Schwarzenberg: Zvítězil rozumný kompromis
Rozhovor s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem
Dobrý podvečer. Ministři dnes potvrdili novou dohodu, která zaplašila vládní krizi. Mimo jiné se v příštím roce dotkne peněženek v rámci rozpočtových úspor a taky vláda oznamuje, co už nestihne. Mimo jiné zavést školné. Hostem Interview je předseda TOP 09 a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg, vítejte.
Dobrý večer přeju.
Tak, pane předsedo, váš první místopředseda Miroslav Kalousek ještě včera dopoledne říkal, že ochota TOP 09 spolupracovat s Věcmi veřejnými se limitně blíží nule. Trojkoalice ale pokračuje. Jak se z nuly udělá pokračující vlády?
No, pač jsme se přece jenom dohodli na těch nutných krocích, který potřebujeme na stabilizaci rozpočtu. A pač jsme odpovědní, tak prostě budeme dále pracovat. Není to lehké, to přiznávám. A samozřejmě je někdy člověk naštvanej, to jsme taky byli, jak Kalousek, tak já, řeknu to docela upřímně. Nicméně máme odpovědnost za tuto zemi, máme zodpovědnost za rozpočet a tudíž jsme se dali do práce a dohodli jsme se.
Miroslav Kalousek byl dokonce na Věci veřejné tak naštvaný, že o nich řekl, že je to slizký a odporný partner. Co je tak těžkého na práci s Věcmi veřejnými?
Já bych řekl, že pro mě je to nejtěžší na tom, že vlastně vždycky v něčem nečekaném vylezly. Hlavní je, že jsou těžko předvídatelné k tomu. Ty skandály, odposlechy, to všechno, nechme teď stranou. Čistě z politickýho hlediska, podívejte se, normální strany jsou postavený na jistých hodnotách, řekněme, sociálnědemokratických, křesťanskodemokratických nebo jsou zásadně konzervativní nebo národovci a tak dále. Prostě tady jsou nejrůznější nebo jsou přesvědčení liberálové, taky dobrá. U Věcí veřejných to není úplně jasný, na čem ta celá strana je postavená.
Neporazili ale koaliční partneři Věci veřejné v té poslední vládní krizi na hlavu, jak se říká? Jestli nebyly Věci veřejné poraženi vámi na hlavu?
Já bych řekl, že v koalice nikdy nesmí být, že je jeden poražený na hlavu. Musí se dosáhnout kompromis, který je nutný pro stát a tak dále. Taky to nevytvoří dobrou atmosféru do budoucnosti, kdy jeden se cítí být poražený na hlavu. To taky nejde. My jsme dosáhli rozumný kompromis.
Ano, to stratégové vědí, že jsou bitvy, ve kterých nelze porazit toho druhého na hlavu, protože ho potřebují živého. A na to se vás právě ptám. Protože Věci veřejné musely vlastně přistoupit na všechno, navíc velmi rychle. A to, co chtěly oni, tak je ve formě příslibů. Ministerstva se budou rušit, ale až bude analýza. Jednat s vámi budeme, ale až na nějakých dalších jednáních. Proto se vás ptám na to, jestli ta porážka nebyla příliš silná.
Taky to, co... taky, taky to, co vyžadovaly, nejde uskutečnit přes noc. Ono se řekne rušit ministerstva, jenomže tam jsou agenda, tady je ústava a tak dále. Takže to je mnohem těžší, než si lidi myslí. Když o tom, myslím, uvažujeme, tak bychom si měli objasnit, které agendy zrušíme, neboť nemá smysl, kdyby jenom se změnily tabulky a místo dvou odlišných tabulek byla jedna. Když to má mít efekt, že by se opravdu šetřilo, tak to vyžaduje zatraceně dlouhou přípravu.
Když tedy říkáte, že Věci veřejné nebyly poraženy na hlavu, že bylo dosaženo kompromisu, tak co Věci veřejné získaly? Vždyť přece Miroslav Kalousek, alespoň mediálně to tak vypadalo, je rétoricky zadupal do země.
Mirek Kalousek je skvělý řečník, kterému se sotva někdo vyrovnává, to je pravda. Ale jak říkám, dostali jistý příslib, my jsme jim pozorně naslouchali. V některých detailech jsme jim taky vycházeli vstříc, což o to.
Nebude to tedy tak, že napříště už Věci veřejné nebudou moci říci koaličním partnerům vůbec nic z toho, co se jim nelíbí? Protože tu zkrátka visí ta hrozba předčasných voleb. Jestli si nemyslíte, že vyjednávací pozice po té vládní krizi Věcí veřejných je natolik slabá, že by se to zase mohlo v těch komunikačních problémech vracet do sporů jako bumerang?
Ne, my jsme se dohodli, že se nebudeme navzájem vydírat, to bude jasný. Že teď budeme opravdu loajálně spolupracovat. Jsou dvě možnosti, což doufám, že se tato slova dodrží, pak není problém. Kdyby samozřejmě někomu napadlo zase se vracet k té staré taktice, tak holt do končí.
Ano, vy jste říkal, že teď už budete s koaličními partnerem s Věcmi veřejnými jednat. Pravda je taková, že když se cítí partner být zahnán do kouta nebo přitlačen ke zdi, tak občas dělá šílené věci. A váš...
Někteří to dělají, aniž by byli ještě zahnáni do kouta. Jsem zpozoroval té dlouhé zkušenosti v politice, že šílenství se objevuje vždy.
A to je případ Věcí veřejných? Šílí ještě před tím, než jsou zahnáni do kouta?
Myslím, že už dělají pro mě aspoň nevysvětlitelné věci, když vůbec ještě nebyli zahnáni do kouta.
Ale Věci veřejné, někteří představitelé, třeba právě předseda Radek John a i v komentovaných událostech bývalý místopředseda Tomáš Jarolím tvrdili, že jste s nimi vůbec nekomunikovali, že jste se s nimi nebavili, že se bavíme jen se třemi ministry, původně se čtyřmi Věcí veřejných. A že to, co se odehrává mimo vládu, tak vlastně koaličního partnera nezajímá a že se cítili méněcenní.
To je, vidíte, když má někdo, lidi mindráky, to obyčejně to je dosti častý jev, že samozřejmě se stýkáme většinou s ministry, pač oni jsou ve vládě a s nimi spolupracujeme. Že nemůžeme brát ohled na každýho straníka Věcí veřejných nebo funkcionáře. Promiňte, ale taky není to, že bych já se staral o nějaké vedoucí funkcionáře ODSky, který nejsou ve vládě. Já, pro mě je směrodatný premiér a ministři kolegové, s kterýma spolupracujeme. Jestli regionální předseda v Ostravě nebo nějaký jiný bafuňář si myslí o mně něco jinýho, tak mě to nezajímá.
Tomu já rozumím, ale pravda je asi i to, že Věci veřejné to nejsou jen ti 3 ministři, jsou to i ostatní a jsou to lidé z vedení stran, kteří ve vládě nejsou.
Třeba jsou z každé strany, to je každá strana. Čím větší, tím větší je taky okolí, členové, funkcionáři, příznivci a tak dále.
Je ale v pořádku, když si koaliční partner musí vynucovat komunikaci se svým partnerem hrozbou demisí? To je jak rozvodem, když manžel vyhrožuje rozvodem, protože s ním ten druhý nekomunikuje.
Ale vůbec, vůbec si nemusely vynucovat. Promiňte, ale to se můžete zeptat, kdykoliv někdo, buď ať je to Karolína Peake, pan Bárta nebo Radek John nebo Dobeš, chtěl se mnou mluvit, já jsem byl vždy u telefonu k dosáhnutí. To není, že bych jim byl položil telefon. To není, že bych odmítal si s nimi stýkat. To není pravda.
Vy třeba ne, ale třeba K9 se naposledy podle výhrad Věcí veřejných sešla 8. ledna a Věci veřejné s vámi chtěly probrat problémy, které vidí na straně Lesů České republiky, kompetencí NKÚ a podobně. A tyto, tato témata jste podle nich úplně odmítali komunikovat.
Tedy po pravdě řečeno, s touto problematikou se na mě neobrátili, přičemž by /nesrozumitelné/ téma mě zajímalo. Vím taky o lecčem problematickém, ať je to staročeských lesů nebo jiné otázky. Nikdo jim nebránil, aby mi zavolali: helejte, setkejme se, já nevím, v kavárně a proberme to.
Není Miroslav Kalousek jako ministr financí přezíravý k resortům a k tématům, které se týkají Věcí veřejných? Věci veřejné říkají: vždycky jsme byli jako první, jak se říká, na paškále, vždycky jsme byli ti první, kteří přicházeli o v rámci úspor o peníze pro své resorty. Jestli třeba ministr financí tak trochu netlačí koaličního partnera Věcí veřejných finančně ke zdi?
Tedy já mohu bohužel ujistit, pan ministr financí taky zkrátil rozpočet ministerstva zahraničí, aniž by se byl staral o to, že to je jeho stranický šéf, který tomu velí. On nás všechny zkrátil. Ale samozřejmě, řekněme, lidi, který nemají dlouhodobou zkušenost v politice, to cítí obzvláště úkorně. To, v tom je nezkušenost. Já politiku znám už nějaký ten pátek a vím, že když prostě se šetří, každý na to doplatí. Samozřejmě. Každý resort se musí uskromnit. Věci veřejný, pan bývalý ministr Dobeš, ministr školství ne neprávem považoval za školství veledůležitý a tudíž čekal, že tam nebudou nějaký větší škrty. Bohužel došlo všude na to.
Ano, bývalý ministr školství Dobeš přišel o 4 miliardy, slíbené 4 miliardy pro resort školství. Byly to slíbené miliardy, které navíc pouze upravovaly ten diskriminační poměr mezi pedagogy, myslím platově, a mezi ostatními zaměstnanci rozpočtové sféry. Nepřijde vám to nefér? Protože ono se zdá, že vždycky školství je jako první, které přijde o slíbené peníze, a navíc ve vztahu ke školství, což byla vždycky priorita sněmovních stran, které šly do voleb.
Já vidím důležitost školství, já vidím taky, že bohužel tady šlo spoustu věcí falešným směrem. Máme příliš mnoho vysokých škol, některý ne té kvality, který potřebujeme. Ministerstvo školství vyžaduje důkladnou reformu, o tom nebudiž pochyb. Ale já vám něco řeknu, ministerstvo školství řvalo nejvíc. Já jsem tolik neřval, pač jsem věděl, že ta nutnost je a prostě jsem jednou, ale bez velkého řevu potom jednal s ministerstvem financí, jestli v tom či onom bodě by nám mohli vycházet vstříc, že naopak v jiném bodě my bychom mohli povolit. To je každej rozumný ministr tohle dělá. Že když ale bylo to nejvíc slyšet od bývalého ministra Dobeše, pač on hned od začátku, jak jsme se dotkli jeho resortu, tak začal řvát, že to není možné. Obdobný je to v jiných resortech.
On taky nakonec rezignoval ministr školství kvůli tomu, že právě nemohl dát pedagogům slíbené 4 miliardy. A je takové lehce podezřelé z pohledu bývalého ministra školství to, že to vždycky podle něj koupí jako první právě školství. A jeho otázka zněla: nebylo to proto, že tento resort jsem vedl já jako představitel Věcí veřejných? To byla jeho slova.
Protože kdyby popravdě řečeno, relativně snad nejvíc se to dotklo ministerstva obrany. Já ty čísla teď nemám v hlavě, ale pamatuju si ty diskuse. Tam se škrtalo strašně. Tedy není to pravda, že to bylo školství jediný paškál. Není. A nebyli ani, řekněme, relativně nejhůř na tom.
A nejsou animozity mezi ministrem financí Miroslavem Kalouskem a některými politiky Věcí veřejných už dnes natolik silné, že to bude i dál vytvářet komunikační bloky v rámci vládní spolupráce. Jak to, jak se na to díváte?
Podívejte se, že když v obtížných dobách spolupracujete, máte různé zájmy, máte různá východiska, každé z ministrů vychází úplně z jiných stanovisek, z jiných zkušeností, že si jdeme někdy často na nervy. O tom nebudiž nejmenší pochyb. Ale chlap se musí umět taky ovládat. Někdy potom prasknou nervy, já jsem si někdy pustil hubu na špacír, to vůbec nepopírám, prasknou nervy. Nicméně potom člověk se musí zamyslet a vědět: musíš jít zpátky do práce, musíš najít způsob komunikace, musíš s tím druhým vycházet.
Spolupracovalo by se vám lépe, a teď myslím mimo vládu, s Věcmi veřejnými, kdyby na postu předsedu Věcí veřejných Radka Johna vystřídala Karolína Peake?
To ještě nevím. Já bych, neposuzuju nic, dokavaď jsem to nevyzkoušel. Jak Angličané říkají: buchtu musíte okusit, abyste jí mohl posoudit.
Co když Víta Bártu soud očistí a on se bude chtít vrátit do vlády? Teď zrovna právě je volné ministerstvo školství.
Podívejte se, výběr ministra to je na premiérovi, tudíž to není otázka na mě. Premiér musí navrhnout prezidentu republiky kandidáta na školství.
A bylo by to politicky přijatelné pro TOP 09, kdyby se eventuelně očištěný Vít Bárta chtěl vrátit do vlády?
I když je úplně očištěný, tak je těžko vyprosit, aby něco říci. Ale uvidíme, jestli bude opravdu úplně očištěný. Ale já říkám, samozřejmě když je opravdu očištěný, ano.
Tak vláda schválila dnes tu novou dohodu, která zahnala vládní krizi. Zvýší se daně, DPH i daň z příjmů fyzických osob, důchody porostou pomaleji a také už se něco nestihne udělat. Už jsem zmiňovala v úvodu, nestihne se zavést školné. Přímé daně, to je nejspornější možná záležitost z hlediska předvolebních slibů, pokud jde o vaše strany, protože vy jste původně přímé daně zvyšovat nechtěli.
To je naprostá pravda, my jsme je nechtěli zvyšovat, tudíž je snižovat. Nicméně mezitím se všichni taky dozvěděli, že je hospodářská krize, že tudíž příjmy státu jsou mnohem nižší, než ještě před dvěma lety předpokládalo. A prostě v nouzi člověk musí taky sáhnout k nouzovým opatřením. To je přece samozřejmé.
Pane ministře, chci se vás zeptat na jednu věc. Má podle vás vláda morální právo, když se na to podíváte z pohledu morálky, která třeba úplně nezasahuje politiku v těch nejhlubších vrstvách, nicméně ta otázka je legitimní. Má podle vás vláda morální vláda na to zvyšovat daně, když se podíváte na nejrůznější korupční kauzy, na nejrůznější zpronevěry veřejných peněz, jakých jsou občané svědky? Váš názor na to mě zajímá.
Já vám něco řeknu, vláda má povinnost a to je první, řekněme, přikázání pro vládu, hospodařit tak, aby všechny potřeby státu byly naplněny. Tudíž musíte také sáhnout k vyšším daním. Je bezesporu, že se tady strašně kradlo. To nebudiž pochyby. Já bych, to ale nezprosťuje vládu povinnosti se starat o rozpočet. Samozřejmě a ta povinnost existuje, na to bych rád upozornil všechny naše instituce. Ať je to státní zastupitelství, ministerstvo spravedlnosti, Policie České republiky, abychom konečně ty velkozloděje postihli. Poněvadž samozřejmě je tady jistá nespravedlnost, že nešikovný kapsář na Václaváku jde do basy, ale některý ukradli miliony a miliony, ba snad někdy větší částky, projíždí ohromným bourákem Prahou. Mě to štve taktéž. Řeknu upřímně a to je pro mě pobuřující každý den. Nicméně to je otázka policie. Politika se musí starat, aby potřeby státu byly naplněny.
Ano, vláda tedy tlačí občana do utahování opasků ve světle těchto událostí, kterých jsme svědky. A opozice a odbory se ptají: je nutné, aby v roce 2014 byl zajištěn schodek ve výši 1,9 procenta HDP? Jestli zkrátka nejsou, jestli Česká republika není z pohledu toho, co se po nás ekonomicky vyžaduje, z Evropské unie papežtější než sám papež? Předepsány jsou 3 procenta a v roce 2014 by to bylo kolem toho, kolem těch 2 procent HDP.
Já vám něco řeknu, to je cíl, uvidíme, jestli to opravdu dosáhneme. Já bych řekl, že naše politika celkem vzato je velice úspěšná, neboť když se podíváte, zaměstnanost u nás je poměrně ještě velice dobrá. Když se podívám do jiných zemí, kde prudce stoupala nezaměstnanost někdy nad 20 procent a tak dále, tak s našimi procenty jsme poměrně dobrý. Ta naše politika je rozumná. To může, všechny, řekněme, pochyby o morálce o nás i u politiků přijímám, ale že politika je celkem rozumná a to svědčí o tom, že jsme se nepropadli opravdu v hospodářství, že pořád ještě jsme v té lepší části v rámci Evropské unie. Když se podívám na mnohem větší země. To musím také objektivně přiznat. Ta politika, která tady byla dělaná, co se týká hospodářství, úspor, rozpočtu, byla rozumná. Tudíž jsme se nedostali do situace, nemluvě ani o Řecku, ale řekněme blízkého Maďarska, anebo Itálie nebo Španělska nebo Portugalska. Takže v tom, řekněme, musím objektivně říci, ta politika nebyla špatná, že máme jiné nedostatky, o tom nepochybuju. A my jsme taky nastoupili, abychom proti tomu bojovali, že, řekněme, ta nouzová situace vyžadovala soustředění mnohem víc na ty jiné otázky a teď se musíme zase důrazně k tomu vracet, abychom ty neřády tady konečně uklidili, to je jiná otázka.
Odbory chystají na 21. duben v Praze velkou protivládní demonstraci. Co by se podle vás dělo, kdyby se ekonomicky nepodařilo udělat, provést vaše úspory, kdyby vláda tyto škrty nestihla, anebo kdyby kvůli vládní krizi nebyly možné?
To by se stalo to, co jsem svého času říkal, my bychom nastoupili cestu českých občanů, že jdou na dovolenou, že bychom se octli v maďarské situaci, potom v řecké situaci.
Ano, ale když už jste tedy přistoupili na zvyšování přímých daní, proč jste víc nezatížili, mnozí se vás ptají, proč jste víc nezatížili ty vysokopříjmové skupiny, proč bylo nutné z jednotné sazby původně plánované na 17,5 procenta u sazby DPH udělat dvousazbu, sazby dvě, tedy 15 a 21 procent, proč jste nešli spíš, když už jste k tomu přistoupili, zvyšováním přímých daní bohatších lidí?
No, teď konečně jsme zavedli přímý daně, kde lidi, který mají poměrně vyšší příjmy, budou více zraněni, taky proti tomu protestují. Tady to je otázka zase, řekněme, hospodářské moudrosti. Otázka daní, to bych řekl hned na začátku, není otázka spravedlnosti. Otázka daní je, jak je uspořádán tak, aby hospodářství co nejvíce vzkvétalo, to je jedno, aby lidi nebyli nemotivovaní, obzvláště v situaci dneska, kdy máme globalizaci a kde každá firma chce-li, tak zítra se odstěhuje z Čech a zdaní potom, potom na Kypru, v Holandsku nebo /nesrozumitelné/. Tedy zde musíme velice opatrně zvážit při každém kroku, kde to ještě prospívá a kde už to začíná škodit. Jak říkám, to zní někdy dosti nespravedlivě, ale účel je, aby co nejvíc peněz zůstalo v zemi, aby co nejvíc to hospodářství tedy vzkvétalo. Ne, že se můžu, mám naprosto spravedlivý řád, ten vůbec není možný v berních. Zde musíme jít opravdu to, co nejvíc té zemi a tomu hospodářství prospěje, pač v tom všichni žijeme.
Ale podle opozice a podle odborů váš koncept zatíží slabší sociální vrstvy především. Sociálních pokojů se neobáváte, je to spravedlivé vůči nim? Já jen připomenu, že sedmiprocentní...
Já jsem říkal, že to není otázka... já jsem říkal, že není otázka spravedlnosti. To jsem právě zdůraznil. Daně, berně není otázka spravedlnosti, nýbrž je naplněn účel.
Ale i s tím se přece dá v 21. století pracovat.
Prosím?
Že přece i s tím se dá v 21. století pracovat, s tím konceptem, aby byl třeba ne tak zatěžující pro slabší sociální vrstvy, že to nemusí být přece i dnes v 21. století otázka spravedlnosti nebo nespravedlnosti.
Já vám něco řeknu, vycházím z toho, tolik a tolik peněz, řekněme, musím sehnat a teď je, jak je seženu, jo, aniž bych samozřejmě vyvolal opravdu sociální nepokoje, kdyby byla opravdu nouze. Nesmíme na druhé straně zapomenout, že Česká republika v rámci celé Evropy je jedna ze zemí s nejmenším počtem chudých. Takže tak to není, že bychom tady měli z toho nouzi. Je to nepříjemný, ano, to je pravda a že samozřejmě ty nepřímý daně, který jsou ty nejjistější, nejsou populární, to vím taky. Ale musíme vždycky zvážit, co ten krok bude mít za výsledky, o to jde. Ne, jestli my si potom můžu říkat: já jsem byl naprosto spravedlivý, bohužel to ale ničilo naše hospodářství.
Taky ministři by se měli a mohli omezit podle názorů mnohých pozorovatelů politické scény. Budou zrušena ministerstva školství a ministerstvo pro místní rozvoj? To jsou ministerstva, která shodou okolností vede resort nebo respektive vede strana Věci veřejné?
Já si nemůžu představit, že by byl zrušeno ministerstvo školství.
O tom dnes mluvil předseda poslaneckého klubu Starostů a TOP 09 Petr Gazdík na Dvacet minut Radiožurnálu.
Já si to osobně ještě představit nemůžu. Já bych vůbec ještě, jak jsem na začátku říkal, nemluvil mnoho o zrušení ministerstev. Já bych se díval na to, které agendy můžeme zrušit, kde můžeme snížit počet zaměstnanců, úředníků, kde můžeme snížit počet předpisů, jak bychom to uvolnili. Není důležitý, jestli je to samostatný nebo ne. Je zase otázka, co je opravdu nejpraktičtější.
Karel Schwarzenberg, děkuju vám za interview, na shledanou.
Na shledanou.
ČT 24, 11. 4. 2012, Pořad: Interview ČT 24