Spojenectví Ruska a Íránu je reálnou hrozbou pro celý svět
Rozhovor s Karlem Schwarzenbergem
Jak se Moskva staví podle Vás k současné politice Teheránu?
Samozřejmě, že do jisté míry Rusku vyhovuje, když Írán dělá problémy. Západ má totiž díky tomu co dělat a nemůže se věnovat jiným věcem.
Má Rusko nějaké účinné páky, které by mohlo vůči Íránu použít?
Rusko takové páky má, ale nechce poškodit své vlastní zájmy. Kromě toho není důvod, aby je použilo, když mu současná situace vyhovuje.
Jak se Írán dívá na Rusko?
Nesmíme zapomenout na to, že Rusko Persii odebralo velké území. Toto území pak ztratilo až rozpadem Sovětského svazu. Peršané si to dobře pamatují a také si pamatují, že ještě během studené války chtěl Sovětský svaz Íránu ukrojit další území. Íránci jsou proto vůči Rusku velice obezřetní.
Měl by se svět obávat spojenectví Ruska a Íránu?´
Mohlo by se stát, že se spojí. A nedej bože, aby k tomu došlo. Kdyby totiž došlo ke konfliktu USA a Íránu, tak se Rusko postaví za Írán.
Byl by Írán skutečně schopen použít jaderné zbraně nebo jde spíše o nátlakovou taktiku vůči Západu?
Vážné obavy z jaderného ozbrojení Íránu musí mít zejména okolní arabské státy a Izrael, které budou v bezprostředním ohrožení. Rusko například strach mít nemusí, protože nad Íránem bude mít vždy jadernou převahu.
Jak by se měla česká zahraniční politika profilovat vůči Íránu?
Realisticky si musíme uvědomit, že naše možnosti jsou velmi omezené. Hospodářské styky s Íránem jsou minimální a radikální politické kroky také činit nemůžeme. Česká republika se pohybuje v rámci mantinelů, které určuje EU a NATO. Je otázkou, jaké by měly razantní postoje Česka koneckonců výsledek. Nejsem přítel velkých halasných gest, která nic nepřinášejí a mnohdy spíše škodí.