Pospíšil: Bylo by skvělé, kdyby česká zahraniční politika mluvila jedním hlasem
(editovanný přepis debaty, které se v Událostech, komentářích zúčastnil europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil)
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Vladimir Putin si otevírá dveře do Evropy. Vyjednává totiž v Budapešti, kde ho místní politici vítají s otevřenou náručí. České politické špičky mezitím ladí zahraniční politiku. A bezpečnostní experti v Praze varují, že tohle je jen začátek, že naše civilizace je jako na Titaniku. S dírou v podpalubí, ale s kapelou na přídi. To všechno bude mým dnešním tématem v Událostech, komentářích. Dobrý večer. Jak jsem říkal v úvodu, velká schůzka ústavních činitelů v zahraniční politice se konala dnes na Pražském hradě. Politici hledají jednotný hlas. A já ve studiu vítám tři europoslance. Tím prvním je Miroslav Poche. Dobrý večer.
Miroslav POCHE, europoslanec /ČSSD/
Dobrý večer.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Jiří Pospíšil, dobrý večer.
Jiří POSPÍŠIL, europoslanec /nestr. za TOP 09 a STAN/
Dobrý večer.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
A Miloslav Ransdorf, dobrý večer i vám.
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
Dobrý večer.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Pane Pospíšile, vy jste dnes v RÁdiu Impuls prohlásil: "Prezident poškozuje obraz České republiky v zahraničí systematicky." řekněte mi, mohou ty schůzky, o kterých jsme teď viděli tu reportáž, něco změnit na tomto obrazu?
Jiří POSPÍŠIL, europoslanec /nestr. za TOP 09 a STAN/
Já jsem optimista a doufám, že ano. Bylo by skvělé, kdyby česká zahraniční politika mluvila jedním hlasem a z mého pohledu kdyby pan prezident mluvil méně prorusky, nechválil režim v Číně a nedělal jiné výroky, na základě kterých já říkám, že Miloš Zeman poškozuje Českou republiku v zahraničí. To se ukáže. Je to první schůzka. Já, byť jsem opoziční politik, tak vítám, že se potkal premiér, ministr zahraničí a prezident, protože rozdílná zahraniční politika mezi hlavou státu a vládou je permanentní nešvarem České republiky v posledních 20 letech. Takže určitě ano. Uvidím, jaký to bude mít úspěch. Já osobně jsem velice skeptický a nevím, zda pan prezident bude ochoten trošku zmírnit své protiruské výroky.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Opozice tedy vítá tyto schůzky, na druhou stranu já bych mohl spočítat, kolikrát jsme se tady bavili o tom, jestli nějaká schůzka pomůže té jednotné zahraniční politice. Opravdu věříte tomu, že nakonec si prezident stejně nebude říkat co chce?
Miroslav POCHE, europoslanec /ČSSD/
Věřím a mohl jsem mluvit s aktéry té schůzky a ty závěry jsou opravdu povzbuzující. Já se domnívám, že například to, že pan prezident přislíbil společně s ministrem zahraničních věcí účast na summitu východního partnerství v Rize a na společném vyladění té pozice pro to jednání, to je velmi důležitý signál. Ale ono to není jenom o Miloši Zemanovi a Lubomíru Zaorálkovi, ale v minulosti to byl Karel Schwarzenberg a Václav Klaus, opravdu je to nešvar dlouhodobý mezi prezidentem a ministrem zahraničních věcí a já si myslím, že ta schůzka, která byla historicky první, může velmi napomoci.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Váš pohled z opozičních a poměrně vzdálených lavic, pokud to tak mohu říct, čí je to vlastně chyba, že se takto dva subjekty nedokážou dohodnout jednotným jazykem mluvit navenek?
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
Ono nejde o to mluvit jednotným jazykem, ale jde o to, mluvit racionálně. Racionálně a nějakým způsobem reflektovat národní zájmy. To se myslím, že v České republice není a jestliže v minulosti třeba se věnoval české zahraniční politice Karel Schwarzenberg, já jsem ho kdysi nazval kazišukem českého exportu, já si myslím, že na tom můžu trvat a já si myslím, že vůbec nezáleží na tom, jestli ti lidé jsou z odlišných politických stran. Já si pamatuju v zahraničním výboru třeba, že když vlastně jsme tam byli Vladimír Laštůvka, Jan Zahradil a já, tak my jsme se na spoustě těch agend, na většině agend dokázali shodnout a bylo jedno, že jsme z odlišných politických stran.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Tak já se jenom omlouvám, prosím bez invektiv, jestli můžu poprosit.
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
Jde o to mluvit se znalostí věci a mluvit racionálně.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Ano, pojďme bez invektiv a pojďme jenom zpátky k tomu tématu. Říkáte racionálně ...
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
Mluvit racionálně, pane redaktore, to je, to je podle vás invektiva?
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Ne, ne, ne, to slovo, které jste použil, já ho nebudu opakovat. Pojďme zpátky k tématu. Vy jste řekl, že je jedno, jestli jednotně, ale racionálně. To vám jde dohromady s tím, že ...
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
Racionálně se znalosti věci.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
... každý říká něco jiného?
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
Racionálně to znamená, že může být i určitá dělba práce a já si myslím, že svět je rozrůzněný, že samozřejmě my máme zájem na velice dobrých vztazích se Spojenými státy, ale na druhé straně Spojené státy jsou jenom 3 % našeho zahraničního obchodu. Můžeme mít různé názory na Ruskou federaci, ale náš vývoz tam rostl 10, 15 % ročně do té krize, která, které jsme teď svědky. A vyvezli jsme tam v roce 2013 za 116 miliard korun. Na druhé straně ale měli jsme pořád schodek a máme zájem na tom ten schodek prostě vyrovnat, protože oni dováželi, oni vyváželi k nám energie a suroviny za 155 miliard.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Pane Pospíšile.
Jiří POSPÍŠIL, europoslanec /nestr. za TOP 09 a STAN/
Já se tady musím zastat Karla Schwarzenberga. To přece není jenom o slově "racionálně". Každý to můžeme vnímat jinak a vnímat jiný akcent zahraniční politiky. My vnímáme jako důležité prosazovat ochranu lidských práv, postupovat v Havlovské tradici a export pro nás není jedinou modlou. Takže si neříkejme, že pokud někdo více podporuje a chrání lidská práva v zahraničí a upozorňuje na jejich porušování v některých koutech světa, tak je, promiňte, ten termín, který jste použil tři tečky české politiky. Zkrátka a dobře Karel Schwarzenberg a řekněme pravicový politický proud, který tady také já zastupuji, jde ve šlépějích Václava Havla a obhajuje ochranu lidských práv. To je naše výsada. V zahraniční nám to někteří v uvozovkách závidějí, naši spojenci v Americe říkají držte se tohoto, držte se ochrany lidských práv. Já to považuju za důležité a prosím, to, že někdo na to má jiný pohled neznamená, že se chová iracionálně. Takže tady třeba mám jistou výhradu.
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
My když jsme ...
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Stručnou reakci.
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
... pane kolego, my jsme vyváželi v roce podle statistické ročenky Spojených států a podle ročenky SYPRI jsme vyváželi v roce 88, 89 za jednu miliardu dolarů zbraní. A to, že Havel to označil za nemorálnost a způsobil vlastně krizi téhle té oblasti
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Já se omlouvám, já se omlouvám, to už nesouvisí s tím tématem, o kterém hovoříme ...
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
... byli jsme čtvrtí a teď jsme padesátí.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Promiňte, promiňte.
Miroslav POCHE, europoslanec /ČSSD/
Já bych chtěl zdůraznit a myslím, že na tom se shodneme, že velkou součástí zahraniční politiky je evropská politika a tam v tuhle chvíli Česká republika mluví jednotně. Je tomu již rok a možná ještě déle a myslím, že to je velmi důležité pro zastupování českého národního zájmu.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Tak, pánové, já na tohle navážu na tuhle tu debatu, protože druhé téma s tím v zásadě velmi souhlasí. Ukrajinská krize, Vladimir Putin totiž dnes přistál v Budapešti na pozvání Viktora Orbána. Mají řešit plyn i jádro. Jenže novinové komentáře jasně říkají - Putin vkládá nohu do evropských dveří. Pánové, mě zaujal článek dnes v Russia Today, jehož titulek doslova říká uherská rapsodie pustí Orbán Putina do Evropy. Je, pane Pospíšile, podle vás tohle to, co, nebo tento moment vysvětlení té návštěvy?
Jiří POSPÍŠIL, europoslanec /nestr. za TOP 09 a STAN/
Já se toho obávám. Putin hraje proti Evropě hru rozdělení spojenců a podpory i některých extremistických politických stran v Evropě typu paní Le Penová. Ta získala půjčku od ruské banky, čteme dneska v médiích. A samozřejmě není úplně dobře, že ten postup evropských spojenců není úplně stejný. Trošku jiný přístup k Rusku má Polsko, pobaltské země, Rumunsko a trošku jiný více benevolentní, podle mého názoru špatný, má Slovensko nebo Maďarsko. Já osobně mám podobný názor jako má Polsko nebo Pobaltí, to znamená být vůči Rusku neúprosný a dokud Rusko bude porušovat mezinárodní právo v ukrajinském konfliktu, pak zkrátka s ním omezit diplomatické kontakty na nutné minimum. Bohužel pan Orbán volí tuto cestu. Nicméně je třeba říci, že dneska podle mě největším trojským koněm v rámci Evropy je Řecko, které otevřeně veřejně říká a trošku vydírá Evropu - pokud nám neslevíte z půjček, my se pak obrátíme na Rusko nebo řekněme na země dalšího světa. To já považuju z a obrovský problém. Takže to, že Orbán jedná s Putinem mně osobně se nelíbí, nicméně nevidím v tom takové nebezpečí jako právě v dnešním aktuálním postoji Řecka a jeho tak trošku vydírací taktiky vůči ostatním spojencům v Evropské unii.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Pane Poche, vy jste v tom úvodu nebo v tom prvním, v té první části mluvil o jednotě Evropské unie. Je tohle to něco, co v tuto chvíli se zásadně narušuje?
Miroslav POCHE, europoslanec /ČSSD/
Ne. Já se to nedomnívám přesto, že bych souhlasil s panem kolegou Pospíšilem v mnohém, tak nevidím tu situaci tak jednostranně nebo jednobarevně. Bylo tam zmíněno v tom, v tom příspěvku, že Maďarsko poskytuje plyn nebo dodávky plynu Ukrajině, nezpochybňuje svojí menšinu na západní Ukrajině, před 14 dny Maďarsko navštívila Angela Merkel a to jednání bylo velmi vstřícné. Orbán mnohokrát zopakoval, že je loajální nejenom k Evropské unii, ale i k NATO. To jsou všechno pro mě důkazy toho, že ta jednota v této konstelaci rozhodně není narušena.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Pane Ransdorfe, vy jste se smál poměrně nahlas, když jsem se ptal našeho zpravodaje, co by v zásadě Orbán mohl nabídnout. Přijde vám ta myšlenka veselá nebo směšná, nebo je to ...
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
Tak já jsem se smál hlavně technické úrovni České televize, protože my jsme tady téměř neslyšeli to, co váš zpravodaj říkal a to je jedna věc. Druhá věc je, že samozřejmě Maďarsko může nabídnout něco Ruské federaci a ...
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Tak dobrá, proč, proč je tedy důležitá ta návštěva pro Vladimira Putina?
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
Pro Vladimira Putina je to důležité hlavně z toho důvodu, že hledá spojence. Hledá přátele, hledá lidi, kteří jdou jeho zájmům v ústrety. A já bych řekl, že je nesmysl tvrdit, že ruská politika je protievropská. Vy si nepamatujete, pane redaktore, v Bruselu, když nabídl projekt Vladimir Putin jednotného ekonomického humanitárního prostoru od Lisabonu po Vladivostok? To nebyla velkorysá proevropská myšlenka? To byla velmi proevropská myšlenka. Ale tu rozbili Američané tím, že rozpoutali ukrajinskou krizi a tím vlastně tuto věc na určitou dobu zhatili. Myslím si, že to je konkurenční projekt proti TTIP a TTIP má řadu bezpečnostních rizik pro Evropu. Koneckonců řada analytiků, nezávislých analytiků o tom psala. Já bych chtěl ještě ...
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Pane Poche, ano, pardon.
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
... Zdůraznit jednu věc, že v současné době klíčová věc pro, pro řešení ukrajinského problému nejsou nějaké hrátky, nějaké sankce, ale stabilizace ekonomiky. Teď bylo zveřejněno, dnes bylo zveřejněno, že za čtvrtý kvartál minulého roku se urychlil propad hrubého domácího produktu o 15,2 %.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Tak já se omlouvám, já navážu na tu vaši myšlenku, kterou vy jste říkal, to znamená a vy jste řekl, že, že zásadně nesouhlasíte s tím, že by Vladimir Putin a Rusko bylo protievropské nebo mělo protievropské tendence. Vy s tím souhlasíte?
Miroslav POCHE, europoslanec /ČSSD/
Ne, tak s tím já rozhodně nesouhlasím. Z toho strategického partnerství, které bychom mohli vnímat. Před několika letu, lety se změnil, změnila Ruská federace v něco jako souseda, strategického souseda. Já vítám tu návštěvu nebo ne vítám, ale já si myslím, že je dobře, že Vladimír Putin jezdí do Evropy, je to jeho prví návštěva od června loňského roku, to v tom příspěvku nezaznělo. Já si myslím, že s Ruskem je potřeba jednat, protože my musíme využít všechny politické a ekonomické nástroje k tomu, aby se vyřešila situace ve východní Ukrajině. Pokud to mají být návštěvy Vladimira Putina v evropských zemích, tak nechť jimi jsou, nicméně my musíme dosáhnout příměří na, ve východní Ukrajině a já si myslím, že to jsou spojené nádoby.
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
A o čem byla řeč, přátelé, byla dneska v Budapešti na tiskové konferenci? Zaregistroval jste to?
Miroslav POCHE, europoslanec /ČSSD/
/Souzvuk hlasů/.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
A věříte tomu, že to, co se říká na tiskové konferenci, je opravdu předmětem ...
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
Ten základní moment toho, aby se nalezlo dlouhodobé řešení, je decentralizace nebo chcete-li federalizace Ukrajiny. To je ale právě to, co ukrajinská strana slíbila a co patrně nedodrží. Ale je tady právě to, že řada těch ustanovení minských dohod jsou vázány právě na vyřešení toho statutu těch dvou oblastí.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Pojďme zpátky k Rusku, k Putinovi. Pane Pospíšile.
Jiří POSPÍŠIL, europoslanec /nestr. za TOP 09 a STAN/
Můžu otázku ještě k Rusku a k Evropě? Zkrátka a dobře, je třeba si uvědomit, že Rusko je dneska země, která porušuje mezinárodní právo. Krym je nevyřešená otázka, minské dohody jsou zatím naplňovány pouze částečně. Já mám podobný názor jako pan Poche, že je asi vhodné s Ruskem nějak komunikovat. Na druhou stranu je třeba mít jasně zásadový postoj. Já se obávám, že pokud se budou jednotlivé země Evropské unie separátně bavit s Ruskem a domlouvat si, řekněme, dodávky plynu a tak dále, tak to dlouhodobě oslabí tlak Evropské unie vůči Rusku. Rusko nebude mít potřebu respektovat evropské lídry a bavit seo tom s nimi. Já mám pocit, že jediné, co na Rusko dneska platí, je určitý ekonomický tlak v podobě sankce ...
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Pardon, já se omlouvám, já se omlouvám ...
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
Vy jste na Ukrajině byl, pane kolego, například.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Já se omlouvám, pane Ransdorfe. Pane Poche.
Miroslav POCHE, europoslanec /ČSSD/
Já bych souhlasil, nicméně Maďarsku končí smlouva s Gazpromem na dodávky plynu na konci letošního roku a nemůžeme bránit členskému státu, aby prodloužil takovou smlouvu, to znamená, to je ...
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
Tam se jednalo i o zásobnících a tak dále.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Ano, pane Ransdorfe, na druhou stranu, a to je teze, která, která také se objevuje v médiích. Nebylo by pro Putina nakonec výhodné, kdyby v zásadě Evropská unie byla do určité míry rozložená a on mohl jednat s jednotlivými partnery?
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
A proč? Máte nějaký důvod myslet si, že by to pro něj bylo ...
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Vy s tím nesouhlasíte? Znamená, že to je nesmysl podle vás?
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
Ne, já si myslím, že Ruská federace potřebuje stabilního partnera, mimo jiné i z ekonomických důvodů.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
To znamená jednotnou Evropskou unii.
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
Ano.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Takže pro něj je nevýhodné, pro Putina je nevýhodné dělit Evropskou unii na jednotlivé části?
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
Pro Putina je nevýhodné fragmentovat a roztříštit Evropskou unii.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Pane Pospíšile?
Jiří POSPÍŠIL, europoslanec /nestr. za TOP 09 a STAN/
Já vidím pravý opak. Já jsem přesvědčen, že pro pana Putina je výhodné fragmentovat Evropu. Bavit se s jednotlivými národními státy, s některými mít jaksi silnější ekonomické vazby, s některými slabší a tím pádem oslabovat pozici Evropské unie na mezinárodním poli. Pouze jednotná Evropská unie jasným postupem může hrát výraznou dominantní roli na mezinárodním poli. O tom jsem hluboce přesvědčený. Já si nemyslím, a to tady navážu na pana Pocheho, jsem do určité míry ve shodě v tom, že dneska by byly neshody a rozpory mezi členy Evropské unie. Pouze říkám, že někteří více akcentují ochranu lidských práv a mezinárodní právo ve vztahu k Rusku. Viz. třeba to Polsko. Někteří domlouvají ty neekonomické věci. Ale kdyby to mělo dále pokračovat a kdyby se ta fragmentace měla více projevovat, viz. třeba Řecko, pak to může podle mého názoru Evropskou unii na mezinárodním poli výrazně oslabit a tím posílit Rusko jako takové.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Tak já dám prostor vám. Já se omlouvám, pane Ransdorfe ...
Miroslav POCHE, europoslanec /ČSSD/
Já se domnívám, já myslím, že ve chvíli, kdy bude vyřešena ekonomická situace nebo finanční situace Řecka, že k tomu nedojde.
Jiří POSPÍŠIL, europoslanec /nestr. za TOP 09 a STAN/
Já v to doufám.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Tak prosím.
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
Já se jenom směju, protože samozřejmě je dobré, když se o něčem mluví, tak ty věci znát. Já bych si přál, abychom měli ministra financí takové kvality jako je Janis Varufakis v Řecku. Takového nemáme.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Tak k Řecku se dostaneme. Pojďme ještě s laskavým dovolením, pánové, zůstat u řecko tedy pardon evropsko-ruských vztahů. Vladimir Putin, vy sám, pane europoslanče, jste řekl, a já vás budu citovat, že: "Vladimir Putin není můj ideál demokratického politika, ale musím mu spravedlivě přiznat, že je racionální a že umí využívat a analyzovat informace." Já bych se zastavil u té první části, že není ideál demokratického politika. Co to znamená?
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
Já si myslím, že samozřejmě demokracii je možné vždycky zlepšovat, ale je zase na druhé straně musíme říci, že je to nejvyšší stupeň demokracie, který kdy Rusko mělo. A já bych řekl, že o, řekl bych, věcnosti Vladimira Putina si čeští politici můžou nechat jenom zdát.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
A ta jeho nedemokratičnost spočívá v čem?
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
On řídí ten stát v podstatě autoritativním způsobem, musíme si uvědomit, v jakém stavu ho převzal, že ho převzal po opilci Jelcinovi, který vlastně Rusko rozložil a on byl nucený vlastně zpočátku využívat právě vojenských struktur. Struktur bezpečnostních a vojenských, aby Rusko stabilizoval. Nemyslím si, že to je trvalý stav, ale dlouhou dobu vlastně to byla cesta, kterou byl nucený jít.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Ano, partner pro Evropskou unii. Často, mluvila o tom i Angela Merkelová, že je nečitelný, že v zásadě se mu nedá rozumět. Není tohle to problém té dohody nebo vůbec té komunikace?
Jiří POSPÍŠIL, europoslanec /nestr. za TOP 09 a STAN/
Samozřejmě, že je to problém dohody. Také uvidíme, jak dohoda z Minsku bude či nebude dodržována. Já osobně jsem k tomu skeptický, ale doufám v zájmu Ukrajiny, že se podaří tu dohodu naplnit, alespoň částečně. Tak samozřejmě pan Putin není demokrat, jeho režim je autoritativní, jsou tam potlačovaná práva menšin, to je zcela jednoznačné. Práva politických oponentů, ty jeho ideologické věci se prosazují i v okolních státech, viz naše debata na úrovni Evropského parlamentu o prosazování ruské legislativy v Kyrgyzstánu proti menšinám. To je poslední zasedání Evropského parlamentu. Takže já jeho režim nepovažuji za demokratický. Je nutné s ním určitým způsobem vést nějakou debatu, ale opravdu není možné, podle mého názoru, jenom z ekonomických důvodů Rusku ustupovat. To je můj pohled na věc. Chápu, že někdo vnímá, že ekonomika je primárnější. Pro mě je důležitější ochrana lidských práv a ochrana demokracie.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Stručnou reakci, pardon, necháme pana poslance, pardon, necháme pana poslance.
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
/Souzvuk hlasů/ byl jste tam?
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Pane poslanče.
Miroslav POCHE, europoslanec /ČSSD/
Krom toho, že ten režim je autoritativní, tak ještě nacionalistický. A v tom já vidím problém, protože přelévá ten svůj zájem mimo hranice svého území, to jest Ukrajina, to jest Moldávie, to je Kavkaz a to, tomu my se musíme bránit víc než tomu autoritativnímu režimu /nesrozumitelné/.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Tak ještě jedno téma, které souvisí, velmi stručně.
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
/Souzvuk hlasů/ když je, já bych řekl jenom věcnou poznámku.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Ano, prosím.
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
Když tady byla řeč o Kyrgyzstánu, tak základní problém není ruská menšina, tam je základní problém to, že tam došlo k ozbrojeným střetům a k násilnostem mezi Kyrgyzy a Uzbeky ...
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Já se omlouvám, ale tuto debatu tady ...
Miroslav POCHE, europoslanec /ČSSD/
Já mluvím úplně o něčem jiným.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Pánové, pánové, pánové, dovolíte mi, pánové, dovolíte ...
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Pane poslanče, dovolíte, prosím. Jedno téma, které s tím souvisí a které bych ještě chtěl otevřít a to jsou zbraně pro Ukrajinu. Ukrajina oznámila, že vyjednává s USA o dodávce. Mimo jiné Miroslav Kalousek řekl, že česká vláda by se měla zapojit a nějakým způsobem zbraně jaksi Ukrajině poskytnout. Co si o tom myslíte?
Miroslav POCHE, europoslanec /ČSSD/
V tuhle chvíli není mezi členskými zeměmi Evropské unie jediná vláda, která by chtěla porušit embargo zbrojní, které je na Ukrajinu uvaleno. Já si neumím představit, že bychom v tuto chvíli dokázali nebo chtěli na Ukrajinu posílat zbraně. Musíme využít všech politických a ekonomických prostředků, které máme, k uklidnění toho konfliktu a k dodržení příměří.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Pane Pospíšile.
Jiří POSPÍŠIL, europoslanec /nestr. za TOP 09 a STAN/
Ukrajina má právo se bránit a pokud nebude dodržena dohoda z Minsku, pak podle mého názoru má právo chtít, aby jí spojenci podpořili a dali jí zbraně na obranu vlastního území.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Spojenci znamená kdo? To znamená Evropská unie jako celek?
Jiří POSPÍŠIL, europoslanec /nestr. za TOP 09 a STAN/
Já si myslím, že to je o individuálním rozhodnutí jednotlivých zemí. Evropská unie nemá jednu zbrojní politiku. Záleží na rozhodnutí jednotlivých států Evropské unie, ale Evropská unie by tomu neměla bránit.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Pane Ransdorfe.
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
Tak já řeknu dvě poznámky. První se týká toho, že pan "Psaky", vy víte vlastně, že to je významný člověk v americké administrativě, tak ten prohlásil, že USA nebudou trestat Ukrajinu, když nebude dodržovat minské dohody. To je jenom na okraj toho, co tady říká pan Pospíšil.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Pojďme k těm zbraním, prosím.
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
A druhá věc je ta, že v samotných Spojených státech probíhala ta diskuse, zda ano nebo ne, zda poskytnout zbraně nebo ne a samozřejmě z toho Obamova okruhu se mluvilo o tom, že by jim poskytli obranné zbraně, ale John Mearsheimer, který je velmi významný vlastně odborník na mezinárodní vztahy a svůj názor vysvětlil nedávno v článku, velmi diskutovaném článku ve /nesrozumitelné/ a také v článku, který přímo se té tématice věnuje v New York Times, říká, že Ukrajině se nemají poskytnout žádné zbraně, protože jejich obranné zbraně ...
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
A váš názor v rámci České republiky?
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
... se můžou změnit ve zbraně útočné.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Tak a váš názor v rámci České republiky, měli bychom se do toho zapojit?
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
Já souhlasím s panem Mearsheimerem, že by se Ukrajině neměly poskytnout zbraně a že je to věc politického řešení, nikoli vojenského. Vojensky se Donbas vyřešit nedá.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Tak, pane Ransdorfe, závěrečnou otázku jsem si nechal na vás a to je to vaše včerejší prohlášení, víte, o čem mluvím, o těch 2200 mužů ze zemí NATO, kteří mají být v tom kotli, asi stovka mužů z amerických speciálních jednotek, 100 britských výsadkářů, kolem stovky lidí z francouzské cizinecké legie, přibližně 100 vojáků z Polska a tak dále a tak dále. Poměrně jasný a přesný výpočet jednotlivých národů, kteří tam mají válčit. Řekněte mi, kde jsou důkazy pro toto vaše tvrzení, které jste jaksi uvedl?
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
Já jsem to opakoval vícekrát. Teď nedávno vašemu kolegovi z České televize, tak to zopakuju znovu.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Děkuju.
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
Já jsem čerpal ze zdrojů internetových, to znamená ruských, novorusijských a západních. Ale kromě toho a na to kladu hlavní důraz, na své kontakty, které prostě tam mám, a ty kontakty ...
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Ale já se omlouvám ...
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
... a ty kontakty jsou podle mě rozhodující, protože já si vždycky ty věci ověřuju. Já jsem si mnohokrát mohl v poslední době ověřit, že kyjevská vláda lže, lže systematicky a programově ...
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Já se omlouván, pane europoslanče, ale na druhou stranu vy jste, vy jste nepředložil jediný důkaz, to znamená například jméno ...
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
Co je důkaz podle vás?
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
... fotografii. Například jména, fotografie, hodnosti ...
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
Já po zkušenostech, které mám s Českou televizí a vůbec s českými novináři, tak samozřejmě jistě chápete, že jména a postavení těch lidí říkat nebudu.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Já se omlouvám, nechápu, a myslím si, že veřejnost by měla právo, protože vy máte nějakou společenskou zodpovědnost.
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
A to když česká televize prostě nemluví pravdu, na to má právo, jo? Když jí platí vlastně, platí daňové poplatníci, má právo lhát.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
To je váš úhel pohledu, s kterým já budu nesouhlasit. Ale vy jste součást veřejného prostoru a vy jste předložil nějakou informaci bez důkazů.
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
Já vám říkám, počkejte si nějakou dobu a řeknu vám ještě jeden důvod, proč tady nikdo v tomto směru nepospíchá, aby ty věci zveřejnil, protože rozhodně může nastat v Kyjevě situace, která bude horší pro mírový proces než je teď, protože ze svých zdrojů vím, že vlastně se chystá impeachment prezidenta Porošenka a rozhodně si nikdo nepřeje, aby byl nahražený třeba premiérem Jaceňukem, nebo nedej bože, o čemž se mluví teď velmi často, že by se jakýmsi diktátorem Ukrajiny stal šéf batalionu, batalionu Azav Andryj ...
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Tak, uvidíme, jaké máte zdroje, jaké máte informace, jestli k tomuto a předpokládám, že ta vaše věta o tom, že jaksi ty důkazy se objeví během času, budu brát.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Pánové, ještě jedno témat, které v těchto dnech hýbe Evropskou unií, koneckonců jsme to naznačovali tady ve studiu a to je Řecko. Klíčová schůzka ministrů financí o pomoci Řecku zkrachovala, Řecko odmítlo požádat o prodloužení záchranného programu. Pokud se Řecko nedohodne s mezinárodními věřiteli do konce února, hrozí mu bankrot.
Janis VARUFAKIS, řecký ministr financí
Současný záchranný program jsme odmítli, protože si nemyslíme, že ho můžeme úspěšně dokončit. Proto jsme taky byli zvoleni.
Jeroen DIJSSELBLOEM, šéf Euroskupiny, nizozemský ministr financí
Je to opravu na Řecích. Nebudeme je nutit ani je prosit, je to na nich.
Petr KAŽIMÍR, slovenský ministr financí
Problémem je absolutní nedostatek základní vzájemné důvěry.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Pane europoslanče, váš profesionální odhad. Je Řecko už v tuto chvíli v zásadě nebo de facto mimo eurozónu?
Miroslav POCHE, europoslanec /ČSSD/
Ne, podle mého názoru ne a já si myslím, že během následujících dní dojde k průlomu v těch jednáních a nakonec zůstane Řecko součástí eurozóny a ten problém bude vyřešen tak, aby nová řecká vláda přinesla do své země úspěch, ale zároveň to nepoškodilo euro.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Takže o co jde v tuto chvíli?
Miroslav POCHE, europoslanec /ČSSD/
Podmínky, které vyjedná Řecko okolo splácení toho dluhu a já si myslím, že ten čas v tom týdnu nazraje k tomu, že dojde k dohodě.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Pane Pospíšile, stejně optimistická vize?
Jiří POSPÍŠIL, europoslanec /nestr. za TOP 09 a STAN/
Pan kolega je optimistický. Já to nedokážu odhadnout. Já pouze doufám, že Evropská unie, partneři, Řecku neustoupí. Anebo doufám, že příliš neustoupí. Podle mého názoru, pokud se začne Řecku ustupovat a rozvolní se nebo zmírní jeho povinnost platit dluhy, které v Řecku vznikly tím, jak si Řekové žili nad poměry a my to ostatní budeme platit, tak to podle mě posílí ostatní extrémnější nebo extremistické politické strany typu Ponemos ve Španělsku nebo strany v Irsku a tak dále. A může se stát, že řecký model nám zopakuje jiný stát. Takže zkrátka vyhrají síly, které řeknou my dluhy platit nebudeme. Pak budou schopni, pokud se to podaří Řecku, ukazovat, vidíte, Řecko si také rozvolnilo svůj splátkový kalendář, anebo dluhy neplatí. Já před tím varuju a doufám, že si to státníci Evropy uvědomí.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Pane europoslanče.
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
Já si myslím, že by bylo dobré, aby česká veřejnost měla možnost si přečíst dopis, který vlastně Němcům poslal přes Handelsblatt Alexis Tsipras, myslím si, že nikdo nezpochybňuje vůli Řecka plnit závazky, ale jim jde spíš o to, aby se ta věc nějakým způsobem rozložila v čase. A já si, já jsem přesvědčený, že Řekům vlastně leží na mysli to, aby se neopakoval příběh těch prvních tří, čtyř let těch mimořádných opatření, kdy vlastně během 3 let 2009 až 2012 přišli o třetinu byznysu díky těm, těm úsporným opatřením a druhá věc je taky to, že se vlastně ten, ten ...
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Tak já hluboce omlouvám, já tomu rozumím, to, to jsou věci, kteří předpokládám diváci vědí, ale mě zajímá ta, ta realita, současná realita. Věříte tomu ...
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
Nechte mě domluvit, prosím.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Prosím, ale vy odbíháte od tématu.
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
Já řeknu, řeknu věc, která je podstatná a ta věc, která je podstatná, je to, že sice mohl být někdo spokojený s tím, že se plní tedy ty úsporné programy, ale na druhé straně díky úsporným programům se dluh zvětšil dvojnásobně. A firma Goldman, Goldman Sachs, která určitě není žádný filantrop nebo přítel Řeků jako nadměrný, tak přišla na to, že jakmile jdou právě ty škrty nad 2 % hrubého domácího produktu, tak se ten dluh zvětšuje, on se nezmenšuje, on se zvětšuje.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Mě zajímal váš pohled na budoucnost, jestli to Řecko vydrží v Evropské unii a přesně v eurozóně.
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
Jsem přesvědčený, že ano, jsem přesvědčený, že ano, protože náklady na demontáž by byly daleko větší než právě nějaký udržovací scénář.
Lukáš DOLANSKÝ, moderátor
Pánové, beru to jako poslední slovo. Pánové, díky za vaši návštěvu, díky za vaše odpovědi, mějte se hezky, těšilo mě, na shledanou.
Jiří POSPÍŠIL, europoslanec /nestr. za TOP 09 a STAN/
Dobrou noc.
Miroslav POCHE, europoslanec /ČSSD/
Na shledanou.
Miloslav RANSDORF, europoslanec /KSČM/
Pěkný večer.
zdroj. ČT 24, 17. 2. 2015, Události, komentáře