Nikomu to nepřinese nic dobrého, míní Niedermayer o Trumpově hrozbě cly

10. 2. 2025

Americký prezident Donald Trump získal svou ‚transakční politikou‘ sliby Mexika i Kanady ke zpřísnění ochrany hranic a dále hrozí uvalením cel na dovoz z Evropské unie. Ta chce nabídnout snížení cel na americké automobily. „Nikomu to nemůže přinést nic dobrého,“ řekl europoslanec Luděk Niedermayer o Trumpově počínání v pořadu Otázky Václava Moravce.

Donald Trump před týdnem ohlásil uvalení cel na výrobky Číny, Kanady a Mexika. Po ústupcích dvou zemí začala platit zvýšená cla jen na dovoz čínského zboží. Americký prezident dále hrozí cly Evropské unii a argumentuje obchodním deficitem, který je v neprospěch Spojených států.

Europoslanec a bývalý viceguvernér ČNB Niedermayer upozornil, že ačkoliv má Amerika deficit v exportu zboží, má značný přebytek ve službách. „Ještě je tu třetí část rovnice, o které se málo mluví. Evropský trh je zcela zásadní pro některé velké americké filmy, zejména ty digitální jako Google, Meta nebo Muskova síť X,“ doplnil.

Niedermayer Trumpovy kroky kritizuje. „Merkantilismus byl již opakovaně vyvrácen jak fakticky, tak teoreticky. Těžko se můžeme bavit o tom, že to přinese něco dobrého Americe. Ale pokud se Donald Trump snaží ukázat jako silný lídr, tak se mu určitě podařilo vytvořit rozruch,“ uvedl.

Server Financial Times v pátek napsal, že EU chce v rámci výhrůžky Donalda Trumpa nabídnout snížení cel na americké automobily ve snaze předejít novým clům na vlastní vývoz aut.

Niedermayer si není jistý, zda bude tato nabídka pro amerického prezidenta dostatečná. „Jednání bude složité a je otázka, do jaké míry bude věcné a do jaké míry politické. Donald Trump si bude chtít ‚odnést‘ něco, co bude moci ukazovat jako obrovský politický úspěch,“ poznamenal.

Niedermayer dále doplnil, že obchod mezi Amerikou a Evropou je zatížen velmi nízkými cly. „Pohybují se někde okolo dvou, tří procent. Obecný rozdíl mezi cly na obou stranách je v rámci desetin procenta. Zrovna u osobních aut je rozdíl ve prospěch Evropy velký, ale u nákladních je to naopak,“ informoval.

„Cla nepřinesou nic dobrého“

Prezident Spojených států amerických plánuje příští týden zavést reciproční cla na dovoz z řady zemí, aby snížil rozpočtový deficit USA. Opatření má podpořit financování daňových škrtů, ale vyvolává obavy investorů. „Cla ke snížení rozpočtového deficitu pomohou těžko, protože pokud americká ekonomika nebude schopna dynamicky reagovat nabídkou amerického zboží místo dražšího dováženého, zvýší to inflaci. A to by v Americe nebyla politicky ani ekonomicky dobrá zpráva,“ upozornil Niedermayer.

„Řada ekonomů uvádí, že pokud by Amerika chtěla rychle vytvořit kapacity k výrobě zboží, které by bylo zdražené vysokými cly, stát by to musel podpořit vysokou finanční injekcí. Pochybuji, že by to mohlo ekonomicky fungovat, nota bene v situaci, kdy má Trump za cíl dostat z USA miliony migrantů, kteří jsou velmi důležitou částí trhu,“ doplnil.

Niedermayer poznamenal, že Trumpův argument pro zavedení recipročních cel je, že jsou evropské firmy úspěšné ve vývozu do Ameriky. „Tohle není rozhodnutí nějaké evropské nebo americké vlády, ale tisíců firem, které někdy nakoupí v Americe, jindy v Evropě anebo v Japonsku. Tento pokus o politické korigování výsledku svobodného rozhodnutí firem a občanů je něco nevídaného,“ řekl.

Evropští vyjednavači

Podle europoslankyně Kláry Dostálové (ANO), která byla hostem pořadu OVM před dvěma týdny, Evropská unie postrádá silné vyjednavače. Navrhla, že by s Donaldem Trumpem mohl vyjednávat maďarský premiér Viktor Orbán nebo italská premiérka Giorgia Meloniová. „Připadá mi jako velký defekt zdravého rozumu domnívat se, že Viktor Orbán, jehož názory jsou výrazně menšinové, by měl vyjednávat jménem Evropské unie,“ poznamenal Niedermayer.

Europoslankyně Dostálová zároveň upozornila, že pro Donalda Trumpa nebude Ursula von der Leyenová správným oponentem, jelikož nemá mandát voličské základny. „Druhá strana by neměla diktovat, kdo by měl k tomu jednacímu stolu zasednout. Evropské země by se měly jasně ozvat, že v tomto případě jedná Evropská komise v zájmu celé Evropy,“ oponoval Niedermayer.

Americký sen, evropské probuzení. Poškodí nová politika Donalda Trumpa Evropu? Hostem Otázkek Václava Moravce byl Luděk Niedermayer. Odkaz na diskuzi najdete uvnitř článku

Převzato z: Otázky Václava Moravce, 9. 2. 2024 (kráceno)

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme