože pak už nám nikdo nepůjčí.