Karel Schwarzenberg - prezidentský dotazník
Rozhovor s prezidentským kandidátem Karlem Schwarzenbergem
Je podle vás správné, že se vláda snaží zvýšit DPH na 15 a 21 %? Pomůže takový krok české ekonomice, nebo ji spíše zbrzdí? Vrátil byste tento návrh jako prezident zpátky sněmovně?
Nevrátil. Mám rezervovaný přístup k prezidentským vetům v oblasti hospodářských zákonů. Vetováním zákonů bych se zabýval pouze v případech, kdy bych měl pochybnost o tom, zda je příslušný zákon v souladu s Ústavou.
Druhá kategorie jsou normy, které by odporovaly legislativě EU, neboť se musíme řídit i naším členstvím v unii. Do třetice, veto bych použil v případě, kdyby zákon ohrozil zásadní zájmy státu.
Pokud jde o zvýšení sazba DPH, byl to jeden z kroků k nutné rozpočtové stabilizaci. Nyní již je třeba dávat důraz i na povzbuzení růstu ekonomik a zaměstnanosti a další snižování rozpočtových schodků by mělo být pozvolnější. K výraznější stabilizaci bude prostor, až se podaří ekonomiku oživit.
Jak vy osobně reagujete na zhoršující se ekonomické podmínky, pokud jde o osobní finance? Investujete je? Jak a jak velkou část? Změnil jste v růběhu ekonomické krize nějak své osobní hospodaření?
Ještě před začátkem krize jsem převzal politický úřad a předal podnikání synovi, sám už nepodnikám. Také nedělám žádné investice. Osobní spotřebu nemám nijak enormní, je pořád na zhruba stejné úrovni.
Doporučil byste svým příbuzným spoření na důchod v soukromých penzijních fondech podle dnes známých parametrů vládní důchodové reformy?
Ano.
Mělo by se Česko aktivně podílet na záchraně eurozóny a přispívat do záchranného fondu po zavedení eura? Nebo se má už nyní pokusit vyjednat si podobně jako Velká Británie, Dánsko a Švédsko výjimku?
Je otázka, jestli by se dala výjimka vyjednat dodatečně. Jistou formu solidarity bychom však měli dodržet.
iHNed.cz, 10. 12. 2012