Onkologové vítají reformy ministra Hegera
Reforma zdravotnictví, pokud se uskuteční tak, jak ji chystá ministr Leoš Heger (TOP 09), bude podle předsedy České onkologické společnosti profesora Jiřího Vorlíčka přínosem pro pacienty s rakovinou.
Pokud si lidé budou platit levné léky do 50 korun a uskuteční se i další plánované změny, bude dost peněz na drahou léčbu onkologických pacientů, řekl novinářům profesor.
„My nekritizujeme, co říká ministr, ale že práce na reformě trvají dlouho,“ poznamenal. V rámci reformy by zdravotní pojišťovny měly jednoznačně sdělit, kterým pacientům jakou léčbu a v jaké výši uhradí.
„My bychom rádi, aby to do budoucna takto bylo,“ potvrdil ministr. V úhradové vyhlášce na příští rok se bude platit za diagnózu (DRG), některé věci budou z toho vyjmuty, pravděpodobně drahé léky pro centra. „Tam budou muset být udělány jasné metodiky a pojišťovny by potom měly platit výkonově tyto pacienty,“ řekl Heger.
Změna financování
Letos pojišťovny změnily financování onkologických center. Loni a předloni dostávala peníze pro každého pacienta, letos mají balíček peněz snížený na počet pacientů roku 2009. Nemocných přibylo, takže pojišťovny slíbily, že navýší peníze podle plateb loňského roku. Podle propočtu onkologů by na drahé léky v centrech bylo letos potřeba šesti miliard, pojišťovny zaplatily dvě miliardy. Ne každý tedy léčbu dostal.
„My jsme měli slib od pojišťoven, že uhradí veškeré nárůsty, které budou racionální,“ řekl Heger. Vorlíček připomněl, že v žádné zemi na světě nemohou pacienti dostat vše, co už medicína umí. Také v onkologii musí být stanoveno, co lze ještě léčit. Je také třeba hledat finanční rezervy.
Pacientů podle statistik přibývá a déle přežívají, takže je podle onkologů na léčbu peněz málo. „Chceme říci, že zvláště v této situaci, kdy peněz je méně než dříve, potřebujeme jasná pravidla hry, která budou stanovena jednak pojišťovnami a také ministerstvem,“ řekl Vorlíček. Bez jasných pravidel není podle něj možné dobře léčit a není také možné dobře peníze na onkologii rozdělovat.
O tom, zda pacient dostane léčbu nebo ne, nemůže rozhodovat lékař. „To se musí rozhodnout jinde, ať už to bude systémem kvality, nebo že pacienti si budou platit levné léky, takže na drahé léky zbude z pojištění více peněz. To musejí zorganizovat pojišťovny,“ řekl Vorlíček.
Chtějí jasná pravidla
Onkologická společnost požaduje od zdravotních pojišťoven, aby vypracovaly jasná pravidla pro poskytování onkologické péče a komunikovaly se současnými i budoucími pacienty. „Lidé mají právo vědět, jakou péči, kolika pacientům, v jakém rozsahu a na jakém pracovišti jsou pojišťovny ochotny platit,“ shrnul profesor.
Podle nejnovějších dat přibývá v ČR pacientů s rakovinou, více se jich ale díky moderní a včasné léčbě daří zachránit. V roce 2008 bylo 77.541 nových případů zhoubného onemocnění a 27.571 úmrtí. Nejčastějším zhoubným nádorem je rakovina kůže, tlustého střeva a konečníku, plic, u žen prsu a u mužů prostaty. Většina pacientů překročila šedesátku, rakovinu mělo ale také 171 dětí, zemřelo 40.
denik.cz, 1. 6. 2011