Schwarzenberg: Nejtěžší soupeř bude Fischer, je oblíbený, nic nedělal a nic nezkazil
Rozhovor s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem
Pane ministře, kdy rozjedete prezidentskou volební kampaň?
Pozdě. Je zhruba rok před volbou a předtím budou senátní a krajské volby, takže na prezidentskou zbyde poměrně málo času. To bude tak listopad, prosinec.
Myslíte si, že zažijeme tak hektické předvolební období, jaké je k vidění ve Spojených státech?
Ne. Někdo mi říkal, že post českého prezidenta není tak vysoký jako post amerického prezidenta.
Budete financovat kampaň z vlastních peněz?
Na to bych prachy vůbec neměl, protože oproti všem zprávám už mám velice málo vlastního majetku. Všechno jsem dávno předal a celkových peněz moc nemám. Budu muset holt posbírat od různých přátel a příznivců.
Strana vám nepomůže?
Pomůže, ale hlavní musím udělat sám.
Myslíte si, že máte šanci vyhrát jako šéf TOP 09, tedy strany reformních bouráků, jak vás onehdy nazval Petr Nečas?
Předpokládám spíše, že situace příští rok bude příznivá kandidátovi, kterého postaví sociální demokracie.
Příští rok se znovu zvedne DPH a jistě zase leccos zdraží, to vám určitě ve volbě nepomůže.
Vládní program probíhá, tak jak probíhá, a kvůli prezidentským volbám se neposune. Ale máte pravdu, že mi z toho všeho vychází, že moje šance jsou omezené. Samozřejmě že vláda také vlastními chybami má horší pověst, než by si zasloužila. Udělala pořádný kus práce, to nemůžeme popírat, ale má bohužel nevalnou pověst. To vím. Stačí, když zajdu do nejbližší hospody, což rád dělám.
Budete kandidovat jako ministr, nebo odstoupíte?
O tom teď neuvažuju. Mám půlroku čas přemýšlet, jak to zorganizovat.
Jaký byste chtěl být prezident a co budete slibovat v kampani?
Prezident podle ústavy moc nemůže dávat, tak by neměl ani moc slibovat. Kandidát, který by sliboval vyšší mzdy, by byl neseriózní. Budu se snažit udržet bližší vztah s vládou. Byl tady dobrý zvyk na začátku 90. let, že se prezident jednou týdně potkal s premiérem a promluvili si. Prezident musí udržovat kontakt nejen s vládou, ale i s opozicí.
Co byste udělal, kdyby po volbách přišli soc. demokraté a chtěli by sestavit vládu s podporou komunistů?
Radil bych jim, aby si to rozmysleli nebo aby to udělali, teprve až se komunistická strana oddělí od své minulosti.
S takovou vládou byste ale spolupracoval asi jen těžce?
Budu muset spolupracovat s každou. Já jsem v životě musel spolupracovat s různými lidmi. Já vám k tomu řeknu historku. Před lety byl můj syn ve Vídni osočen známým: „Co to tvůj otec v Česku vyvádí, v české televizi vidím, jak se setkává s bývalými i soudobými komunisty a s některými bývalými si i tyká.“ A můj syn, který je bystrý, mu odpověděl: „Co se v mládí naučil, ve stáří našel. Když otec předčasně zdědil statek ve Štýrsku, seděli ve městě a v okresní správě staří nacisté, tak s nimi musel vycházet, protože je nemohl obejít. A to samé dělá v Čechách.“ Člověk musí vycházet se všemi lidmi.
Někde ale musí mít hranici.
Je něco jiného, když někdo spáchal zločiny. Kdybych věděl, že někdo někoho dostal do vězení či tam mlátil lidi, tak toho bych na Hradě nepřijal.
Co byste dělal jinak než prezidenti Havel a Klaus?
Určitě je mi bližší život prezidenta Havla. Asi bych dělal méně přednášek po celém světě. Také bych si dopřál potěšení, které si teď odpírám, že bych jednou za týden pozval na večeři spisovatele, umělce, novináře, abych zažil živou diskusi. Ta mi velice chybí.
V pátek?
Jistě jsem se inspiroval Masarykem a pátečníky.
Koho z těch, o kterých se mluví, že by kandidovali, považujete za nejsilnějšího soupeře?
Bezesporu bývalý premiér Fischer, který je velmi oblíbený. Nic nedělal, nic nezkazil.
Co Tomio Okamura?
Nejsem názoru, že by ve vážném boji obstál. I v přímé volbě musíte mít podporu nejméně jedné z politických stran.
Proč, když to bude přímá volba?
Abyste nepracoval ve vzduchoprázdnu.
Podle Klause jste poškodil zemi svými výroky, když jste přitakal na slova Tomia Okamury, který mluvil o tom, že by nebylo špatné najít Romům vlastní zemi.
Já jsem neřekl, že souhlasím s Okamurou, ale že když někdo najde zemi pro Romy, jako se našel Izrael, tak by to bylo hezké, ale nevím, kdo by to teritorium poskytl. Ale to je něco jiného, než to, co někteří říkají, že jsou pro cikánský odsun, a proti tomu já jsem.
Není nebezpečné si vůbec hrát s takovými myšlenkami, také nacisté chtěli Židy, dříve než je začali vraždit, deportovat do vyhrazené země.
Rozdíl je ve slovech deportovat a emigrovat. Když ti báječní lidé emigrovali do Izraele, tak proti tomu nemůžeme nic říci. Deportace je zločin.
Neodstoupíte z vlády kvůli tomu, že vláda nepřijme fiskální unii?
Teď nastanou dlouhá jednání, ale je jasné, že do března to už nestihneme.
Proč?
Když jsem dneska (ve čtvrtek – pozn. red.) poslouchal projev premiéra, tak to bylo přesně, jak to Kalousek popsal – že premiér řekl čitelné a principiální možná.
Souhlasíte s premiérovými důvody, nebo jsou to jen výmluvy, jak jste tento týden prohlásili?
Já jsem panu premiérovi slíbil, že už se nebudeme navzájem osočovat.
Podle premiéra smlouva posílí Německo a Francii, a hlavně Evropskou komisi. Oni potom budou mít na kterýkoliv z unijních států páku a budou moci určovat jeho fiskální politiku. Třeba výši daní.
Když si to podrobně přečtete, tak je to jenom v případě, kdybychom dělali nezodpovědnou rozpočtovou politiku. Anžto vláda – jak nechvalně známo – velmi omezuje výdaje, tak nám z tohoto kouta nic nehrozí.
Co když nezodpovědnou politiku bude dělat Francie nebo Německo? Podle premiéra to zase dopadne jako před časem, když pravidla porušilo Portugalsko, byly sankce, když Francie, nebylo nic.
To je pravda. A právě z tohoto důvodu obě hlavy států si samy přitahují uzdu.
Nesouhlasíte, že posílí hlavně velké státy a Evropská komise?
Ne. Posílí Evropa.
Můžete říct konkrétní důvody, proč bychom měli fiskální dohodu podepsat?
Abychom už neměli případy jako Řecko nebo Maďarsko, abychom už neměli státy, které nezodpovědně hospodaří. Je pravda, že nemůžete mít společnou měnu bez společné fiskální politiky. To očividně vede do škarpy.
Čím chcete přesvědčit k podpisu premiéra?
Myslím, že se domluvíme, ale nebudu vám vykládat, jakými argumenty.
Nekývnete na referendum k přijetí eura, jak to chce ODS? Stejně by to bylo nejdřív za pět let nebo vůbec.
Jde o ústavní zákon, jehož přijetí by potom bylo velice těžké. Sociální demokracie si musí uvědomit, že kdyby kývla na referendum, sama si nasadí ohlávku.
Referendum k euru chystají i Švédsko a Dánsko.
Dánsko i Švédsko to předem sdělily. My jsme o nějakém referendu nic neřekli a teď najednou to vytahujeme. Víte, mně to připomíná, jako kdyby byli snoubenci, kteří si zařizují byt. Snoubenec koupí byt, vybaví ho nábytkem, nádobím, pak přijde den svatby a nevěsta mu před svatební nocí řekne: „Tak poslouchej. Za prvé se mi už tak nelíbíš jako v době zásnub, a tudíž jestli se s tebou vyspím, se musím teprve poradit s rodinou.“ Je to jako z Dobrého vojáka Švejka – on jim to měl odpřisáhnout a pak se na to vysrat.
Lubomír Zaorálek z ČSSD vám i premiérovi vmetl do očí, že zahraniční politiku nedělá vláda, ale Klaus.
Zajisté pan prezident má velký vliv. Ale klíčový je názor velké části ODS, a to je hlavní problém.
Když nepodepíšeme tu smlouvu, je to první krok mimo Evropskou unii?
Ještě ne mimo, ale dostaneme se na okraj. Nesmíme zapomenout, jak jsme závislí na různých fondech a na tom, co dostaneme z Bruselu. A je tudíž účelnější být při vyjednávání, a ne stát na okraji a muset se stejně výsledky řídit, aniž bychom v tom měli slovo.
Když podepíšeme, budeme muset přesunout do Bruselu některé své pravomoci?
Teď ne, ale myslím, že časem ano. Jedna věc se tady zapomíná, že Unie není pouze hospodářský projekt, jak to vidí např. pan prezident, ale hlavně politický.
Dokdy budete čekat, než se ODS rozhoupá?
To vám neřeknu, teď budeme jednat.
Dobře, ale platí to, že byste nechtěli být ve vládě, která smlouvu odmítne?
Ano, vláda, která by vedla Českou republiku na okraj Evropské unie nebo nedej bože mimo ni, je pro mě nepřijatelná.
V této věci souzníte se sociálními demokraty, neuděláte s nimi vládu, pokud by po odchodu TOP 09 padla?
Teď jsme vázáni do voleb, což jsme si slíbili, a velmi nerad bych to porušil. A také soc. demokraté uvedli, že do žádné vlády bez nových voleb nevstoupí. A po volbách? Čort znájet. O tom nepřemýšlím. Sice máme k sobě blízko v evropské politice, ale jinak se naše koncepce docela protiví.
Ale zásadní odpor, který jste měli k ČSSD v čele s Jiřím Paroubkem, již nemáte?
Vždy jsem říkal, že mohu být u jednoho stolu s každou demokratickou stranou, jen ten Jiří Paroubek se mi nepozdával, což nám sám již dokázal.
Co říkáte na názor premiéra a ODS, že argument, že bychom měli podepsat proto, že to podepsali jiní, připomíná nátlak Sovětů v roce 1968?
To je tak nehorázné přirovnání, že o tom nechci ani diskutovat. Srovnat RVHP s Evropskou unií je opravdu nehoráznost. Opovržení demokracie. Celá Evropská unie je společnost svobodných demokratických států na rozdíl od doby minulé.
Jak chcete najít shodu s člověkem, který o vás veřejně řekne, když to lidově přeložím, že jste prostořeký stařík, který lítá po světě za státní peníze a nehledí si svého úřadu?
Podívejte, já jsem v politice dosti dlouho a už jsem si zvykl na takové šplechty a osočení. Mě nezajímá, co různí lidé o mně říkají, dokud mám dobré svědomí, že činím to, co považuji pro republiku za prospěšné. Koncem listopadu, začátkem prosince mě v jednom článku nějakého serveru osočili, že jsem kolaborant a nový Hácha. Když se deset dní nato objevil druhý článek, že jsem sionisticko-zednářský agent, tak jsem se postavil před zrcadlo, obdivoval jsem sám sebe. Protože ještě se nikdy nikomu nestalo, aby byl osočen z takovýchto věcí naráz. To je přece krása – být zároveň nový Hácha a zednářský agent.
Premiér řekl, že vás podnikatelé kritizují za to, že málo podporujete český export.
My o tom moc nemluvíme, máme zato výsledky. Dám vám dnešní příklad. Před třemi týdny se mi podařilo rozmrazit vztah s Katarem. Jel jsem tam, podařilo se mi přijetí na nejvyšší úrovni, promluvil jsem si s korunním princem. Dneska už je tady katarská delegace a jedná s našimi firmami. My nemluvíme, ale děláme. A také když se podíváte na mé ostatní výpravy, vždycky s sebou beru celou skupinu podnikatelů. Já je mohu jako koně přivést k vodě, ale pít už musí sami. Spoustu dveří jsem otevřel, to vím, a některé mají docela dobré výsledky.
Premiér vám také vytkl, že summity v Bruselu většinou statečně promlčíte.
To mě kromobyčejně pobavil. Já na ta jednání dostanu vždycky mandát, který z velké části vytvoří úřad vlády. O kvalitě nechci mluviti. Já tam říkám přesně to, co mi dodají. Pak si stěžují, že nedělám dost. Je mi líto. Nemá smysl, abych v těch diskusích dělal hodinový projev. Pouze bych se ztrapnil, jako se to stalo některým nováčkům; když dlouho mluvili, tak se všichni ostatní dívali na hodinky. Tam je potřeba mluvit stručně a k věci.
S premiérem jste se domluvili na tom, že nebudete na sebe útočit. Nedomluvili jste se i na tom, že se potkáte na tancovačce v Čimelicích?
Doufám, že se tam jednou potkáme. Bohužel se mi v poslední době nedaří se do Čimelic dostat. Ale jako Čimeličák jsem rád, že se pan starosta ozval a že se pan premiér omluvil. (Nečas Schwarzenbergovi vytkl, že mluví jako na tancovačce v Čimelicích. Po kritice starosty premiér přislíbil, že přijede na ples. Pozn. red.)
Nejste jediný ministr TOP 09, který je kritizován. Myslíte, že se ministru Drábkovi podařilo zprovoznit nový systém vyplácení dávek, když na severu Moravy museli uspořádat potravinovou sbírku pro lidi z azylových domů, kterým nebyla vyplacena dávka?
To je trochu přehnané. Každé zavádění nového systému provázejí potíže, tam to fungovalo, jinde se zašprajcovali úředníci, někde to nefungovalo. Teď tvrdit, že je ten systém špatně postavený, je blbost, to můžete po půl roce.
To není přehnané, spousta lidí neměla peníze na pokrytí životních nákladů...
Nakonec ale prachy dostali.
…neznamená to, že to ministr nezvládl?
Ale zvládl, to máte jako s novými botami. Prvních čtrnáct dní prostě tlačí.
Co říkáte na trapas, který zažila vaše ministryně Hanáková v České televizi, když nedokázala vysvětlit, jak byl oceněn církevní majetek? Je vhodné, aby řídila ministerstvo a předkládala zákony, které dobře nezná?
Každý ministr se zapracuje tak po půl roce.
Je otázka, zda by na dotaz týkající se ocenění církevního majetku dokázal odpovědět i člověk znalý toho problému. Čím dál více se ukazuje, že šlo o politickou dohodu, kterou jste udělali v Topolánkově vládě, a ne o výpočet.
Nepopírám, že šlo o politickou dohodu, ale bylo to postaveno na reálných číslech.
Dohoda vznikla v době, kdy se ekonomice dařilo, nebylo by rozumnější dohodnout se na sumě, která by více odpovídala stavu naší ekonomiky?
Když vám ukradnu hodinky a budu je vracet, tak se nemůžu vymlouvat, že mám nižší příjmy, a proto vám místo zlatých vrátím jen plastikový.
Právo, 11. 2. 2012, Rubrika: Rozhovor, str. 7