Moldan: Chci odvrátit hrozbu těžby břidlicového plynu
Rozhovor s kandidátem do Senátu Bedřichem Moldanem
Univerzitní profesor a odborník na životní prostředí Bedřich Moldan se volbami na Náchodsku chce znovu vrátit do senátních lavic. I když se chtěl věnovat už jen svým studentům na univerzitě, ministr zdravotnictví Leoš Heger ho přesvědčil ke kandidatuře.
„Je třeba se fundovaně zastat přírody a krajiny,“ říká ředitel Centra pro otázky životního prostředí Moldan. Byl prvním polistopadovým ministrem životního prostředí. V Senátu působil od roku 2004 za ODS v regionu Kutnohorska a Havlíčkobrodska. S ODS se rozešel a nyní se pokouší „ozelenit“ program další konzervativní strany. Do senátních voleb jde jako společný kandidát TOP 09, Starostů a Strany zelených. Plánuje, že spojí své vysokoškolské působení s funkcí v Senátu.
V čem je podle vás region Náchodska výjimečný?
Je výjimečný pro svou jedinečnou historii z hlediska české kultury, tolik skvělých osobností nedávné i vzdálenější minulosti snad jinde nenajdeme. Je ovšem výjimečný i z řady dalších důvodů, počínaje mimořádnou geologickou stavbou a zachovalou přírodou. Je výjimečný svým dosud málo porušeným životním přírodním prostředím a přírodními zdroji.
Jaký je největší problém regionu?
Nerad vybírám jediný, pak se zdá, že ostatní nejsou důležité. Přitom jich je tu víc než dost: nezaměstnanost, doprava, sociální vyloučení, podmínky podnikání v zemědělství a jiné... Pro mne je nejdůležitější ochrana životního a přírodního prostředí, aktuální ohrožení průzkumem a potenciální těžbou břidlicového plynu.
Jak přispějete k jeho řešení?
Především důkladnou analýzou všech souvislostí průzkumu, všech fází přípravy i vlastní těžby a připravením jasných a nezpochybnitelných důkazů o škodlivých důsledcích na přírodu, přírodní zdroje a celou krajinu. Na tomto solidním – zdůrazňuji solidním – základě je pak nutno zvolit veškeré kroky včetně legislativních, aby se tato hrozba definitivně odvrátila.
Odpověď na otázku, jaký je váš postoj k možnosti těžby plynu na Náchodsku, je tedy jasná.
Jednoznačně negativní.
Co hodláte pro svůj region v případě zvolení udělat jako první?
Sjednotit všechny poctivé lidi a skupiny, organizace a další, které mezi sebou ve volební kampani logicky bojují, a společně se věnovat řešení všech palčivých problémů. Přes větší či menší programové odlišnosti věřím, že najdeme společnou řeč ve prospěch rozvoje regionu.
Jak budete ve spojení s voliči po volbách?
Otevřeli jsme moji senátní kancelář v Náchodě. Ta se stane základním místem mého trvalého kontaktu s lidmi. Samozřejmě budou nadále fungovat všechna spojení elektronickými médii a rovněž hodlám být ve spojení s podnikateli, školami, radnicemi a dalšími institucemi.
Jak byste hlasoval o církevních restitucích?
Plně je podporuji jako akt naplnění spravedlnosti. Je ostuda, že se neuskutečnily již dávno. Nepravdivé argumenty o ekonomické nevýhodnosti pro stát odmítám.
Koho budete volit v prezidentských volbách?
Karla Schwarzenberga. Je to člověk moudrý, zkušený, s mezinárodním renomé, výborně bude reprezentovat naši zemi.
Proč by měli voliči poslat do Senátu právě vás?
Byl jsem senátorem, reprezentoval jsem republiku na mnoha mezinárodních fórech a jsem profesorem Univerzity Karlovy. Proto díky zkušenostem z politické i odborné sféry mohu regionu skutečně pomoci v řadě oblastí.
Má podle vás Senát smysl?
Jistě, jako pojistka demokracie. To však neznamená, že všechna pravidla jsou správně nastavena. Bylo by třeba uvážlivě zrevidovat zákony o jednacím řádu Senátu i Sněmovny, aby se práce obou komor zefektivnila a význam Senátu posílil.
PROFIL
Bedřich Moldan (77 let)
- ženatý, tři děti
- je profesorem Univerzity Karlovy, kde od roku 1992 řídí Centrum pro otázky životního prostředí.
- Působí například jako poradce monackého prince Alberta II., člen České statistické rady, člen České inženýrské akademie či předseda sdružení Sázava 21
Mladá fronta DNES, 27. 9. 2012, Rubrika: Kraj Hradecký, str. 2