Schwarzenberg: Referendum je útěk před odpovědností

Rozhovor s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem

30. 1. 2012

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg u nás ve Faktech na Prima FTV. Vítejte ve studiu, pane ministře.

Dobrý večer přeji.

Vy jste zatím jediný oficiální kandidát na českého prezidenta.

No ono se jich dost ještě přihlásí.

Zatím jste jediný. Takže pocit určité výlučnosti v tuhle chvíli máte?

Ne.

Ne. Ale myslíte si, že je to výhoda?

Myslím, že to není zvláštní výhoda. Ani nevýhoda.

Je to jedno.

My jsme měli ten sjezd, tak při takových příležitostech se to vyhlašuje.

Máte vy sám dojem, že vaše vystupování, myslím na veřejnosti, hodně ovlivňuje to, že máte v plánu stát se prezidentem nebo vystupujete úplně stejně?

Ne, vůbec. Já nevím, já na to neberu žádnej ohled, vůbec žádnej. Jestli to diváci nebo lidi, který pozorujou, berou na to ohled, to nevím. Ale já vůbec ne.

ODS zatím naznačila, že uvažuje buď o paní Němcové nebo o panu Sobotkovi. Kdo z nich by pro vás byl silnější soupeř?

To je těžko odhadnutí. Prozatím, jak jsem zjistil, v těch průzkumech je paní Němcová lépe na tom. Ale v případě, že by byl volební boj, tak je otázka, kdo se tam lépe prosadí. Myslím, oba jsou důstojní kandidáti. Přemka Sobotku znám dlouhá léta ze Senátu. Tak v pořádku.

Když už jste zmínil ty různé průzkumy, kdo, kdy, kde a ankety, objevilo se v nich podle vašeho názoru nějaké jméno, před kterým bychom se měli mít na pozoru?

Prozatím ještě ne. Ale ne.

Ne. A jaký by byl typ jména, před kterým byste se měl na pozoru? Bojíte se toho, že by nějaký typ člověka se objevil jako oblíbenec do přímé volby?

Podívejte se, zajisté se bývalý premiér Fischer objevil, který je oblíbený, poněvadž, když šéfoval vládě, tak se moc nedělo, tudíž v klidu od toho jako velice oblíbený premiér odešel. Schytali to před ním a po něm. On jako šéf úřednický vlády v klidu prošel. Takže je teď velice oblíbený. Tak zajisté asi by on měl největší šanci.

A co říkáte na jméno Tomio Okamura, který se objevil.

Myslím, to je spíše taková kometa, která se objeví a zase zapadne. Ale nevylučuji tedy, což o to.

Já myslím, že právě v souvislosti s panem Okamurou zmínil pan premiér Nečas ten termín figurka, figurky, že se objeví. Vy sám byste se cítil dotčen, kdyby o vás někdo řekl, že jste figurka?

Já bych ani pana Okamuru nenazýval figurkou. To je člověk, který něco vybudoval. Velmi slušnou firmu, která mu klape. To je někdo, promiňte, to není žádná figurka. Tedy já bych nemluvil o figurkách. Pokud se odhodlá vážně kandidovat, tak to bude zajímavá věc. Do jisté míry samozřejmě by to byla změna v Čechách, kdyby se člověk, který je poloviční Japonec, stal českým prezidentem. Já bych proti tomu neměl námitky. Ale byl by to zajímavý posun v postojích v České republice.

Jeho názory vás nijak nezarazily?

Já jsem názory od něho ještě nezaznamenal.

Vážně ne?

Zaznamenal jsem hezkou přítelkyni, zaznamenal jsem cestovní kancelář, zaznamenal jsem, že rozbil krásné auto Aston Martin, který mu, upřímně řečeno, jsem záviděl. Ale mimo toho jsem nic nezaznamenal.

Ve spojení s ním se objevil termín také konečné řešení cikánské otázky. Proto se na to ptám, protože je to pan Okamura, který by doporučoval, aby Romům byl zpřístupněn zvláštní stát, aby tady v uvozovkách neobtěžovali.

Kdyby našel řešení, tak by to bylo hezké. Ovšem kde, pokud pan Okamura ví místo na světě, který by bylo dobrovolně postoupeno, aby to byl životaschopný stát, tak je to zajímavá myšlenka. Ale jednou se o něco podobného pokusili v devatenáctém století Američané, když odsunuli část svých otroků černých, ze špatnýho svědomí, co což by nám slušelo taky, vybudovali pro ně stát Libérie. Ale s tím je dodnes potíže.

Také v roce 39 myslím, že s tím přišli Hitlerovi muži pro Židy ještě dřív, než přišli s plynovými komorami.

Oni přišli na termín konečný řešení. S vlastním státem, neměli jim co nabídnout.

Ne. Ne. Ne. Přišli s myšlenkou vysídlení Židů a teprv pak přišly plynové komory, protože byly levnější.

No a právě hlavně byli s válkou s celým světem, tak už nebylo kam.

Říká Karel Schwarzenberg, ministr zahraničních věcí u nás ve Faktech na Prima FTV. Pane ministře, Evropská unie už pozastavila čerpání fondů, dotací na Ministerstvo školství. A ministr Dobeš řekl, že pokud se právě tohle stane, tak na svůj post rezignuje. Máte pocit, že tedy už je na čase vyvolat nějakou debatu v koalici o tom, jestli pan Dobeš tam vydrží nebo ne?

Já mám takovej dojem, že pan ministr Dobeš se snaží sám vyvolávat debaty o své osobě. To se mu docela dobře daří. Nemusíme to ani my. On vyvolává debaty. Všeobecně. Všude se o něm mluví. Takže uvidíme. Je ovšem na panu premiérovi, jestli jeho odvolání panu prezidentovi navrhne nebo ne. Do toho koaliční třetí strana nemá mnoho pák nebo působnosti. Jsem zvědav, jak se pan premiér bude chovat. Jsem zvědav, jaké důsledky z jeho selhání vyvede pan ministr Dobeš. Je to zajímavá historka.

Ale já bych nepodceňovala vliv koaličních stran, protože to byla právě vaše topka, která už v souvislosti s panem Bátorou navrhovala buď Bátorův nebo Dobešův odchod, pokud si dobře vzpomínám. Takže teď se jenom ptám, jestli bude topka opětovně tlačit na případný Dobešův odchod z vlády?

To se ještě na to podíváme. Teď bych řekl, je míč spíše právě v poli pana premiéra, který by tu mičudu měl vykopnout. Jenom pouze kdyby se nic nedělo, tak se budeme muset ozvat. Ale doufám, že pan premiér si je své odpovědnosti povědom. Nárokuje si koordinace evropské politiky, jedné z nejdůležitějších věcí, to je o politice, jsou právě ty peníze, které nám Evropská unie poskytuje, ale abychom je řádně využili a ne zneužívali.

Může být ministr Dobeš podle vašeho názoru důvodem, proč topka opustí vládu?

Tedy byl bych smuten, kdybychom kvůli osobnosti, jako je pan ministr Dobeš, opustili vládu.

To jistě nejen vy. Jsem ráda, že máte dobrou náladu. Ale jde mi o to, jestli si myslíte, že by to bylo rozumné, abyste opustili kvůli takovému ministrovi nebo pouhému jednomu ministrovi vládu?

Ne. Myslím, že to není opravdový důvod. Rozdíl opravdu veliký je, jestli někdo napáchá škodu, poněvadž věci nerozumí, je nešika, nezvládá svůj úřad, to se stane. Nebo jestli je někdo zastánce ideologie nebo myšlenek, který považuju ve výchově za nebezpečné a tudíž musím trvat na tom, aby nepůsobil na Ministerstvu školství, což byl případ pana Bátory. To jsou poněkud odlišné záležitosti.

To určitě. Ale zvenku to tak vypadá, že topka tak trochu koketuje s tím tu vládu napínat. Dokonce jste se dostali do řečí i v souvislosti s tím, že byste třeba byli ochotni vládnout společně se Sociální demokracií.

To o nás šíří ODS. To my známe. Ale to jsou pouhé kecy. Nemají nejmenší odůvodnění.

Dobře. Ale dovedete si vůbec představit, aby partaj typu topky, vaše strana, vládla s někým, jako je dnešní Sociální demokracie?

Zajisté ne do voleb. My chceme dodržet koaliční smlouvu. A po volbách je vždycky taková situace, že já, jak v té politice se pohybuju už několik desetiletí, jsem přišel na to, že nemá smysl něco říkat, co budu dělat po volbách. Nikdo nezná výsledky volby, nikdo neví, jaká bude situace, nikdo neví, kdo potom bude vést jednotlivé strany. Takže já odmítám jakoukoliv výpověď o době po volbách. Ale chceme projekt této vlády, která má ještě spoustu práce před sebou, dovést ke zdárnému konci.

Říká Karel Schwarzenberg, ministr zahraničí u nás ve Faktech na Prima FTV. Pane ministře, další na pořadu dne, pokud se týká Evropské unie, je to, jestli podepíšeme nebo nepodepíšeme tu dohodu o fiskální zodpovědnosti. Myslíte si, že je ve hře stále varianta, že ji premiér nepodepíše?

Spíše bych řekl ne. Dokonce už veřejně řekl, že to podepíše, nicméně teď ale asi to bude někdy v březnu. Myslím, že máme mnoho dobrých důvodů ji podepsat, poněvadž vlastně směřuje k stejným cílům, jaký je taky program naší vlády. Tedy aby nejenom u nás, nýbrž taky v Evropě se zodpovědně hospodařilo, což považuju za správný. A když ne, tak se to penalizuje. Tady jsou veliké výkřiky, že tím ztrácíme suverenitu. Nejdříve bych rád, když se tento pojem používá, měli diskusi o tom, co znamená tento pojem v dnešní době všeobecné závislosti všech na všech. To je jedna otázka. Řekněme teoreticky, když tedy můžu být za můj rozpočet penalizován pouze v případě, když nehospodařím zodpovědně, takže bychom se toho neměli bát.

Stále jste proti tomu, co prosazuje ODS, totiž aby o platnosti této dohody rozhodli lidé v referendu?

Já jsem výjimečně jednoho názoru s panem prezidentem, že máme zastupitelskou demokracii, kde máme zvolené poslance a máme vládu, která byla řádně zvolena a ta má odpovědně jednat. A ne, když je jí nějaká otázka nepříjemná, ti šoupnout na referendum na lid a říct, já nic, já muzika. Rozhodne referendum. To není zodpovědná politika. To je politika útěku před odpovědností.

Ovšem programové prohlášení vlády, jak dobře víte, a také ODS se právě o tohle opírá, říká, že v případě, a teď cituji, v případě zásadních institucionálních změn EU vyžadujících úpravu primárního práva bude přesun dalších pravomocí z České republiky na EU potvrzován referendem.

No ano. A jak známo, to se neděje. A tudíž to považuju za krok, který je pouze řekněme v důsledku strachu před jistým křídlem ODS, nikoliv že to bylo z důvodu té koaliční smlouvy. Ten text jasně vypovídá o tomto, tak závažný posun to není zaprvé, není to změna primárního práva, tak ať se mi tady o tom  nekecá. Ne, je to obava, co by řeklo jedno křídlo ODS a to samozřejmě současné vedení ODS z toho má strach a proto tedy se chce z té problematiky vyklouznout tím, že to dá na referendum. Ale to není odpovědná politika.

Tolik Karel Schwarzenberg, ministr zahraničních věcí, který byl dnešním hostem ve Faktech na Primě FTV. Pane ministře, díky, že jste přišel. Hezké odpoledne.

Děkuju mnohokrát. Na shledanou.

Barbora Tachecí

PRIMA TV, 30. 1. 2012, Pořad: Fakta Barbory Tachecí

Štítky
Osobnosti: Karel Schwarzenberg
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme