Pavera: Podpořit je potřeba hlavně drobné zemědělce

22. 9. 2017

Kdo vlastně může za vysoké ceny másla? Žhavé téma středeční předvolební diskuze Blesku o zemědělství jsme probrali i s expertem TOP 09 na zemědělství, poslancem Herbertem Paverou (59). 

Je zdražení másla způsobeno jen dotacemi EU za neprodukci mléka? Nemají máslo na hlavě i čeští politici, kteří by mohli problém nějak řešit? 

Problém vysoké ceny másla vnímám osobně, protože i já sám chodím máslo nakupovat a vím, že se cena zvedla o nějakých 15 – 20 korun. A nemyslím si, že je vina na straně EU. Vysoké ceny másla jsou způsobeny hlavně tím, že lidé si uvědomili, že máslo je zdravější než margarín a plnotučné mléko je zdravější než to odtučněné. I kvůli tomu vzrostla poptávka po tuku a tím i cena másla. Ale věřím, že se jeho cena postupně bude snižovat.

Takže pokud někdo tvrdí, že máslo je drahé kvůli EU, nemá pravdu? 

Problém určitě není tak jednoduchý, dotace za neprodukci mléka mají jen částečný vliv. Trochu neférově se zachovali i prodejci, kteří si na máslo za této situace ještě nasadili vyšší marže.

I na drahém másle vydělají spíše obchodníci, nikoli zemědělci. Může do toho procesu určování výkupních cen nejen mléka, ale i dalších surovin od zemědělců zasáhnout stát? 

Výkupní cena mléka je téměř stejná na celoevropské úrovni a dotace - nejen ty za neprodukci mléka – jsou špatné. Ať jsou na cokoli, a to nejen v zemědělství. Na druhou stranu ale nemůžeme naše zemědělce nechat na holičkách. Když jiné státy do zemědělství  dotují i ze své strany nad rámec dotací EU, tak ČR nemůže být pozadu a musí své zemědělce také podporovat v tom, aby obstáli vůči konkurenci. 

Když už tedy dotace, tak kam by měly směřovat? 

Hlavně k těm zemědělcům, kteří hospodaří šetrně s půdou. Tedy mají menší pole obklopená krajinotvornými prvky, které brání erozi půdy či povodním. Důležité je, aby také byla více rozšířena živočišná výroba. Určitě bychom například rádi více podporovali mimo jiné volné pastevectví, krajinotvorné aktivity či včelařství. Tímto směrem bychom měli jít. Pomáhat i malým zemědělcům. Naše společnost je trochu opomíjí. Uvědomme si, že venkov zemědělce potřebuje.

Existují i další cesty ke zlepšení stavu zemědělství? 

Podle mého názoru by bylo výborné i podporovat zpracovávání zemědělských produktů. A to souvisí i se zmiňovaným mlékem – pokud by producenti mléka byli i jeho zpracovateli, tak by samozřejmě měli výhodu v tom, že by i více vydělávali a byli by odolnější vůči výkyvům trhu. Znám mnoho farmářů, kteří produkují mléko a prodávají ho, ale část zpracovávají a vyrábějí například sýr.

Dlouho nás tíží i dvojí kvalita potravin – stejný výrobek, stejný název, ale jiné složení u nás a jiné v Německu. Co s tím? Dělají v tomto směru dost i čeští politici? 

Za složení výrobků je odpovědný především výrobce, ale také i stát, který by měl kvalitu kontrolovat. Stát by proto měl jednat s EU i se samotnými výrobci, aby sjednali nápravu… Ale pánem nákupu je hlavně samotný spotřebitel – pokud bude kupovat jen kvalitní potraviny, ty nekvalitní se přestanou vyrábět. Spotřebitelům doporučuji více se zaměřit na regionální výrobky, kterých je v našem okolí stále více a vyznačují se vysokou kvalitou.

Zdroj: Blesk, 22. 9. 2017

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme