Schwarzenberg: Naléhavě teď potřebujeme Rusko a Čínu

Rozhovor s ministrem zahraničí

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg poskytl novinářům rozhovor poté, co se v Istanbulu zúčastnil jednání skupiny Přátel Sýrie. Šéf diplomacie z Turecka cestoval do Egypta, kde je nyní na dvoudenní návštěvě.

1. 4. 2012

Jak byste zhodnotil tu dnešní schůzku v Istanbulu?

Bylo to celkem zajímavé, kolik států se shromáždilo. I státy, které nemám nejmenší tušení, čím by mohly přispět k věci, ale prosím, budiž jim to přáno. To byla jedna věc. Jednoznačně ale dominovaly státy, které to začaly, tj. Katar, Turecko, Francie, ty mají rozhodující slovo. A posunulo se to o kousek dál k tomu, že byla uznána Syrská národní rada jako jediná legitimní opozice, o čemž já nejsem úplně tak přesvědčený.

Já jsem sám byl v emigraci dlouhá léta, vím, že emigrant ztrácí cit pro to, co se v zemi děje, o co běží. Když jsem se vrátil, musel jsem se učit, jak se říká how the country thinks. To nikomu nevyčítám. Každý ztrácí ten cit, když je v cizině. Ale musí to vědět. A nenárokovat si, že z Paříže, New Yorku či Berlína budu přesně vědět, co ta země potřebuje.

Uznání SNC byl jediný výsledek jednání?

Bude se víc a víc posilovat tato Syrská národní rada. Nadále předpokládám, že bude většina proti použití násilí, byť země jako Saúdská Arábie a další by byly skrytě pro zbraně a podobné podpoření povstalců silou. Všichni byli zajedno, že Asadův režim musí být svrhnut a že musí být nastolena demokracie a mír. Nikdo ale neřekl, jak se to má uskutečnit.

Jaká byla reakce na mírový plán Kofiho Annana?

Všichni ho samozřejmě odsouhlasili.  Zatím tedy není důvod, abychom stáhli velvyslankyni z Damašku? Ne, naopak. Je velice důležité, aby tam byla, dokud nejsou v ohrožení. Alespoň někdo by měl mít informace z místa.

Říkal jste, že se více bude podporovat Syrská národní rada, tak jak konkrétně? Znamená to dodávky zbraní nebo jen slovně?

Všichni říkají, že to má být mírové. Když jim někdo dá zbraně, tak o tom bude mlčet.

Co jste vy konkrétně řekl na jednání?

Já jsem si dovolil říci ve svém proslovu, že ačkoli nejsou přítomni, vyzývám naše ruské a čínské přátele, aby se připojili, protože nyní je nejdůležitější zamezit krveprolití a nastolit mír, a proto je zatraceně potřebujeme. Dokud budeme jen říkat, že se musí nahradit Asad a nastolit krásný režim, tak holt nebude jednání o míru, to je mi jasné.

Pro mě je nejdůležitější teď příměří, protože ani vy, ani já a nevím o jednom přítomném, který by věděl, co bude, kdyby byl Asad zítra zabit. Co by tam potom bylo, to ví Pánbůh. Například Kurdové z té celé věci utekli a nepodílejí se na tom, čili je to takové malinké varovné znamení. Všichni říkají pryč s Asadem, ale pro mě je teď hlavně důležité, aby se přestalo střílet. Aby se nejdříve zastavilo násilí, a pak se uvidí, co bude.

Tereza Šupová

lidovky.cz, 1. 4. 2012, rubrika: Lidovky / Svět

Štítky
Osobnosti: Karel Schwarzenberg
Témata: Zahraničí
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme