Trump plánuje USA vyvázat z Pařížské dohody. „Změna klimatu pokračuje,“ namítá Niedermayer
V Baku začala klimatická konference COP29. Donald Trump deklaroval, že znovu vyváže Spojené státy z Pařížské dohody, která má zajistit uhlíkovou neutralitu do roku 2050. „Je dobré si uvědomit rozdíl mezi situací Spojených států a situací Evropské unie,“ připomíná europoslanec Luděk Niedermayer z TOP 09.
Je nástup Donalda Trumpa koncem pro ambice stanovené Evropskou unií pro ochranu klimatu?
To by bylo hrozně špatné, protože planeta a její klima se nedívá na to, kdo kde byl zvolený. Procesy pokračují, jak koneckonců dokládají panely vědců.
Já v souladu s tím, co čtu od řady analytiků ze světových médií, nepochybuji o tom, že bude tento proces pokračovat. Některé věci se pravděpodobně zpomalí, ale směr bude podle mě bezesporu pokračovat. My si v Evropě musíme uvědomit, co je náš zájem, a podle toho zájmu bychom měli pokračovat.
Nemá pravdu Alexandr Vondra, když říká, že Donald Trump může Evropu probudit do reality právě také v otázkách ekologie?
Myslím, že je dobré si uvědomit rozdíl mezi situací Spojených států a situací Evropské unie. Politika Donalda Trumpa hodně vychází jednak z tradičních kořenů republikánských prezidentů, ale hlavně z toho, že Amerika disponuje velkými zásobami fosilních paliv, zejména zemního plynu.
V Americe probíhá obrovská změna v oblasti energetiky, která vede ke snižování emisí, ale tato změna je postavená na náhradě uhlí zemním plynem. Evropa žádné takové zdroje prakticky nemá, v relevantní části.
Evropa nemá tu stejnou volbu, jak si teoreticky myslí, jako americký prezident. To znamená vsadit ještě na další desetiletí na zemní plyn. A potom, jak říká americký průmysl, se dát cestou ukládání uhlíku pomocí úložišť CCS.
Evropa se musí starat také o svoji energetickou bezpečnost. A to nás vede k tomu, že musíme sázet hlavně na zdroje, které máme pod kontrolou. To jsou zdroje, kterým říkáme obnovitelné – tedy elektřina z větru a slunce.
Kdyby Evropa měla obrovské zásoby zemního plynu jako Amerika, byla by ta diskuse určitě výrazně komplikovanější. Ale to není situace, ve které jsme.
Jaká je šance udržet globální oteplování planety ve stanovených mezích bez Spojených států a jak by měla reagovat Evropská unie? Textový přepis diskuze mezi Luďkem Niedermayerem a Alexandrem Vondrou si můžete přečíst v článku. Celou debatu si můžete následně poslechnout v aplikaci mujRozhlas.