Schwarzenberg: Když člověk dělá nepříjemné věci, není populární

Rozhovor s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem

24. 9. 2012

Podle čerstvého průzkumu agentury CVVM spadla podpora TOP 09 na dvouleté minimum. Volilo by vás jen 8,5 procenta občanů. To není před blížícími se krajskými volbami dobrá prognóza...

Zhruba to odpovídá tomu, co jsem si sám odhadl. Rád bych připomněl, že když jsme v roce 2010 vytvořili vládní koalici, přijala TOP 09 ministerstva financí, sociálních věcí a zdravotnictví. Tedy hlavní reformní resorty. Seděli jsme tehdy s Miroslavem Kalouskem a Petrem Gazdíkem a uvědomovali si, že to je veliká odpovědnost a že tím ztratíme při dalších volbách. To se také stalo.

Takže vás nízké preference TOP 09 neznervózňují?

My jsme to věděli, vědomě jsme do toho šli, proto se nynějším preferencím vůbec nedivím. To tak bývá, že když člověk dělá nepříjemné věci, není populární. My jsme to ale před volbami občanům říkali. Upozorňovali jsme, že musíme šetřit. Každý ale očekává, že se bude šetřit u někoho jiného, ne u něho. Řekl bych, že se to během volebního boje ještě trošku změní, ale na čísla, která jsme měli před dvěma lety, nedosáhneme.

Myslíte, že máte šanci uspět alespoň v některých krajích?

Je tam určitá možnost, uvidíme. Já si to netroufám odhadnout, byl jsem v posledních měsících spíše v zahraničí. Když se bude výsledek pohybovat kolem osmi procent, tak s ním budu spokojený.

Takže nevěříte ani v to, že byste mohli mít v některém kraji hejtmana?

To by byl zázrak, kdybychom získali hejtmana.

A co populární šéf vašeho poslaneckého klubu Petr Gazdík, který kandiduje na hejtmana Zlínského kraje? Ani tomu nevěříte?

On je tak dobrý, že bych mu dal šanci. Očekávám ale spíše to, co se stalo v Praze. Tedy že se proti nám v případě vítězství všichni ostatní spojí a budeme v opozici.

Ještě k průzkumu veřejného mínění agentury CVVM. Když občané známkovali činnost politických stran, téměř nejhůře dopadla vaše TOP 09 a vláda. Nemůžete si za to sami? Nejsou kromě reforem důvodem i množící se korupční kauzy a vzájemné spory?

Samozřejmě nás poškodily různé skandály a rozpory ve vládě. Tak jako další koaliční partnery. To je mi jasné, s tím nemůžeme slavně dopadnout. Koalice měla své slabé stránky, projevily se určité korupční příznaky, vyváděly Věci veřejné. Důvodem nízké podpory jsou tedy reformy i skandály.

Mluvíte o kauzách vládní koalice. Ale nepoškozuje vás hlavně jednání vašeho místopředsedy Miroslava Kalouska, který se v poslední době chová lidově řečeno jako neřízená střela?

My jsme poněkud odlišného temperamentu. Já jsem spíše flegmatik, on naopak rychle vybuchne. Člověka, kterému je padesát, nepředělám. Třeba v kauze letadel CASA Kalousek hystericky útočil na policii. Já ho chápu, že byl morálně pobouřen, jak se všichni vrhli na Vlastu Parkanovou, kterou ani její největší nepřítel nepodezírá z něčeho nekalého. Snad byla někdy (na ministerstvu obrany - pozn. red.) nešikovná, to se stává, ale jak se ji pokoušeli kriminalizovat, to nás pobouřilo. Já jsem byl také pobouřen. Ale já jsem spíše flegmatik, já tak nevybuchnu.

A neměl byste Kalouska více držet na uzdě? Nevadí vašim voličům, že stranu místo vás až příliš řídí on?

Podívejte se, my máme práci rozdělenou. Miroslav Kalousek na rozdíl ode mě celý život pracoval v politické straně, má v tom větší zkušenosti, proto bude řízení strany vždycky spíše na něm. V opravdu v závažných rozhodnutích se ale radíme. A v případě rozporů Kalousek vždy řekne: Vy jste předseda, vy musíte rozhodnout. Během posledního roku se navíc řešily hlavně prachy. A to je Kalouskova parketa, ne moje. Diskuse o zahraniční politice tu je bohužel příliš malá.

Možná je to příliš osobní otázka, ale voliči hodně řeší, zda máte na vedení strany a ministerstva ještě dost energie. Často kolem sebe slyším - Karla Schwarzenberga bychom volili, ale nevíme, zda to ještě zdravotně zvládne. Jak se tedy cítíte?

Ještě nehodlám zgrajznout (zemřít nebo spíš zdechnout - pozn. red.), po pravdě řečeno. A ty věci, které mě v minulém roce strašně trápily, se daly do pořádku. Vloni se mi v Americe ozvalo staré trápení, což byly plotýnky. Nějaký čas jsem nemohl ujít delší trasu. To byla opravdu nepřetržitá bolest, budil jsem se v noci, nemohl spát. Bohudík toho jsem se v lázních zbavil, takže už tak strašně nepajdám a normálně chodím. Tedy na Mont Blanc bych asi nelezl. (smích)

Kandidujete i na prezidenta, zvládnete tedy případně i pětileté úřadování na Hradě?

V lázních jsem si nechal udělat veškeré rozbory a lékaři mi řekli, že jsem v bezvadném stavu. Z toho strach nemám. Daří se mi výborně, takže budu v pohodě, až intenzivní volební boj začne. Samozřejmě, člověk nikdy neví, může se cokoliv stát, může ho potkat dopravní nehoda nebo nějaká příhoda. Ale podle lékařského rozboru bych měl vše zvládnout a dožít se osmdesátých narozenin.

TOP 09 brzy vyprší smlouva o spolupráci se starosty. Obě strany tvrdí, že se o jejím prodloužení budete bavit až podle výsledku krajských a senátních voleb. Znamená to, že vám ve volbách jde nejen o počet zastupitelů a senátorů, ale i o budoucnost úspěšného spojení TOP 09 a STAN?

Ne, myslím, že to bude pokračovat nezávisle na výsledku voleb. Tím jsem si dosti jist. Kdybychom samozřejmě úplně propadli, tak by to vyvolalo v každé straně otřes. Když se ve volbách strana propadne, tak z toho obyčejně musí bossové vyvodit důsledky.

Uvnitř hnutí se množí spory. Mnozí starostové jsou nespokojeni s tím, jak jim v obcích klesá popularita kvůli působení hnutí ve vládě.

Já vám něco řeknu. Když se podívám na rozpory v ODS nebo sociální demokracii, tak naše aliance je poměrně solidní.

Mnozí starostové by si však přáli minimálně větší zrovnoprávnění s TOP 09.

Uvidíme, když budou silnější, tak mě to bude jen těšit. Jsem veliký příznivec stran, které nejsou pražské. Oni vědí mnohem lépe, co v jakém kraji by mělo býti. Já nejsem pro centralizované strany.

V TOP 09 zase nevládne přílišná spokojenost s tím, jak starostové obsazují ministerstvo kultury. Neškodí vám to u voličů?

Přiznávám, že to nebyly převeliké úspěchy. Paní ministryni Hanákovou považuji za velmi čestnou ženu, která se snaží a leccos se naučila. Co se týká Národního divadla, musí si obhájit, že výtky proti bývalému řediteli byly oprávněné. Pokud to zvládne, pak jednala správně a rychle. Byť odvolání ředitele způsobilo velké pobouření. Když ne, tak chyba padne na naši hlavu.

Měla by v takovém případě odstoupit?

Paní ministryni nominovali Starostové, takže o tom musí oni rozhodnout. Mají velmi schopného předsedu Gazdíka, mám k němu plnou důvěru. Já mu do toho kecat nebudu.

Tomáš Syrovátka

Mladá fronta DNES, 24. 9. 2012, Rubrika: Z domova, str. 4

Štítky
Osobnosti: Karel Schwarzenberg
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme