Politici našli peníze pro Kalouska: ekologický fond

19. 3. 2012

Politici vládní koalice našli v tichosti další zdroj, z něhož se může zalepit děravý rozpočet - Státní fond životního prostředí. Ministerstvo životního prostředí přitom už chystá novelu zákona o státním fondu, která má umožnit, aby si ministr financí mohl od tohoto mimorozpočtového zdroje půjčovat peníze.

Podle kvalifikovaného odhadu by od ministra Tomáše Chalupy mohly pod ministra Miroslava Kalouska putovat až miliardy korun. Ve svém aktuálním vydání to píše deník Insider.

Novela o dvou paragrafech

Novela má dva paragrafy. První umožňuje nově využít pro ministerstvo financí peníze, které byly dosud zákonem určeny jen na ekologické projekty, jako jsou stavby čistíren odpadních vod, čistší vytápění a podobně.

Druhý paragraf pak vyřazuje z rozhodování o případné půjčce radu fondu, poradní orgán. Verdikt je totiž svěřen jenom ministrovi životního prostředí.

V radě, která dnes ministrovi doporučuje přidělení peněz na ekologické projekty, přitom sedí i opoziční poslanci nebo zástupci jiných resortů, obcí, krajů či ekologických organizací. "Schválení půjčky nepředchází posouzení rady fondu, půjčku schvaluje pouze ministr," uvádí se v návrhu novely.

První peníze už letos

Podle dokumentů, které má Insider k dispozici, by novela zákona mohla platit už od letošního léta, takže první peníze by se mohly převést v druhé polovině letošního roku.

Politici zatím o novele mlčí, byť její vznik nepopírají. Vedení ministerstva životního prostředí se k ní odmítlo vyjádřit. "Novela zákona ještě není připravena. Nemůžeme proto poskytnout v současné době podrobnější informace," citoval Insider Martu Machkovou z tiskového oddělení. Insider má však nejen návrh novely, ale také pokyn Chalupova náměstka Libora Ježka, aby legislativní odbor úřadu normu připravil.

"Na základě pokynu náměstka ministra životního prostředí Libora Ježka dopisem ředitelce Fondu, zpracoval odbor legislativy Státního fondu životního prostředí uvedený návrh novely zákona, která umožňuje poskytování volných finančních prostředků ministerstvu financí ve formě půjčky," uvádí se ve zprávě pro vedení fondu, kterou se podařilo Insideru získat. "V případě schválení uvedené novely se předpokládá datum její účinnosti nejdříve k 1. červenci 2012," stojí dále ve zprávě, podle níž by konkrétní podmínky půjčky upravovala smlouva mezi fondem a ministerstvem financí.

Chystanou novelu už podle Insideru vedení státního fondu schválilo, tento týden by o ní mělo jednat i nejužší vedení ministerstva životního prostředí.

Zdrženlivé ministerstvo

Podobně neurčitě jako ministerstvo životního prostředí reagovalo na otázky ohledně chystané půjčky i ministerstvo financí.

"Ve věci případné novely zákona o Státním fondu životního prostředí nebylo ministerstvo financí dosud kontaktováno a není ani jejím iniciátorem," řekl mluvčí Ondřej Jakob. Zároveň však připustil, že ministerstva financí a životního prostředí o možném využití volných peněz ekologického fondu jednala.

"V minulosti byla se zástupci obou ministerstev pracovně diskutována otázka možného využití volných prostředků fondu uložených u ČNB a jejich zapojení do souhrnného účtu státní pokladny. Toto však dosud nebylo realizováno," sdělil Jakob. Dodal, že ministerstvo financí chystá novelu zákona o rozpočtových pravidlech, která mimo jiné ukládá všem organizačním složkám státu a státním fondům vést povinně účet u ČNB.

"Přebytky na těchto účtech podřízených státní pokladně pak může ministerstvo financí využívat v rámci centrálního řízení likvidity, přičemž však samotné stavy na jednotlivých účtech se těmito operacemi nezmění," uvedl Jakob.

Peníze za znečišťování

Příjmy Státního fondu životního prostředí jsou tvořeny především z poplatků za znečišťování nebo poškozování životního prostředí. Směřují sem rovněž peníze získané z ekologické likvidace autovraků. Kromě kofinancování evropských akcí - třeba čistíren odpadních vod - slouží prostředky z fondu například na projekty k vyčištění ovzduší na Ostravsku.

Státní fond rovněž platí zateplování v rámci Zelená úsporám. Právě tyto peníze pro tuto akci jsou příkladem vázaných prostředků, které se nesmí použít na nic jiného - jinak by je Česko muselo vrátit. Někdejší ředitel fondu Petr Štěpánek nevidí v případné půjčce ministerstvu financí nic špatného. "Jsou to veřejné peníze," řekl Insideru. Zároveň poznamenal, že by se peníze měly půjčit jen při splnění dvou základních podmínek: prostředky by se do fondu zase vrátily a zároveň by půjčka neohrozila financování evropských i národních programů.

Riskantní krok

Daniel Vondrouš z asociace ekologických sdružení Zelený kruh upozorňuje, že půjčka není podle navrhované novely omezena výší ani délkou. Vadí mu i to, že rozhodnutí bude výlučně na ministrovi a rada fondu bude mimo hru. Dodal, že se novela a půjčka nechystá v ideální době, protože Brusel právě připravuje podmínky eurodotací pro nové programové období.

"Myslím, že případná půjčka je mimořádně riskantní krok," řekl Insideru Vondrouš. S kritikou se připojila i mimoparlamentní Strana zelených, za jejíhož působení ve vládě se na Státním fondu životního prostředí rozjel projekt Zelená úsporám. Zelení tvrdí, že prostředky vybrané na poplatcích a pokutách za znečišťování by se měly do životního prostředí vrátit. "Jsme velmi znepokojeni faktem, že ministerstvo životního prostředí připouští vyvedení prostředků určených výhradně na ochranu životního prostředí do státního rozpočtu na zalepení deficitu," uvedl předseda zelených Ondřej Liška.

Pavel Baroch

aktualne.cz, 19. 3. 2012, Rubrika: Domácí

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme