Ministerstvo zahraničí dělá pro propuštění Čechů zadržovaných v Řecku maximum
České velvyslanectví v Aténách je v kontaktu s Čechy zadrženými v Řecku i jejich rodinami a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) případ řeší se svým řeckým protějškem. Rezort vydal prohlášení s ujištěním, že věnuje případu mimořádnou pozornost, má však svázané ruce.
Jednání probíhají na několika úrovních a jsou vedena ze strany velvyslankyně, konzulky i ministerstva. Velvyslankyně se v Aténách opakovaně setkala s náměstkem ministra zahraničních věcí, konzulka jedná se zástupci policejních orgánů i s právním zástupcem zadržovaných a jejich rodinami, ujistil ve čtvrtek rezort zahraničí.
Ministr Schwarzenberg o případu hovořil již dvakrát s ministrem zahraničních věcí Řecka Avramopoulosem, poprvé v září 2012, naposledy uplynulou středu v Bruselu a žádal jej, aby případ byl co nejrychleji řešen.
Postup v případu ale zkomplikovala stávka pracovníků v řecké justici, trvající již od počátku září 2012. "Přesto se podařilo díky intervenci velvyslankyně zařadit případ našich občanů mezi tzv. závažné případy, jejichž projednávání nebylo z důvodů stávky přerušeno, nýbrž pokračuje," stojí v prohlášení.
"MZV však není oprávněno jakkoliv posuzovat vinu či nevinu ani vstupovat do vyšetřování, či se dokonce pokoušet ovlivňovat jeho výsledek. Diplomaté rovněž nemohou vystupovat v roli advokáta," vysvětluje tiskový odbor ministerstva zahraničí.
Úsilí MZV směřuje k tomu, aby byla občanům České republiky zajištěna odpovídající právní pomoc a během řízení byla dodržována základní práva. Diplomaté v Aténách poskytují zadrženým maximální možnou pomoc a jsou v pravidelném kontaktu s nimi i s jejich právním zástupcem.
"Hodnotit efektivitu úsilí naší diplomacie pouze podle toho, zda došlo ke zproštění obvinění či nikoliv, vychází z bohužel velmi nerealistických očekávání týkajících se možností zahraniční služby zakotvených v zákonech či mezinárodních smlouvách. Naše dosavadní zkušenosti také nasvědčují tomu, že nadměrná medializace v ČR a její ohlasy v příslušné zemi mohou být pro zadržované spíše kontraproduktivní," říká ministerstvo.
Řecká policie zadržela osmadvacetiletého Martina Pezlara a třiatřicetiletého Ivana Buchtu počátkem září, údajně fotografovali vojenské objekty. Oběma hrozí pět až 20 let vězení. Oni vinu popírají.
mediafax.cz, 22. 11. 2012