Karel Schwarzenberg budí voliče
Téměř pětasedmdesátiletý Karel Schwarzenberg je nejstarším uchazečem o post prezidenta České republiky. Do volby ho vyslaly podpisy poslanců strany, kterou vede - TOP 09 a Starostů. Pokud chce uspět, musí voliče přesvědčit, že není za zenitem.
Politik s ikonickou a věčně zhasínající dýmkou, jehož nepravý twitterový účet patří ke zlatému fondu české internetové zábavy. Přesvědčený stoupenec evropské integrace. Takoví to v době, kdy se eurozóna potácí od krize k půjčce a zpět, nemají snadné, zvláště pokud se chtějí stát prezidentem v přímé volbě. Karel Schwarzenberg.
Kým je Co dělal před prezidentskou volbou?
Dědic staré české šlechtické rodiny (ve formálním užívání knížecího titulu mu brání zákon o zrušení šlechtictví, řádů a titulů z roku 1918) se narodil v prosinci 1937 v pražské Bubenči. V dětství zažil dva nucené útěky - v roce 1942 nacisté rodinu vyhnali z rodového sídla Orlíku a o šest let později emigrovala jeho rodina do Rakouska. Ještě dlouho se mu zdály rakouské sny v českých kulisách.
Vychodil humanitní gymnázium. Studium státního práva či práva a lesnictví ale nedokončil, v roce 1965 musel po zesnulém strýci Jindřichovi převzít rodinné majetky a spravovat lesy i komplex Schwarzenberského paláce s hotelem. V té době se v jeho občance poprvé objevila slova "lesník a hospodský".
V exilu v 80. letech archivoval zapovězenou literaturu pro československý disent, šéfoval Mezinárodnímu helsinskému výboru a rozvedl se. Na rok 1989 dle svých slov "čekal 41 let" a volbu Václava Havla prezidentem hodnotí jako nejkrásnější den svého života. Dva roky úročil mezinárodní kontakty jako Havlův kancléř, poté převzal zpět rodový majetek získaný v restitucích.
Do politiky aktivně vstoupil v roce 2004 jako senátor. O tři roky později vkročil do Černínského paláce coby ministr zahraničí, v roce 2009 stál u zrodu TOP 09 a v úřadu šéfa diplomacie zůstal i ve vládě Petra Nečase. V roce 2008 se znovu oženil se svou bývalou manželkou Therese.
Politické postoje Co prosazuje?
Ač je Schwarzenberg předsedou pravicové TOP 09, v domácím politickém programu se důsledně se vyhýbá pravicovému tónu. Jeho politická vize, jak ji prezentuje ve svém programu, je líbivá, nicméně obecná.
Prezidentské poslání spatřuje v morální autoritě a zdůrazňuje, že v době krize záleží právě na pevném postoji prezidenta - jako by se chtěl vymezit proti Edvardu Benešovi (což podporuje odkaz na masarykovské tradice o pár řádek níže) a podřízení se Mnichovu. Hlava státu v jeho pojetí má "vést a inspirovat celospolečenské diskuse o budoucím směřování země".
Na billboardech Schwarzenberg slibuje jmenování nezpochybnitelných odvážných soudců a slibuje též podporu příchodu nových a morálně silných lidí do politiky. "Nebudu mlčet při růstu vlivu extremismu," dodává kandidát, který jedním dechem volá po tvorbě strategie, která "zajistí rozvoj ČR na mnoho let dopředu".
Schwarzenberg v programu nevynechal snahu "zalepit" své slabší místo. Řada lidí si ho pro špatnou výslovnost (o jejích důvodech více níže) a dlouhá léta v emigraci nepředstavuje jako skutečného Čecha. Proto zdůrazňuje, že se jeho otec ženil v československé uniformě a vštěpoval mu lásku k vlasti. "Jsem Čech jako poleno," hlásí jeden z nadpisů v jeho programu.
A co ještě? V programu samozřejmě nechybí věty o aktivní podpoře podniků pronikajících do zahraničí, uvážlivém jmenování členů bankovní rady ČNB, dobrém hospodaření a snaze předat "nejen lesy příští generaci v lepším stavu, než jsme je přijali". Zastává se konceptu tradiční rodiny a slibuje nemlčet, pokud uvidí nespravedlivé zacházení se slabšími občany. (Vládní reformy touto optikou pokládal za spravedlivé, neboť mlčel. Teprve po krajských a senátních volbách, v nichž TOP 09 propadla, zadal ministru financí Kalouskovi za úkol vymyslet, jak pomoci osamělým penzistům.)
V programu se zavazuje podpořit zavedení školného, které bude příležitostí získat vzdělání, ale nebude překážkou. Co lze vnímat jako překážku, je nicméně věcí osobního výkladu, levice odmítá školné v prakticky jakékoliv podobě.
Vztah k vládě a stranám Aktivní, nebo aktivistický prezident?
"Nadále se budu zasazovat o respektování lidských práv u nás i ve světě. Neboť i v tom spočívá valná část dobré pověsti České republiky," píše Schwarzenberg. Něco podobného Václav Klaus nikdy nezdůraznil.
Pokud jde o Rusko, Schwarzenberg by tak trochu aktivistou patrně byl - a rozhodněte si, zda je to jeho plus, či minus. Vzpomeňme, jak se nechal fotit s připínací plackou "Putine, ke mně! Mazej na místo!" nebo podpořil dívčí punkové trio Pussy Riot, jehož dvě členky putovaly na Sibiř právě za kritiku prezidenta, který v Rusku utahuje šrouby a jehož Schwarzenberg posílal "na místo".
Mimochodem, v roce 2014 se zimní olympiáda vůbec poprvé v Rusku. V Soči, kousek od Gruzie. Jel by tam Schwarzenberg?
Svět Jakou zahraniční politiku prosazuje?
V zahraniční politice má Schwarzenberg jasně a stručně formovaný pohled. Je výrazně proevropský, proamerický a proizraelský - a výrazně protirusky zaměřený, což se ukázalo například při konfliktu Ruska s Gruzií před čtyřmi lety.
Alfou a omegou zahraniční politiky je ovšem v době krize eurozóny Evropa. "Soustředím se na posílení postavení a vlivu České republiky v rámci EU, především v procesu rozhodování o jejím budoucím uspořádání. Pojem EU jako superstát je mi cizí. Budu se zasazovat o Unii, která je pro občany a ve které každý národ bude mít své důstojné postavení," přesvědčuje voliče.
I přes hospodářské potíže EU a rostoucí kritiku bruselské byrokracie odborníky i veřejností zastává myšlenky, které stály u zrodu Lisabonské smlouvy. Ve formulování zahraniční vize je tak Schwarzenberg mnohem vyhraněnější než v neutrálně formulovaném programu domácí politiky.
Kontroverze Co mu lidé vyčítají?
"Poblouznění Karlem", které v roce 2010 pomohlo k volebnímu úspěchu TOP 09, už zčásti pominulo ( přesto Schwarzenberg skončil druhý ve čtenářské anketě iDNES.cz, koho by chtěli za prezidenta ). Důvodů je více. Ne všechny jsou racionální, ale voliči se nerozhodují vždy úplně racionálně.
Jako "Rakušák" to dotáhl do otřepaného vtipu, jak začínají české prezidentské volby. Nacionalistická ironie, v níž vystupují ještě Čech, Žid, Japonec a Avatar, není tak úplně na místě. Schwarzenberg má švýcarské, nikoliv rakouské občanství a podobně by se dalo vtipkovat snad všude. Sejdou se Keňan, Ital, mormon, Norka... Správně, tak začínaly letošní americké prezidentské volby.
Byť je Schwarzenbergova špatná výslovnost terčem mnoha žertů, není dána zanedbáním češtiny (na rozdíl od hrubky v ručně psaném sloganu " vaše volba rozhodne pro pět celích let "), ale vrozenou vadou řeči. Kromě poslední volby T. G. Masaryka ovšem nikdo nenastupoval do prezidentského úřadu ve věku, v němž nyní je Schwarzenberg.
Co už je vážnější, reprezentaci by nepomohlo Schwarzenbergovo časté usínání. Dříve z toho dělal přednost a volební heslo "Když se kecá o blbostech, spím" dostalo křídla. Schwarzenberg tvrdil, že vnímá - ale při jednom hlasování o nedůvěře vládě ho premiér Petr Nečas musel probudit a napovědět mu.
V minulosti čelil například výčitce, že se v OSN odmítl připojit k tažení proti používání munice z ochuzeného uranu, kritice kvůli aktivní podpoře nezávislosti Kosova a českému uznání této nezávislosti. Schwarzenberg také přiznal, že na počátku 90. let přijal nabídku úředníka na urychlení restitučního řízení za příslib nepeněžní protislužby.
Podle vztahu ke konspiračním teoriím si pak ke Schwarzenbergovi doplňte černý puntík (nebo hvězdičku za mezinárodní kontakty) pro jeho účast na konferenci Bilderberg v červnu 2008 a členství ve Trilaterální komisi.
Tým a sponzoři Kdo ho podporuje a platí?
Na transparentním účtu má Karel Schwarzenberg nyní přibližně pět milionů korun, celkem už účtem proteklo přes 17 milionů. Pět milionů věnovala TOP 09, milion sám Schwarzenberg a milion jeho správní firma Orlík nad Vltavou s.r.o.
Šéfa TOP 09 podporují vlivní hoteliéři: dva miliony věnoval Viliam Sivek, který v roce 2010 výhodně prodal největší českou hotelovou síť EuroAgentur Hotels & Travel a který nyní vlastní menší pražskou síť Sivek Hotels. Půl milionu dal hoteliér Ivan Chadima, Schwarzenbergův rodinný přítel: Chadimova strýce komunisté odsoudili za údajné napomáhání k útěku Schwarzenbergovu strýci Františkovi.
Milion a půl věnoval developer Petr Václavík, který TOP 09 původně zaskočil - neozval se totiž volebnímu štábu. Ten zprvu chtěl peníze vrátit, nakonec ale Václavíkův dar přijal. Podnikatel stavěl například palác Alfa v Neratovicích či bytový dům Malvazinky v Praze 5. Půl milionu dal miliardář Zdeněk Bakala, který se Schwarzenbergem spoluvlastní týdeník Respekt.
Největším sponzorem je obchodník s cennými papíry Libor Winkler Společník vizionáře a matematika Karla Janečka věnoval pět milionů - podle svých slov proto, že ho vyděsila kandidatura Miloše Zemana.
Dva a půl milionu věnoval podnikatel Tomáš Němec, předseda České gumárenské společnosti a přítel místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. Jeho dar se skrývá pod nejasným označením "NEMEC NEMEC C/A".
iDNES.cz, 3. 12. 2012, rubrika: Zprávy