Kalousek: Z Nečase mám lehce dávivý pocit

Rozhovor s ministrem financí Miroslavem Kalouskem

22. 4. 2013

Pokud by někdo chtěl hodnotit práci vlády podle projektu sociálních sKaret, musel by nutně dojít k nelichotivým závěrům. S velkou parádou rozjetý projekt, který měl ušetřit státu několik miliard korun, vypadá, že by mohl naopak pár set milionů ze státní pokladny vytáhnout. ODS tvrdí, že sKarty jsou mrtvé, TOP 09 naopak říká, že není důvod projekt rušit. Začíná Dvacet minut Radiožurnálu. Dobré odpoledne. Ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek je dnes mým hostem. Dobré odpoledne, pane ministře.

Dobré odpoledne a děkuji za pozvání.

Dost obtížně můžeme začít něčím jiným než tím, co bylo řečeno dnes na tiskové konferenci tuším někdy před druhou hodinou  odpolední. Ředitel Útvaru pro odhalování korupci a finanční kriminality Tomáš Martinec oznámil, že k 15. květnu letošního roku odstoupí z funkce. Podle jeho slov si nedokáže představit další spolupráci s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Zajímá mě, pane ministře, jestli jste spokojen s vyústěním té situace, toho konfliktu mezi těmito dvěma figurami?

Tak spokojen, nespokojen. Já jsem ministr financí, to znamená jako ministr financí můžu říct, že útvar pana plukovníka Martince měl zásadní problém s tím, aby se vyrovnal se zákonem o majetku státu nebo se zákonem o oceňování majetku státu. Tomu jeho policisté nikdy nerozuměli. Já se nedomnívám, že tomu začnou rozumět poté, co on odstoupil. Oni tomu prostě nerozumí. Na druhou stranu já to nechci vnímat jako spor Bradáčová - Martinec. Tady prostě základní odpovědnost nese nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Pavel Zeman, kterého jsem mnohokrát prosil, aby řekl, co je správně a co správně není v rámci rozhodování ve státní exekutivě. Pavel Zeman, který vždycky alibisticky ucouvl a řekl, že neví. Takže já si tady troufnu říct, že ...

Počkejte, pane ministře, pardon, jenom abych tomu úplně správně rozuměl, vy tvrdíte, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nebyl ochoten řekněme specifikovat, jakým postupem by se mělo jaksi přistupovat k řešení kauz, které se týkají státního majetku?

Ne tvrdím, já to umím i doložit.

Týká se to té společnosti Amun.Re a prodeje jejího majetku ČEZu?

Týká se to celé řady jiných věcí. Já nechci, aby to vypadalo, že chci řešit jednotlivé konkrétní kauzy, ty musí proběhnout, o těch musí rozhodnout nezávislý soud. Na druhé straně ministerstvo financí i Nejvyšší státní zastupitelství jsou orgány jedné a téže exekutivy a ta exekutiva by měla umět vykládat tu legislativu stejně, což se nemůže dít díky tomu, že Pavel Zeman říká - já nevím, já nemohu, ať si to rozhoduje státní zástupce a vykládá jak chce. Tím jsme se díky alibismu a nestatečnosti nejvyššího státního zástupce dostali do situace, kdy úředníci, kteří musí rozhodovat, neví, jak mají rozhodovat správně. Tohle je opravdu jeho odpovědnost a vynaložím veškerou energii na to, abych ho přemluvil, nechci říct donutil, přemluvil k tomu, aby té odpovědnosti dostál, protože on se zatím chová jako totální alibista a myslím si, že i rezignace pana plukovníka Martince je prostě jenom oběť alibismu nejvyššího státního zástupce.

Co by tedy podle vašeho názoru Pavel Zeman udělat, nebo co měl Pavel Zeman udělat, aby došlo k té dnešní situaci, že prostě jeden z klíčových policistů v této zemi se rozhodl rezignovat?

Pavel Zeman by měl jasně říct, jaké postupy jsou trestně stíhatelné a jaké ne. My jsme v situaci, kdy řada postupů ve státní správě, které mají své, a to jsou, ty se řídí podle netrestních právních norem, a řada těchto postupů, které probíhají přesně podle doporučení garantů těch ministerstev, který garantují ty netrestní právní normy, se stanou obětí trestního stíhání, jinými slovy - jedna část exekutivy říká - takhle to dělejte, takhle je to správně. Druhá část exekutivy, což jsou orgány činné v trestním řízení, říká - vy jste to takhle udělali? Tak vás za to budeme trestně stíhat. Já, protože mě větší část těch, těchto záležitostí bolí, tak prosím pana nejvyššího státního zástupce, abychom to sjednotili. Jsme-li jedna exekutiva, jedna republika, tak bychom měli mít jedno stanovisko. A pak nejvyšší státní zástupce k tomu nemá odvahu. Přidá-li se k mému stanovisku, pak bude muset připustit, že spousta trestních stíhání, který probíhají, probíhají mimo zákon. Pokud ...

Pardon, teď jsem možná ne úplně dobře rozuměl. Spousta trestních stíhání probíhá mimo zákon?

No, za předpokladu, že by pan nejvyšší státní zástupce přistoupil na výklad ministerstva financí, tak by musel připustit, že stíhají spoustu nevinných lidí mimo zákon. Ale já jsem ...

Víte, pane ministře, moc se omlouvám, ale berte mě jako úplně jednoduchého člověka, který nemá téměř vůbec páru o finesách trestního stíhání a vůbec jaksi o jednání ve státní správě. Vy mi říkáte, že s přihlédnutím veškerých kompetentních orgánů tady je spousta nevinných lidí trestně stíhaných?

Já se obávám, že tak, jak k tomu dnes přistupuje Pavel Zeman, tak ano. Vůbec netvrdím, že jsou nevinní. Já jenom tvrdí, že Česká republika má jenom jednu exekutivu, do té exekutivy patří ústřední orgány státní správy na straně jedné, Nejvyšší státní zastupitelství na straně druhé a pořád je to jedna exekutiva. A všichni musíme umět vykládat ty zákony stejně. Jestli pak nezávislý soud dojde k jinému závěru, to je věc jiná, to je mimo exekutivu. Nicméně zatímco ústřední orgány státní správy vykládají ty zákony nějakým způsobem, tak Pavel Zeman přistupuje na praxi, že orgány činné v trestním řízení za ten legální postup sdělují obvinění a trestně stíhají. Tohle je, tohle je šílená situace.

Teď už jsem to pochopil o něco více, pane ministře, už jsem to pochopil o něco více.

To je šílená situace, kterou nelze dál připouštět. Buď prostě Pavel Zeman přistoupí na to, že je součástí státní exekutivy a prostě vydá nějaké rozhodnutí.

Anebo co?

Anebo přestane, anebo se stane kulturním atašé někde v Afghánistánu, protože nemá-li odvahu k rozhodnutí, tak ať to nedělí. Prostě každý z nás musíme dělat nějaké rozhodnutí a exekutiva státu nemůže připustit různá právní stanoviska, prostě my musíme mít jedno právní stanovisko.

Tak, pane ministře, dovolíte. Ministr financí a 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek zatím v těchto Dvaceti minutách. To, o čem jsme teď mluvili, není jediná řekněme špatná zpráva pro státní správu dnešní, tou druhou je, že policie obvinila bývalého ministra zdravotnictví, nynějšího poradce předsedy vlády Petra Nečase Tomáše Julínka kvůli údajně nevýhodné smlouvě na provozování letecké záchranky. Předseda vlády Petr Nečas chce od exministra zdravotnictví, pana Julínka, stanovisko k trestnímu stíhání kvůli této údajně nevýhodné smlouvě, pak by měl rozhodnout o dalším postupu. Máte představu, o jakém dalším postupu by se v tomto případě dalo rozhodovat?

Nevím a vůbec nechápu stanovisko Petra Nečase. Petr Nečas byl místopředseda vlády, která rozhodovala o tom, že leteckou záchrannou službu budou provozovat soukromé společnosti. Já si na to pamatuji, já byl členem vlády, která o tom rozhodovala. Já si myslím, že to bylo správné rozhodnutí. A jestli Petr Nečas jako místopředseda tehdejší vlády a předseda dnešní vlády říká - já opravdu nevím, o čem se tenkrát rozhodovalo, tak mám lehce dávivý pocit. On si to musí pamatovat úplně stejně jako já.

To znamená, že vy stojíte za Tomášem Julínkem a prostě pro vás nepřipadá v úvahu to obvinění?

Já mám z toho, co vím o tom obvinění, tak mám pocit, že je to přesně to, co jsem říkal několikrát, prostě útvar pana plukovníka Martince není schopen vyčíslit náklady, škody, cokoliv, je to opravdu ...

Počkejte, pane ministře, chcete říct, že i tato věc, to znamená obvinění Tomáše Julínka by podle vašeho názoru padalo na vrub lidí Tomáše Martince, šéfa ÚOKFK?

Ne, podívejte se, Tomáš Julínek byl obviněn, má své advokáty a bude to probíhat v normálním standardním trestním řízení. Já jenom jsem si vědom kompetence lidí Tomáše Martince. Vím, že ta kompetence je téměř nulová. Vím, že to, co vyčíslili, je nesmysl. Myslím si, že advokáti Tomáše Julínka to budou mít velmi jednoduché, to všechno je naprosto v pořádku a prostě je to věcí trestního řízení.

Pardon, pane ministře.

Z čeho je mi, z čeho je mi mírně, z čeho je mi opravdu mírně na dávení, je stanovisko pana předsedy, dnešního předsedy vlády Nečase, který byl místopředsedou vlády v době, kdy se rozhodovalo o tom, že se bude outsorcovat letecká záchranná služba, on o tom byl informován, on o tom hlasoval a dnes se vzbudil a chce vysvětlení, to je docela odporné. To já si myslím, že je na místě říct, že já byl tenkrát člen vlády a ...

Já vím, pane ministře, to už jste říkal. Víte, co mě na tom zajímá ještě o něco více? Vy tady jako člen vlády, jako ministr financí už poněkolikáté říkáte, že jeden z nejdůležitějších policejních útvarů v této zemi má naprosto nekompetentní lidi, ...

Samozřejmě.

Říkáte samozřejmě?

Ano, samozřejmě.

Tak neměli by někteří členové vlády, do jejichž kompetence Policie České republiky spadá, dělat něco proto, aby tento útvar měl alespoň pár lidí, kteří budou kompetentní?

Odpusťte, ale já, kdykoliv jsem řekl, já, kdykoliv jsem řekl, že ekonomické závěry tohoto útvaru jsou nekompetentní, tak mě česká média málem zabila. K tomu já nejsem, já na to nemám pravomoc. Já prostě mohu autoritativně říct jako člen vlády, jako šéf úřadu, který odpovídá za evidenci škod, ...

Pane ministře, to je jasné, na druhou stranu vy se přece na řízení této země domlouváte s ostatními členy vlády, mimo jiné se někteří členové vlády domlouvají i o tom, jakým způsobem bude vypadat Policie České republiky? Ne média.

No, já se o to kolikrát snažím, ale prostě ...

A co vám říkali na vládě, říkali - pane ministře, to vás nemusí zajímat?

Pane ministře, říkali mi, pane ministře, že rozhodne nezávislý soud. Já říkám - vy jste se zbláznili.

Až rozhodne nezávislý soud o čem? O tom, že jsou nekompetentní lidé u plukovníka Martince?

O tom, že tam ta škoda je, nebo není. A já říkám - vy jste se zbláznili. O čem by měl rozhodovat nezávislý soud? Je zřejmé, že tam ta škoda buď je, nebo není a že lidé u plukovníka Martince jsou zcela nekompetentní, když tvrdí, že tam ta škoda je, nebo není a umí to i doložit, ale v okamžiku, kdy tohle to řeknu, tak jsem mediálně lynčován, ale to se ještě dá vydržet, pane redaktore. Horší je, když mé ministerstvo, konkrétně můj finančně-analytický útvar poskytne policii veškeré informace o tom, jak se opravdu kradlo, jak se opravdu kradly stamiliony a ten útvar s tím nedělá vůbec nic.

Já vím, pane ministře, vy mně to říkáte, jako kdyby za to mohla média. Na druhou stranu takovou stejnou otázku mohu položit já vám, vy jste člen vlády, jak to, že s tím vláda nic nedělala, když jeden z jejích členů tady říká, že je ten útvar plný nekompetentních lidí?

Já jsem dělal a dělám, co jsem mohl, koneckonců teď vám to také říkám. Já vám teď říkám, že je to tak. Na druhou stranu mám mnoho zkušeností, že kdykoliv jsem řekl, že je to tak, tak vy jako zástupci médií jste mě téměř zabili, všechny ty situace znáte.

Pane ministře, my jsme takový hovor spolu nevedli, kdybych vás téměř zabil. Poslouchejte, pane ministře, mě zajímá ještě jedna věc, když se současný ministr spravedlnosti Pavel Blažek postavil za Lenku Bradáčovou, pražskou vrchní státní zástupkyni, tak udělal dobře?

Já nevím, v čem se za ní postavil.

V tom sporu s plukovníkem Martincem?

Já vím, ale já neznám žádné konkrétní podrobnosti. To znamená, pan kolega Blažek je asi zná, takže učinil nějaké rozhodnutí, za někoho se postavil, což oceňuji, to není v ODS běžné. Například předseda ODS se zásadně za nikoho nestaví a vždycky chce, aby mu někdo podal vysvětlení. Takže to, že pan místopředseda Blažek se za někoho postavil, je pozitivní zpráva, ale já nevím proč, já tam žádná konkrétní fakta neznám.

Tak ještě se budeme, prosím, bavit o některých konkrétních faktech. Stále posloucháte Dvacet minut Radiožurnálu. Ministr financí Miroslav Kalousek je dnes mým hostem. Je podle vašeho názoru, pane ministře, projekt sKarty mrtvý?

Za předpokladu, že zvítězí i logická předpojatost, tak ano, tak samozřejmě ano. Za předpokladu, že zvítězí racionální úsudek, tak mrtvý není, protože to používá desetitisíce lidí, má to svůj smysl. Ten největší smysl, který tam vidím, je, že peníze, které máte nabyty na sKartách, nemohou podléhat exekuci. To znamená, desetitisíce lidí se spoléhá na to, že máte-li své peníze na sKartě, nemůže vám je nikdo zexekuovat.

Tomu rozumím. Na druhou stranu, když vidím prohlášení expertky ODS na sociální problematiku Lenky Kohoutové, poslankyně, tak ona říká: "Ukončení karty sociálních systémů prosadíme s TOP 09 nebo bez ní." Jinými slovy, že se dohodnout třeba se sociální demokracií, či jinou opoziční stranou a prostě to prosadí.

Já ve vší úctě k dámě, já opravdu nevím, kdo je Lenka Kohoutová.

To je jedna z vašich kolegyň v Poslanecké sněmovně, pane ministře.

Dobrý, ale těch tam mám 200.

Někteří z nich jsou kolegové.

Jistě chápete, že 200 kolegů nemohu znát. Tak já ve vší úctě k té dámě, říkáte, že se jmenuje Lenka Kohoutová, ve vší úctě k té dámě, já fakt nevím, kdo to je. Znám, znám ...

Pojďme chvíli pracovat s předpokladem, že reprezentuje Občanskou demokratickou stranu a ...

Nechte mě to domluvit. Já znám ...

... že ODS se snaží toto udělat.

Já znám vyjádření pana předsedy vlády Nečase. Pan předseda vlády Nečas a předseda ODS si svolal 6. prosince paní ministryni vlády Müllerovou, šéfa z České spořitelny, šéfa České pošty, učinili spolu jakousi dohodu, jak bude korigována, nikoliv zrušena, korigována sKarta. Pan předseda vlády Nečas potom vystoupil, prezentoval to, my tomu říkáme Nečasova dohoda, protože to skutečně je Nečasova dohoda a my v tuto chvíli nemáme jiný, jinou ambici, než aby byla dodržena Nečasova dohoda.

Já tomu rozumím, pane ministře, mě ale zajímá spíš to, když se jeden z vašich koaličních partnerů, tedy Občanská demokratická strana snaží sKartu a podle některých svých prohlášení se ji snaží jaksi zrušit celý ten projekt například i s opozičními stranami nebo se o to bude snažit, to je jedna z variant, tak, jestli to pro vás jako zástupce TOP 09 něco znamená, jako třeba, že jde o porušení koaliční dohody, kterou popravdě nota bene nemáte ani podepsanou, ale jestli prostě to je porušení principů nějaké koaliční spolupráce?

Vy říkáte, že tomu rozumíte, to vám závidím, já tomu nerozumím. Mně je jedno, co říká paní poslankyně ...

Já jsem říkal, že rozumím vám, pane ministře.

... paní poslankyně Slepičková, ne Kohoutová, paní poslankyně Kohoutová, já opravdu nevím, co říká paní poslankyně Kohoutová, já vím, co říká předseda vlády a předseda ODS a předseda vlády a předseda ODS uzavřel s šéfem České spořitelny, České pošty a ministryní práce a sociálních věcí dohodu, které my říkáme Nečasova dohoda.

Pane ministře, já to vím, ale mě zajímá jedna jediná věc, když se ODS a Petr Nečas rozhodne tuto dohodu změnit nebo porušit ...

Ale to se nezesměšním já, to se zesměšní Petr Nečas, když poruší Nečasovu dohodu.

Ale co se týče vládní spolupráce, tak to neznamená příliš nic?

Ale já si neumím představit, že k tomu dojde. Rozumíte, tohle byla Nečasova dohoda, Nečas ji uzavřel s Müllerovou, s šéfem České spořitelny, s šéfem České pošty, to byla dohoda na úrovni předsedy Vlády České republiky. On sám ji potom prezentoval na tiskové konferenci. Umíte si představit, že by se předseda vlády zesměšnil takovým způsobem, že by negoval vlastní dohodu? My sami jí říkáme Nečasova dohoda.

Pane ministře, takových bylo dnešních Dvacet minut Radiožurnálu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Pane ministře, díky za váš čas. Na shledanou.

Děkuji za pozvání.

Martin Veselovský
Český rozhlas Radiožurnál, 22. 4. 2013, pořad: Dvacet minut Radiožurnálu
Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme