Kalousek: Penzijní reforma má 15 let zpoždění

Rozhovor s ministrem financí Miroslavem Kalouskem

15. 4. 2012

Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor

Dobrý den. Takový týden jsme tu už dlouho neměli. Nejdřív skončila takzvaná velikonoční krize vyvolaná hrozbami Věcí veřejných a prohloubená protihrozbami ODS a TOP 09. Vzápětí se koalice dohodla na razantních úsporách. Krátce nato obvinila policie desítku lidí kvůli předražené zakázce pro firmu ProMoPro a pestré dění uplynulého týdne završil výrok soudu, podle kterého je čelní představitel koalice korupčník a bývalý představitel koalice podvodník. O tom všem dnes budou diskutovat ministr financí Miroslav Kalousek, dobrý den.

Miroslav KALOUSEK, ministr financí /TOP 09/

Hezkou neděli.

Jan PUNČOCHÁŘ

A předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, dobrý den.

Bohuslav SOBOTKA, předseda strany /ČSSD/

Dobrý den.

Jan PUNČOCHÁŘ

Pane Kalousku, od včerejška víme, že Vít Bárta zůstane poslancem. Počítá koalice s jeho hlasem?

Miroslav KALOUSEK

Já nevím jak koalice. TOP 09 s jeho hlasem nepočítá, nechť pan poslanec Bárta tedy hlasuje, jak chce. Pro nás je to nepříjemné překvapení, protože on udělal několik velmi silných prohlášení, že bude-li buď nepravomocně odsouzen, že odejde z vysoké politiky. Odchod z vysoké politiky neznamená, že pozastavím členství ve straně. Odchod z vysoké politiky znamená, že odejdu z těch funkcí, které mě do té vysoké politiky řadí, což je...

Jan PUNČOCHÁŘ

Třeba Vít Bárta považuje poslanecký mandát za nízkou politiku.

Miroslav KALOUSEK

To opravdu není. Členství v zákonodárném sboru je účast ve vysoké politice. A pokud tedy pan poslanec Bárta poruší svůj veřejný závazek, tak musím říct, že to není asi poprvé, ale poprvé je to tak silné a docela nám to vadí.

Jan PUNČOCHÁŘ

Ale je to tedy tak, že TOP 09 ústy svého 1. místopředsedy říká: "My o hlas Víta Bárta nestojíme pro žádný z našich návrhů zákonů."

Miroslav KALOUSEK

Pro nás, byť nepravomocně, odsouzený poslanec nemůže být koaliční poslanec. Já teď nechci říkat Věcem veřejným, co mají dělat, když pan poslanec Bárta říká, že si ten mandát ponechá.

Jan PUNČOCHÁŘ

Ony nemohou dělat nic.

Miroslav KALOUSEK

Ale ... No, tak oni si ho mohou, nebo nemusejí nechat v tom klubu. On to z jejich pohledu může, nebo nemusí být koaliční poslanec. A musím říct, že pro nás ten jejich krok je docela důležitý, protože my pokud oni říkají, že chtějí být standardní politickou stranou, že se chtějí stát politickou stranou.

Bohuslav SOBOTKA

To se jim už asi nepovede, pane ministře.

Miroslav KALOUSEK

Tak prostě standardní politická strana nemá v řadách svého klubu, byť nepravomocně odsouzeného poslance.

Jan PUNČOCHÁŘ

Když je to pro vás důležité, tak pokud si Věci veřejné nechají Víta Bártu ve svém poslaneckém klubu, tak to je pro vás problém do budoucna.

Miroslav KALOUSEK

Já nechci použít silných výroků, která by mohla být používána jako ultimáta. Vy jste říkal, že Věci veřejné řekly nějaké hrozby, a my jsme řekli protihrozby. My jsme neřekli protihrozby. My zaujali stanovisko. Oni řekli: "My dáme demise." A my jsme řekli: "Tak jděte." To není hrozba. To je stanovisko. A já nechci používat ultimáta ani teď. Nicméně nepravo, byť nepravomocně odsouzený pro úplatkářství poslanec v Poslanecké sněmovně obecně problém je. Pro nás, je-li to náš koaliční partner, je to problém dvojnásobný.

Jan PUNČOCHÁŘ

Pane Sobotko, taky když přeskočíme takové to morální pohoršení nad tím, že odsouzený člověk by neměl zůstávat ve sněmovně, byť nepravomocně. On se postupně zvyšuje ten "klub nezařazených poslanců". Je to pro sociální demokracii skupina lidí, se kterými uvažuje o nějaké spolupráci?

Bohuslav SOBOTKA

Já myslím, že rozhodně neuvažujeme o žádné spolupráci. A je přeci jasné, že na to, abychom vyvolali nové volby do Poslanecké sněmovny, tak nám nepomohou žádní přeběhlíci, ale jenom principiální a zásadové rozhodnutí TOP 09. A já bych rád využil i této příležitosti, kdy se tady s panem ministrem po nějaké době vidíme, abych ho vyzval k tomu, aby už konečně tedy přijali odpovědnost a rozhodli se pro jediné možné řešení. Dívat se na to, jak Vít Bárta zůstává v Poslanecké sněmovně, nadále zezadu řídí poslanecký klub Věcí veřejných, nadále řídí zástupce Věcí veřejných ve vládě. Vždyť přece všichni víme, jak to bude, pokud Bárta skutečně neodejde z politiky tak, jak to sliboval, a tak jak to teď zase porušil. Není možné, aby Věci veřejné zůstávaly součástí této koalice, když se ukázala mimo jiné i u soudu pravá podstata této politicky takzvané strany. Ona to není strana, je to soukromý podnik Víta Bárty. A jestliže Vít Bárta zůstane v Poslanecké sněmovně, tak prostě koalice se nemůže tvářit, že to je problém Věcí veřejných. Já bych rád vyzval TOP 09, abych, aby se s námi dohodli na nových volbách. Bylo by to nejlepší řešení pro celou Českou republiku, kdybychom se teď ještě dohodli, je čas, volby by mohly proběhnout v červnu letošního roku. Voliči by znovu rozdali karty. A já doufám, že by se tím vyřešil problém i pana Bárty a pana Škárky, že už by je nikdo znovu do Poslanecké sněmovny nezvolil.

Jan PUNČOCHÁŘ

Počkejte, pane předsedo, mně možná něco uniklo. Já mám pocit, že ČSSD a TOP 09 nemají ve sněmovně ústavní většinu, aby se mohly na téhle půdě dohodnout na předčasných volbách.

Bohuslav SOBOTKA

Tak já si myslím, že pokud vezmu strany, které deklarovaly, že by takovéto řešení podpořily, pak si myslím, že bychom našli ústavní většinu pro rozpuštění Poslanecké sněmovny. Já chci jenom říci, že není možné a z pohledu sociální demokracie skutečně není možné tvářit si, že se nic nestalo. Navíc Věci veřejné mají více problémů. Chci připomenout jejich podivné financování. To se dodnes nevysvětlilo. Co to je za sponzory z Panamy, proč desítky milionů korun pro Věci veřejné tekly přes strukturu velmi zvláštních účelových právnických osob, které nemají dohledatelné vlastníky.

Jan PUNČOCHÁŘ

Zřejmě v rámci optimalizace, to jsou v České republice.

Bohuslav SOBOTKA

Ale nemůžeme se tvářit, že to je v pořádku, že to je normální. Věci veřejné přece šly do Poslanecké sněmovny, když kandidovaly, tehdy je vedl Radek John, slibovaly, že zlepší politickou kulturu, dostaly hlasy 10 % občanů, to není vůbec málo, na program boje proti korupci a zlepšení politické kultury. Podívejme se, kde to končí. A přece není možné, aby politická strana, která slibovala, že zlepší politickou kulturu, tak se tvářila, že je v pořádku, že v Poslanecké sněmovně zůstávají poslanci, kteří byli odsouzeni soudem, a že je v pořádku, jestliže nějakou politickou stranu financují tajemné anonymní akciové společnosti a některé dokonce se sídlem v Jižní Americe.

Miroslav KALOUSEK

Nechme stranou ten motiv, proč to říkáte. Ale některé argumenty, které říkáte, já prostě nemohu zlehčovat. To, to bych si nedovolil. Na druhou stranu, ta odpovědnost, kterou každý z nás má, je, že když něco skončí, tak musíme také vědět, jaká alternativa připadá v úvahu. A ta jistá zdrženlivost k ráznému kroku je tvořena zejména tím, že v téhle velmi složité době v Evropě nechat, nechat silně ovlivňovat zahraniční politiku a fiskální politiku komunisty, protože vy se netajíte svoji orientací na ně, a v téhle složité, v téhle složité době riskovat skutečnost, kterou vy jste prohlásil, že chcete zvýšit o 3 až 4 % daňovou kvótu, to znamená, že chcete lidem vytáhnout z kapes o 160 miliard korun víc, než si troufáme my při konsolidaci veřejných rozpočtů, to je velmi vážná alternativa. Docela hrozivá alternativa, oproti, oproti tomu.

Jan PUNČOCHÁŘ

Proto volíte to sebezapření pracovat s Věcmi veřejnými, těmi slizkými tvory tedy.

Miroslav KALOUSEK

Je to ... ne, tak je to, je to jeden, je to jeden ze silných důvodů, protože vždycky, když říkáte - s tímhle musíme skončit - tak vždycky musíte vědět, jakou máte konstruktivní alternativu. Pan předseda...

Jan PUNČOCHÁŘ

Navzdory, navzdory tomu, že si veřejnost myslí i podle výzkumu něco jiného, tak...

Miroslav KALOUSEK

Pan, pan předseda, pan předseda Sobotka, my zastupujeme naše voliče, naši voliči si nepřejí, aby zahraniční politiku a fiskální politiku státu silně ovlivňovali komunisté. Pan předseda Sobotka se netají svoji jednoznačnou orientací na spolupráci s nimi. A za druhé si nemyslím, že naši voliči si přejí zvednou míru přerozdělování, to znamená vytáhnout z lidem kapes dalších 120 až 160 miliard korun ročně, čím se pan předseda Sobotka také netají. Takže to jsou jako docela vážné alternativy k tomu problému, který máme teď.

Bohuslav SOBOTKA

Já myslím, že je velmi zvláštní. Určitě souhlasím s panem ministrem v tom, že jejich voliči si nepřejí zvyšovat daně. Já si také vzpomínám, jak před minulými volbami se tady pan ministr Kalousek zapřísahal: "Nebudeme zvyšovat daně." S panem premiérem Nečasem při každé příležitosti opakovali: "Socialisté vám zvednou daně, volte nás, my vám daně zvedat nebudeme." Podívejme se, prosím, na ty plány, které byly zveřejněny tento týden. Podívejme se na to, jak se chová koalice v posledních dvou letech. Je to prostě zvyšování daní. My jako sociální demokraté nebudeme pokrytci a nechceme lidem před volbami dávat falešné sliby, tak jako jste je dávali vy. Vy jste tvrdili, že všechno vyřešíte jenom na výdajové straně, že se příjmová strana měnit nebude. A v tuhle chvíli jste pochopili, že vaše kroky byly chybné, zejména snižování daní firmám a těm nejbohatším v roce 2008. A musíte tu politiku přehodnotit a budete muset a také zvyšujete daně v těch posledních dvou letech. Přece je evidentní, že pokud chceme vyrovnat veřejné rozpočty, tak se musíme podívat jak na výdajovou, tak na příjmovou stranu, a v tuto chvíli my jasně říkáme: "Ano, pokud jde o velké firmy, pokud jde o ty nejbohatší, tak bude potřeba, aby se více a solidárněji podíleli na financování státního rozpočtu, aby více přispěli k tomu, aby se rozpočty vyrovnaly." Není možné, být, pane ministře, odvážný vůči důchodcům zlikvidovat schéma valorizace penzí v příštím roce a nebýt stejně odvážný vůči velkým firmám a těm, kdo mají nejvyšší příjmy nebo velké majetky.

Miroslav KALOUSEK

Jenom, jenom, jenom, jestli dovolíte, velmi stručnou reakci. To, že to budeme řešit jenom na výdajové straně, vycházelo z předpokladu růstu. Jsme dnes v situaci, kdy ekonomika neporoste. Je fér pomoci i na příjmové straně. Ale řekněme si, v jakém poměru. 68 % toho problému likvidujeme na výdajové straně a 32 % na příjmové. To mně připadá jako velmi férové poměr. Jestliže vy se netajíte tím, že nad rámec našich opatření chcete zvednout daně ještě minimálně o těch 120 miliard ročně, tak je to samozřejmě lidem z kapes, protože ty velké firmy mají své zaměstnance, mají své zákazníky a ve svém důsledku to nakonec stejně zaplatí lidi. Pokrytecky ano můžete říct, tam to ne, to, ty služby a produkty zdražují ty firmy. Ale dobře víme, že je zdražují proto, že vy jim chcete zvednout ty daně. Nakonec to stejně zaplatí jenom normální lidé. A těm chcete vyndat, a těm chcete vyndat z kapes o 120 až o 160 miliard ročně víc. To je strašně moc peněz.

Bohuslav SOBOTKA

Ale přece víte, pane ministře, že pokud jdete jenom cestou zvyšování daně z přidané hodnoty, jste ztrojnásobili DPH na potraviny a léky během doby, kdy vy jste ministr financí, z 5 %, které se platily při každém nákupu potravinách, tak dneska se bude platit příští rok 15 %. Zatím tedy v zákoně je dokonce navrženo 17,5 %. A přece víte, že to nefunguje, že jste si naplánovali letos výběr DPH, který se v žádném případě nedostavil v prvním čtvrtletí, protože lidé už nemají finanční prostředky na to, aby platili vyšší ceny zboží a vyšší ceny potravin. A v tuto chvíli je velký problém z hlediska koupěschopnosti domácností. Přece víte, že je tady v tuhle chvíli situace, kdy nezaměstnanost v zásadě stagnuje, domácí spotřeba je na velmi nízké úrovni. Jediné, co nás zachraňuje, je v tuto chvíli export a vaše daňová politika není schopna nahradit výpadky, které vznikají v důsledku toho, že lidé musí dramatickým způsobem šetřit. Takže tohle také není ta cesta, kterou vy jste předvedli v minulých letech, to by přece nehrozilo v příštím roce, že ten deficit veřejných rozpočtů se může pohybovat někde nad 150 miliardami korun.

Miroslav KALOUSEK

Já jsem hluboce přesvědčen, a v tom se budeme vždycky lišit, že nezvyšovat zátěž na pracovním místě a nečinit konkurenceschopnost firem tím, že zvyšuji jejich náklady na pracovní místa a více zatížit spotřebu je mnohem, mnohem efektivnější. Dokonce i váš kandidát na prezidenta pan profesor Švejnar je nositelem této jednoznačné, této jednoznačné teorie, jednoznačné zásady. A já s ním absolutně souhlasím. Respektuji, že se v tom zásadně lišíme, že vy chcete zvyšovat...

Jan PUNČOCHÁŘ

Ano, v zásadě jste na to téma zopakovali diskusi, kterou jste spolu vedli v řadě televizních diskusí už předtím. Já myslím, já myslím, pane předsedo.

Bohuslav SOBOTKA

Já vím, ale my jsme se hodně, my jsme se hodně odchýlili od té otázky nových voleb do Poslanecké sněmovny, protože...

Jan PUNČOCHÁŘ

Ano, to jste se velmi odchýlili. Já si to odmoderuju sám a vrátím se k tomu, vrátím se k tomu tématu...

Miroslav KALOUSEK

Tak my se omlouváme.

Jan PUNČOCHÁŘ

...s dovolením bez, bez vašich obvyklých odboček, nacvičeným dialogům na téma danění spotřeby nebo, nebo danění výkonu. Když se vrátím k té situaci, která je v současné době v Poslanecké sněmovně. Vít Bárta na jednu věc rezignoval rozhodně, a to vedení poslaneckého klubu Věcí veřejných. Půjčím si názor Josefa Dobeše, bývalého ministra školství, který říká, že bez Bártova vlivu se ten klub v podstatě rozpadne, že bude neřiditelný. Vnímáte tohle jako riziko pro další pokračování koalice?

Miroslav KALOUSEK

Já jsem skutečně dálek toho, abych komentoval vnitřní situaci nebo analyzoval vnitřní situaci ve straně Věci veřejné. Pro mě je mimořádně nepřehledná. Já nevím, co to bude znamenat, jestli se ten klub rozpadne, nebo nerozpadne. Zatím prostě jsou s výjimkou pana poslance Bárty jsou to koaliční hlasy, se kterými počítáme při hlasování. Jak si bude počínat pan poslanec Bárta, je čistě jeho věc. A jak dál bude vývoj v klubu Věcí veřejných, na to tady, to bych musel mít asi křišťálovou kouli. Já to vážně nevím.

Jan PUNČOCHÁŘ

A tak je to pro vás přeci důležité, pokud chcete něco prohlasovat, tak s ODS dohromady nemáte 101 hlasů, to znamená, potřebujete nějakým způsobem funkční koaliční klub třetího partnera.

Miroslav KALOUSEK

Pochopitelně zatím jsme ujišťováni těmi, kteří hovoří za Věci veřejné, což jsou ministři, že klub je kompaktní a že s jeho hlasy pro podporu vládních návrhů, které s těmi ministry prohlasováme ve vládě, můžeme počítat. Tak...

Jan PUNČOCHÁŘ

znamená ti dva...

Miroslav KALOUSEK

Ti tři.

Jan PUNČOCHÁŘ

Teď mi zřejmě utekl nějaký ministr.

Miroslav KALOUSEK

Karolína Peake.

Jan PUNČOCHÁŘ

Ano.

Miroslav KALOUSEK

Pan Dobeš mladší, protože pan Dobeš starší už ministr není.

Jan PUNČOCHÁŘ

Ano, právě.

Miroslav KALOUSEK

A Kamil Jankovský.

Jan PUNČOCHÁŘ

Na Kamila Jankovského jsem zapomněl. Nicméně pan Dobeš mladší není, není poslancem, takže vás může ujišťovat o čemkoliv.

Miroslav KALOUSEK

Dobrá. Nicméně i jeho hlas ve vládě je svým způsobem zavazující pro poslanecký klub. To je otázka koaličních mechanismů.

Jan PUNČOCHÁŘ

Vy už jste mluvil, mluvil o tom, že vnímáte jako riziko předčasné volby z hlediska toho, co by přišlo po nich. Takže stanovisko TOP 09 je v současné době, tímhle směrem my jít nechceme, přestože jste ještě před 10 dny tvrdili, že, že raději volby než, než spolupráce s těmi slizkými tvory.

Miroslav KALOUSEK

Já bych to docela rád zopakoval, co jsem řekl a můžete si to zkontrolovat před těmi 10 dny. Řekl jsem, že předčasné volby nepřinesou, skutečně nemohou přinést nic dobrého z těch důvodů, které jsem tady řekl a nechci tu diskusi opakovat. Nicméně není-li zbytí, potom je to daleko čistší řešení, než pokračování té nepřehledné situace a neustálé vydírání. Vzhledem k tomu, že Věci veřejné vydírat přestaly, přistoupily na všechny...

Jan PUNČOCHÁŘ

Už asi 3 dny nevydírají tedy.

Miroslav KALOUSEK

Ano, ano, od úterka nevydírají. Přistoupily na všechny nezbytné kroky, které jsou potřeba k naplňování vládního programu, no, tak koalice je tu ne proto, aby se navzájem milovala, ale proto, aby naplňovala nějaký vládní program. To je program, kterému my věříme. Bude-li možné ten program naplňovat, potom ano, pak je to lepší řešení než předčasné volby. Kdyby mělo pokračovat vydírání...

Jan PUNČOCHÁŘ

Současně říkáte, že nevíte, co bude dělat poslanecký klub Věcí veřejných, jestli bude hlasovat pro ten důvod, kvůli, kvůli kterému tedy...

Miroslav KALOUSEK

Ale úplně, úplně zrovna tak byste se mě mohl ptát, jestli vím, co bude dělat zítra ODS. Já to taky nevím. Nic jiného nezbývá, než, než prostě věřit stanoviskům představitelů všech subjektů, že dodržují programové prohlášení a dodržují a budou a podpoří vládní návrhy.

Jan PUNČOCHÁŘ

Mně z toho vyplývá, že tedy předčasné volby nebudou, protože minimálně TOP 09 a pravděpodobně i ODS to vaše nadšení pro dřívější volby nesdílí.

Bohuslav SOBOTKA

Ale přece všichni víme, já myslím, že i pan ministr si musí uvědomovat riziko takového to postupu. Vždyť přece dál bude klesat nedůvěra lidí v politiku, dál to bude zhoršovat politickou kulturu v zemi. Já nevím, čím to skončí. Příští sobotu je demonstrace na Václavském náměstí, já doufám, že přijde co nejvíc lidí, aby vyjádřili svůj názor na to, co si myslí o politice této vlády. Já bych pokládat předčasné volby za jediné rozumné demokratické řešení. A na rozdíl od pana ministra, já nechci dělat účet bez hostinského. Nechci předjímat, jak budou lidé volit. Lidé se rozhodnou v těchto volbách, komu dají svůj hlas, která politická strana ty volby vyhraje, a tak, která je vyhraje, tak by měla mít možnost sestavit vládu a realizovat svůj program. A jestliže to bude sociální demokracie, tak také platí, že my budeme hledat takové spojence v příští Poslanecké sněmovně, kteří nám umožní revidovat chyby v reformách, které realizovala Nečasova a Topolánkova vláda.

Jan PUNČOCHÁŘ

Nicméně, pane předsedo.

Bohuslav SOBOTKA

Ale já myslím, že program sociální demokracie, a pan ministr tady měl velkou obavu o fiskální konsolidaci a o zahraničněpolitickou orientaci, naše vláda přivedla zemi do NATO, naše vláda přivedla zemi do Evropské unie, naše vláda a my jsme jasně řekli, že v případě, že sociální demokracie bude ve vládě, pak se připojíme k Evropské rozpočtové smlouvě. A to jsou přece jasné záruky rozpočtové politiky. A kdybychom my vyhráli volby, tak naším cílem bude pokračovat v konsolidaci veřejných rozpočtů. Ale spravedlivěji rozložit náklady, které společnost za tu konsolidaci veřejných rozpočtů bude muset i v těch příštích letech zaplatit. To vůbec nebude jednoduchý proces. Platí, že bohužel část vládní rozpočtové politiky vede k tomu, že ekonomika se zatím nevzpamatovala z krize, a my můžeme v příštích letech čekat velmi složité období. A i proto by bylo dobře, kdyby se vrátila důvěra lidí v politiku a kdyby rozpočtovou konsolidaci realizovala vláda, která bude mít o něco větší podporu, než má ta vláda současná. Víte, že s touto vládou nesouhlasí kolem 80 % obyvatel. Tohle je situace na nové volby.

Miroslav KALOUSEK

O těch zhruba 120 miliard přece, co byste vytáhli lidem z kapsy, to je vaše prohlášení.

Bohuslav SOBOTKA

Tak dobře, pane ministře, ale vy jste vytáhl, jenom na DPH jste vytáhli lidem z kapsy 80 miliard korun. Když se podíváte na to, kolik jsme vybírali na DPH před 5 - 6 lety, kolik vybíráme dnes, ročně 80 miliard korun jenom na dani, jenom na dani z přidané hodnoty.

Miroslav KALOUSEK

Nebudu, nebudu dráždit pana, nebudu dráždit pana Punčocháře...

Jan PUNČOCHÁŘ

Jak se teď...

Miroslav KALOUSEK

Nebudu dráždit pana Punčocháře. Jenom nebojte se, nebude to o daních. Slibuju.

Jan PUNČOCHÁŘ

A o čem tedy?

Miroslav KALOUSEK

Nemám, nemám, nemám žádné zásadní výhrady k vaší zahraničněpolitické orientaci a k vaší proevropské politice, to vy dobře víte. Nicméně orientujete-li se jednoznačně na povolební spolupráci s komunisty, a to se tedy orientujete, potom každý váš volič se musí smířit s tím, že ta vaše zahraniční politika bude nutně komunistickým přístupem ovlivňována.

Bohuslav SOBOTKA

Já si myslím, že nikdo nepočítá s tím, že v příští Poslanecké sněmovně budou jenom dvě politické strany. Předpokládám, že je šance na to, aby jich tam bylo více. A my jsme připraveni v příští Poslanecké sněmovně jednat o tom, s kým vytvoříme vládu na základě programové diskuse. A také platí, a když tady pan ministr neustále zmiňuje komunistickou stranu. Já myslím, že je docela smutným výsledkem této vlády, jestliže preference komunistů mírně rostou nebo stagnují a neklesají. A já myslím, že i vaše vláda, pane ministře, za to má jistý díl odpovědnosti. A sociální demokraté, jak také všichni ví, jsou, tuším, jediná politická strana, která má jasné usnesení na celostátní úrovni, že nebudeme vytvářet koaliční vládu s komunistickou stranou.

Miroslav KALOUSEK

A tak to, tak to prosím, tak to ale, prosím, řekněte...

Bohuslav SOBOTKA

A to je přece věc, která je veřejnosti známá, je to ono Bohumínské usnesení, kolem kterého se čas od času vede debata. Ale toto Bohumínské usnesení platí. A předpokládám, že bude platit i po volbách do Poslanecké sněmovny.

Miroslav KALOUSEK

Tak to ale, prosím, řekněte otevřeně. Vy se tedy orientujete na povolební spolupráci s ODS?

Bohuslav SOBOTKA

Ne, my hledáme...

Jan PUNČOCHÁŘ

Počkejte, to už je vylučovací metodou, pane předsedo.

Miroslav KALOUSEK

Ale tak, tak už jsme tam vylučovací metodou. S ODS ne, s námi ne, to znamená, zbývá vám Bobošíková, komunisti.

Bohuslav SOBOTKA

Ale my přece nemůžeme, my přece nemůžeme uvažovat o tom, pane ministře.

Miroslav KALOUSEK

Možná...

Bohuslav SOBOTKA

Že byste nám a jestli by to bylo obráceně, tak pro mě by to bylo velmi příjemné překvapení, že nám pomůžete jako TOP 09 zrušit druhý pilíř v rámci důchodového systému.

Miroslav KALOUSEK

No, to v žádném případě, to v žádném případě.

Bohuslav SOBOTKA

Že nám pomůžete zrušit většinu poplatků ve zdravotnictví.

Miroslav KALOUSEK

To v žádném případě.

Bohuslav SOBOTKA

Že nám pomůžete zavést skutečnou daňovou progresi.

Miroslav KALOUSEK

To v žádném případě.

Bohuslav SOBOTKA

To je přece to klíčové, co sociální demokracie bude chtít po volbách prosadit, včetně majetkových přiznání, které dlouhodobě...

Miroslav KALOUSEK

To v žádném případu.

Bohuslav SOBOTKA

...jejich zavedení vy v Poslanecké sněmovně a v politice blokujete.

Miroslav KALOUSEK

Tak to, tak to prostě, jestli jsou tohle vaše priority...

Bohuslav SOBOTKA

Takže jestliže chceme, chceme napravit, jestliže chceme napravit chyby ve vašich reformách...

Miroslav KALOUSEK

Ano.

Bohuslav SOBOTKA

...budeme muset hledat takové spojence v příští sněmovně, kteří nám k tomu pomohou. Ale kdo to bude, o tom rozhodnou voliči ve volbách do Poslanecké sněmovny a oni také rozhodnou o síle, kterou tam bude mít sociálnědemokratický hlas.

Miroslav KALOUSEK

To je legitimní.

Jan PUNČOCHÁŘ

Čili, pane předsedo, vylučovací metodou dospíváte k tomu, že jediné, co vám zbývá, je napodobit Roberta Fica a vyhrát nadpoloviční většinou, protože jinak ten průnik příliš vidět není.

Bohuslav SOBOTKA

Jedna z možností je velká síla, jednou z možností je velká síla sociální demokracie. Další možností je, že se do Poslanecké sněmovny vrátí některé politické strany, nebo že se tam dostanou nové politické strany. My v tuto chvíli nemůžeme předjímat, jaké bude složení Poslanecké sněmovny. To, co my teď chceme jako sociální demokraté, aby se znovu rozdaly karty a aby veřejnost, která je frustrovaná současným stavem politiky, měla možnost vyjádřit svůj názor ve volbách do Poslanecké sněmovny. Když lidem znemožníte, aby teď byly volby do sněmovny, pak lidé nepochybně budou mít možnost vyjádřit svůj názor na podzim v krajských a senátních volbách. A celostátní témata se stanou určitě předmětem i tohoto hlasování občanů.

Miroslav KALOUSEK

To je legitimní a fér, pane předsedo. A vy jste také jednoznačně řekl, ano, zrušení penzijní reformy, ano, majetková přiznání.

Bohuslav SOBOTKA

Nikoli penzijní reformy, ale druhého pilíře v rámci penzijní reformy.

Miroslav KALOUSEK

Já vám také neskákal do řeči. To, co jste tady vyjmenoval, je pro nás mnohem vyšší priorita než další zahraničněpolitická orientace této země, a proto jí obětujeme spolu s komunisty za ty roky. Je to fér, je to legitimní. Já vám to nezazlívám. A je dobře, že to zaznělo.

Bohuslav SOBOTKA

Já jenom, já jenom nevím...

Jan PUNČOCHÁŘ

Počkejte, takže TOP 09 prostě nažene sociální demokraty do spolupráce s KSČM, je tedy to, to stanovisko, které teď, které teď říkáte.

Miroslav KALOUSEK

Ale naprosto ne. Tento postoj. Já myslím, že ta diskuse ... já jsem dostal otázku, ne že bych po ní toužil, zda si lze představit povolební spolupráci se sociální demokracií. A já jsem vzhledem k té mimořádně složité situaci, v které je celá Evropa, si nemyslím, že je odpovědné říct, že si vůbec nelze představit, něco si lze představit velmi obtížně, ale představit si to přece jenom lze.

Jan PUNČOCHÁŘ

Tohle byla ta obtížná představa tedy.

Miroslav KALOUSEK

To je velmi obtížná představa, pochopitelně, protože všechno to, co říkal pan předseda, nepřipadá v úvahu.

Bohuslav SOBOTKA

Ale...

Miroslav KALOUSEK

A pan předseda vzápětí odpověděl, pro mě to bylo velmi úlevné, že pro ně to nepřipadá v úvahu, což je, což jsou dvě důležité zprávy, velká úleva pro TOP 09, že si nemusí nic představovat, a jasná zpráva pro, pro evropského voliče, že volit sociální demokracii znamená nechat ovlivňovat zahraniční politiku komunisty, tu fiskální samozřejmě také. Je to legitimní...

Bohuslav SOBOTKA

Já jenom...

Miroslav KALOUSEK

Je to legitimní.

Jan PUNČOCHÁŘ

Předpokládám, že tohle, tohle rovnítko asi odmítnete.

Miroslav KALOUSEK

Je to legitimní, je to férové prohlášení a je to přesně tak.

Bohuslav SOBOTKA

Stačí se, stačí se, pane ministře, podívat do vedení krajů, kde sociální demokracie má různobarevné koalice. A všude realizuje program sociální demokracie, nerealizujeme program jiných politických stran. A my nebudeme po příštích volbách realizovat ani program TOP 09, ani program komunistické strany, pokud v těch volbách sociální demokracie vyhraje a bude mít možnost sestavit vládu. Ale jenom ještě, když má pan ministr takovou starost o zahraniční politiku. Prosím, starejte se i o to, jak vypadá dnes. My totiž dnes máme tři zahraniční politiky. Máme zahraniční politiku, kterou reprezentuje Václav Klaus, ta je silně proevropská, někdo by řekl...

Miroslav KALOUSEK

Proevropská?

Bohuslav SOBOTKA

Protievropská a někdo by řekl, že je i silně proruská, ale je minimálně silně protievropská. Pak máme zahraniční politiku, kterou prezentuje ministr zahraničí, ta je hodně nevýrazná, formálně proevropská. A pak máme politiku, kterou reprezentuje předseda vlády, a ten se zuby nehty brání tomu, abychom byli součástí posilování evropské integrace a tlačí nás do nějaké zvláštní spolupráce s Velkou Británií, která má úplně jiné národní zájmy, než má Česká republika. Čili dnes máme tři zahraniční politiky. Pokud sociální demokraté budou ve vládě, naším cílem bude být součástí Evropy, podílet se na klíčových rozhodováních, která se tam odehrávají, to znamená, nechceme být na okraji evropské integrace, a současně také platí, že v oblasti bezpečnostní my jsme zemi přivedli do NATO a nevidíme důvod na tom cokoliv měnit.

Miroslav KALOUSEK

Tak uvidíme, kam vás natlačí ty komunisté, když se na ně orientujete. Ale jenom bych rád připomněl, že na krajích se zahraniční politika nedělá, pane předsedo.

Bohuslav SOBOTKA

Ale i na krajích se dělá rozpočtová politika a když se podíváte na naše kraje, tak to v současných těžkých ekonomických podmínkách zvládly velmi dobře.

Miroslav KALOUSEK

Já jsem poslanec, já jsem poslanec za Středočeský kraj, pane předsedo, a podívám-li se na rozpočet Středočeského kraje a deficit Středočeského kraje, tak bych plakal.

Jan PUNČOCHÁŘ

sdělení, že ČSSD v rámci koaliční spolupráce v krajích realizuje politiku ČSSD. Bohuslav Sobotka a Miroslav Kalousek spolu diskutují v Partii na Prima Family. Teď už budeme mluvit o tom, co vláda eufeministicky nazývá úspornými opatřeními pro roky 2013 až 2015.

Jan PUNČOCHÁŘ

Vláda ve středu odsouhlasila dech beroucí plán na vyrovnání rozpočtu. Zahrnuje mimo jiné horší životní úroveň pro seniory kvůli pomalejšímu růstu penzí, zdražování v obchodech, dražší plyn pro domácnosti, vyšší daně pro živnostníky anebo třeba návrat progresivního zdanění, i když Miroslav Kalousek za chvíli bude říkat něco jiného. A k tomu ještě nějaké úspory. To vše v době, kdy se české ekonomice zrovna nedaří. To je jeden z argumentů, které zaznívají. Proč zrovna teď, co se stalo za poslední měsíc, dva, že vláda přišla s takhle razantními kroky, které do té doby nesignalizovala?

Miroslav KALOUSEK

Já, jestli dovolíte, tak bych přece jenom malinko vyvážil ten váš úvod. Vy jste to řekl tak, jako kdyby se 90 % těch opatření řešilo zvýšením daní a potom ještě nějaké úspory. Tak ještě jednou. Prosím, na internetových stránkách ministerstva financí si rok po roce zjistíte objemy, které se uspoří, a objemy, kterými se to řeší na příjmové straně.

Jan PUNČOCHÁŘ

Jsou tam hvězdičky s nápisem predikce. Takže to je víceméně odhad ministerstva financí. Nejsou to čísla, za kterými byste mohl stoprocentně stát.

Miroslav KALOUSEK

Úplně stejné u tý příjmový i u tý výdajový. Je to predikce a myslím si, že zejména u těch výdajů, u těch zejména u těch výdajů to bude, to bude číslo naprosto přesné. Jinými slovy. 68 %, těch 68 % těch opatření jsou ty úspory, jsou ty úspory na výdajové straně. Pouze...

Jan PUNČOCHÁŘ

Pane ministře, kolik z těch 68 % je úspora na důchodech tedy.

Miroslav KALOUSEK

Pouze 32 %, pouze 32 % jsou úspory, promiňte, teď nemám tady podklady, kdybych vám měl říct úplně přesné číslo, nemusel bych ho, ale rád ho zveřejním ještě dnes odpoledne, abych se...

Jan PUNČOCHÁŘ

Tak ho alespoň odhadněte, jak, jak výrazný díl a jak výrazným dílem přispějí senioři v příštím roce a pokud bude pokračovat ten valorizační vzorec jako teď, jak výrazně přispějí k těm úsporám, které vy jste teď minulý týden odsouhlasil.

Miroslav KALOUSEK

Dobře, prosím pěkně, ale opravdu s jistou tolerancí, protože pro příští, pro příští rok to znamená zhruba 8 miliard, pro rok 14 zhruba 16 miliard, no, a tam končí, tam končí tedy, tam končí funkční období vlády. Takže 8 v roce 13 a 16 v roce 14 je podle mě kvalifikovaný odhad.

Jan PUNČOCHÁŘ

Dělali jste si propočty, které by potvrzovaly tahle čísla?

Bohuslav SOBOTKA

Tak my v zásadě vycházíme z těch návrhů a propočtů, které zveřejnilo ministerstvo financí. Já si myslím, že ta čísla v tuto chvíli není nutné zpochybňovat a nemáme argumenty, abychom je zpochybňovali. To, co je největší problém, je asymetrie těch opatření, nespravedlnost těch opatření. A když tady pan ministr zmínil, že důchodci příští rok přispějí 8 miliardami korun, o které se jim nezvýší penze, tak všichni další zaměstnanci tím plošným zvýšením daně z příjmů přispějí zhruba 7 až 8 miliardami korun, a ti nejbohatší tou takzvanou solidární přirážkou, která je vlastně přechodem k určité vyšší daňové progresi, tak přispějí 2 až 3 miliardami korun. Cítíte jistě tu asymetrii. Ti nejbohatší dají 2 miliardy korun a důchodci...

Jan PUNČOCHÁŘ

Zas jich je trochu míň ale.

Bohuslav SOBOTKA

...důchodci dají 8 miliard a všichni ostatní zaměstnanci dají 7, 7 miliard korun. Čili to je...

Miroslav KALOUSEK

Ono jich je, ono jich ale podstatně méně, pane.

Bohuslav SOBOTKA

To je, to je neuvěřitelná asymetrie a nespravedlnost těch vládních opatření. Ale to, co myslím kromě toho, že to je nespravedlivé, to, co začíná vadit stále většímu množství lidí, je neustálá změna vládních plánů. Loni na podzim s velkou slávou koalice protlačila takzvanou daňovou reformu. Ta má platit od roku 2015. Zvyšuje například zdravotní pojištění. A teď už se dozvídáme, že část té daňové reformy ve skutečnosti nebude platit. Loni s velkou slávou koalice prosadila na podzim zvýšení DPH. Příští rok má být 17,5 %. Teď jsme se dověděli, že to nebude platit a že ty sazby budou 15 a 20, 20 %.

Jan PUNČOCHÁŘ

Z toho asi máte radost, protože vy jste nižší sazbu chtěli zachovat. Takže...

Bohuslav SOBOTKA

Čili teď je, teď dochází k tomu, že máme jakési platné sazby, které byly stanoveny před několika měsíci. A koalice teď už zase přichází s další revizí těchto plánů. Já si myslím, že to ukazuje, že vláda ve skutečnosti nemá situaci pod kontrolo, že hledá řešení na poslední chvíli a je to obrovská improvizace. A to, že je to jedna velká improvizace, potvrzuje také fakt, že si veřejně už stěžují členové vládního NERVu, který vláda používá pro zlepšení i image svých, svých reforem na veřejnosti, že vlastně s nimi vůbec nikdo ani nekonzultoval tu poslední smršť vládních opatření. Čili je evidentní, že za tím není žádná dlouhodobá koncepční úvaha, ale že to je zase znovu improvizace. A já se ptám, jak dlouho tato improvizace vydrží, jestli za 3, za 4 měsíce tady budeme mít další balíček, který zase znovu překope sazby.

Jan PUNČOCHÁŘ

To je podle vás v něčem, co nikdy nenastane.

Miroslav KALOUSEK

Já bych totiž rád tyhle připomínky současně s vaší otázkou, co se stalo za ty poslední 2 - 3 měsíce. Prosím pěkně, vždyť my jsme to říkali od podzima. My jsme říkali, že je zjevné vzhledem ke krizi eurozóny, že ekonomika se bude vyvíjet jinak, než se předpokládalo ještě loni na jaře při predikci. A říkali jsme, že počkáme na lednovou predikci, a měli jsme tři scénáře, optimistický, méně optimistický a scénář, jemuž se říkalo katastrofický. Říkali jsme, podle lednové predikce vývoje ekonomiky přijdeme s aktivními opatřeními na příjmové i výdajové straně, která budou bolet. A to jsme říkali od podzima, to na tom nebylo nic nekoncepčního. A NERV pro to zpracovával celou řadu podkladů a materiálů, o jejichž kvalitě bysme mohli diskutovat. Ale NERV na tom pracoval taky.

Jan PUNČOCHÁŘ

Počkejte, jakože to bylo naruby teda to, co zpracoval NERV, nebo co tím myslíte, že se o tom dá...

Miroslav KALOUSEK

Ne, to bylo, že to bylo ... upřímně řečeno, ten materiál té skupiny NERVu byl podroben drtivé kritice i na NERVu samotném, takže proto říkám, že...

Jan PUNČOCHÁŘ

Takže proto už ani s NERVem nekonzultujete, protože to stejně je k ničemu.

Miroslav KALOUSEK

Ne, ne, ne. My jsme, ne, my jsme vyšli z těch podkladů, skutečně. Já si myslím, že se to dá porovnat. My jsme použili materiály NERVu při tom konečném rozhodování. Na základě lednové predikce, která tedy řekla, že ekonomika bude stagnovat, jsme...

Jan PUNČOCHÁŘ

Letos, v příštím roce má růst asi o 1,6 %, tedy podle té lednové predikce.

Miroslav KALOUSEK

No, rozhodně nikdy, rozhodně až do konce volebního období a podle mě mnohem déle můžeme zapomenout na růsty, na které měl štěstí pan Sobotka, když byl ministr, že tam měl sedmdesátimiliardové přírůstky z roku na rok díky, díky 5 - 6 % růstu HDP. Nebude-li stagnovat, poroste velmi mírně, jenom v desetinách.

Jan PUNČOCHÁŘ

1,5 % podle dubnové prognózy ministerstva financí.

Miroslav KALOUSEK

1,5 % je velmi mírný růst, 1,5 % je skutečně velmi mírný růst na to, na co byly, na co byla Evropa zvyklá posledních 10 let.

Jan PUNČOCHÁŘ

Čili ekonomika poroste pouze pomalu, a proto je potřeba tak razantně zasahovat, vy tvrdíte.

Miroslav KALOUSEK

A proto, proto ... a přesto, že poroste pomalu, nebo spíše bude stagnovat, je nezbytné snižovat deficity z důvodů, které jsem tisíckrát opakoval v mnoha rozhovorech.

Jan PUNČOCHÁŘ

I diváci si to pamatují.

Miroslav KALOUSEK

Ano, to znamená, že přestože nemůžeme počítat s rozpočtovými přírůstky díky výkonu ekonomiky, musíme aktivními opatřeními na příjmové i výdajové straně rozpočtu snižovat deficity. Pokud se bude ekonomika vyvíjet podle naší prognózy, tak nemusíme už do konce volebního období dělat žádná další razantní opatření kromě těch, která jsme zveřejnili. Nicméně jestli za 4 měsíce nebo za půl roku, a v těchto turbulentních dobách v Evropě to prostě nikdo nemůže vyloučit, dojde k nějakému finančnímu krachu v eurozóně nebo v jiném regionu na finančních trzích, a ekonomika dostane nějaký velmi negativní impuls, každá odpovědná vláda samozřejmě bude muset přijít s nějakými dalšími aktivními opatřeními, o kterých dnes nechci spekulovat. Prostě nežijeme v době, kdy na obloze není ani mráčku. Žijeme v době bouří a turbulencí a v době bouří a turbulencí se musí často chodit s aktivními opatřeními.

Jan PUNČOCHÁŘ

Čili, pane předsedo, není to chaos, to, co dělá vláda v daňové oblasti, ale je to reakce na bouřlivý vývoj světové ekonomiky tedy.

Bohuslav SOBOTKA

Já si myslím, že to je v každém případě chaos, a málokdo je schopen se dneska už v daňových předpisech orientovat. A tuším, že kromě toho, že jste slibovali, že nebudete zvyšovat daně, jste také slibovali, že ten systém bude jednodušší a že bude přehlednější. Všichni přece souhlasí s tím, že je potřeba snižovat deficity veřejných rozpočtů, ale jde o to, aby to přežila většina občanů to snižování a aby to také přežil ekonomický růst a vůbec fungování ekonomiky. A o tom se dnes vede debata. A podle mého názoru vaše opatření jsou nekonzistentní a vůči některým sociálním skupinám jsou nepřiměřeně a nespravedlivě tvrdá. A já se zeptám na jednu věc. Je to koneckonců ministr z vaší strany. Jestliže vy se rozhodnete, že příští rok zdevastujete schéma valorizace důchodů a místo 300 korun dostane v průměru důchodce přidánu zhruba stovku a současně váš ministr zdravotnictví navrhne další zvyšování poplatku ve zdravotnictví a další zvyšování spoluúčasti ve zdravotnictví, je to promyšlený plán, jak zlikvidovat důchodce, nebo je to jenom důsledek toho, že vy spolu nemluvíte a že ta jednotlivá opatření spolu nejste schopni koordinovat. Protože my v opozici, ačkoliv jsme v opozici a mohli bychom z toho mít třeba škodolibou radost, tak musím říci, že nad tím kroutíme hlavou a říkáme si, jak je možná taková nekonzistence, anebo jste se skutečně rozhodli soustředit se na jednu sociální skupinu a tu v těch příštích letech zlikvidovat?

Miroslav KALOUSEK

My říkáme zcela otevřeně, ale zcela otevřeně, že opatření, která navrhujeme, skutečně všem celé populaci o něco sníží reálné příjmy. A že je to jediná možnost, jak dosáhnout toho, aby se to jednou nestalo skokově a dramatickým způsobem pro ně neúnosným. Koneckonců, dělají to vlády v celé Evropě, protože jim prostě nic jiného nezbývá. Celé populaci klesnou reálné příjmy. Ta opatření jsou koordinovaná. Ta opatření jsou koordinovaná, dopady na jednotlivé sociální skupiny jsou, prosím pěkně, podkladem tohoto rozhodování. A jediné, v čem my se tedy lišíme, je vaše představa, že při těch opatřeních by se měla zesílit, by mělo být zesíleno rovnostářství ve společnosti, že by měla být více respektována rovnost žaludků před současnou mírou rovnostářství. My tvrdíme. Současná míra příjmů v celé populaci je jedna z nejrovnostářštějších v Evropě a my svými opatřeními to rovnostářství nechceme posilovat. To znamená, nechceme, nechceme ty rozdíly více k sobě srážet. To, co jsme navrhli, postihuje všechny úplně stejně. Míra rovnostářství, vám se zdá, mně se zdá veliká, mně se zdá veliká, vám se zdá malá, zůstává zachována. Postihujeme spravedlivě všechny, všechny skupiny populace.

Bohuslav SOBOTKA

Bohužel to není pravda. Na ten poslední balík škrtů nejvíce doplatí zaměstnanci se středními příjmy a doplatí na to nejvíce senioři. A jestliže vy říkáte, že všem budou v příštích letech klesat reálné příjmy o něco i v důsledku vašich návrhů a reforem, tak proboha, proč neodložíte spuštění druhého pilíře v rámci důchodové reformy, kde mají lidé vzít na to, aby si spořili ještě ve druhém pilíři, když jim budou klesat reálné příjmy. Zase na to budou mít jenom ti nejbohatší, kteří do toho druhého pilíře odvedou část peněz, a ty nám potom budou chybět ve státním rozpočtu.

Miroslav KALOUSEK

Protože má 15 let zpoždění. Proboha, vždyť oba dva víme, oba dva víme, že tou penzijní reformou do penzijního systému peníze přibudou. Neubudou. Na to stačí, na to stačí počitadlo, na to člověk nemusí být ekonom, aby věděl, že do penzijního systému peníze přibudou. Vy mluvíte o vyvádění. Já mluvím o rozdělení na dva pilíře, na průběžný a individuelní, a to jít to dohromady je penzijní systém a tam bude peněz víc díky této reformě.

Jan PUNČOCHÁŘ

Nicméně, nicméně v tomhle pohledu se neshodujete. Pane předsedo.

Bohuslav SOBOTKA

To je otázka, jestli za 30 až 40 let tam ještě ty peníze budou, jestli vy jste schopní to lidem dnes vaše vláda bez důvěry garantovat.

Miroslav KALOUSEK

S vaší politikou za těch 30 až 40 let, to by ten stát na důchodech nevyplatil ani korunu, protože by byl úplně pleite. Proto se ty reformy musí dělat.

Jan PUNČOCHÁŘ

To je, myslím, další ukázka toho, že vaše dvě strany asi po volbách spolupracovat nebudou. Pane předsedo, vy tedy tvrdíte, že pokud by vládla sociální demokracie, že bude valorizovat penze nadále podle toho dosavadního schématu, to znamená o celou inflaci a současně dorovnávat růst průměrné mzdy.

Bohuslav SOBOTKA

Dorovnávání růstu průměrným, průměrné mzdy v současné době nemá téměř žádné rozpočtové dopady, protože víme, že průměrná mzda příliš neroste. Bavíme se o dorovnávání inflace a v situaci, kdy inflace překročí, zdá se, v letošním roce 3 %, tak pokládáme za nemožné, aby se opouštělo stávající valorizační schéma. Ano, učiníme vše pro to, abychom mobilizovali příjmy průběžného systému důchodového tak, abychom mohli garantovat důchodcům, že se reálná kupní síla jejich důchodů v příštích letech nebude snižovat.

Jan PUNČOCHÁŘ

To znamená co, to znamená zvyšování sociálního pojištění nebo...

Bohuslav SOBOTKA

To znamená, chceme, chceme, chceme, aby se garantovalo, že tady bude zachováno to stávající valorizační schéma vůči důchodcům. To je první věc. A druhá věc. My pokud bychom měli šanci zrušit druhý pilíř, tak přistoupíme k tomu, abychom zrušili druhý pilíř, čímž zachráníme část příjmů pro průběžný systém. A to, co je také možné, je přehodnocení stropu na sociálním pojištění, kterým také můžeme získat do průběžného systému více finančních prostředků. A poslední poznámka. Jediná šance je v tuto chvíli využít veškeré zdroje, která má vláda k dispozici, včetně peněz z Evropské unie, abychom podpořili hospodářský růst a podpořili zaměstnanost. V situaci, kdy máme kolem půl milionu nezaměstnaných, tak to je ten nejvážnější zdroj hlubokého propadu na důchodovém účtu, ze kterého vyplácíme průběžně důchody.

Miroslav KALOUSEK

Já myslím, že co se týče evropských peněz a některých proexportních impulsů, to jsou asi témata, kde se shodneme, kromě těch, kterých, o kterých jste mluvil před chvíli, tam se opravdu neshodneme. Ale že vedle těchto stabilizačních opatření chce vláda přijít a chce s opozicí diskutovat, i s opatřeními, které v rámci možností sice té krizi nezabrání, ale dají nějaké rozumné impulsy do ekonomiky, to zcela jistě ano, a to chceme s opozicí diskutovat.

Jan PUNČOCHÁŘ

Kdy s tím budete hotovi, s tou diskusí tedy?

Miroslav KALOUSEK

Já bych velmi rád, kdyby s tím vláda mohla přijít zhruba do měsíce a podrobit to diskusi jak se sociálními partnery, tak s opozicí.

Bohuslav SOBOTKA

Já si myslím, že tohle je správný krok. My jsme na tu debatu připraveni. A určitě jsme také připraveni všude tam, kde v rámci diskuse budeme moci zrychlit a zjednodušit čerpání prostředků z Evropské unie, protože to je také věc i pro příští vládu, jestliže tato vláda udělá příliš velké množství chyb, tak se s tím příští vláda bude jenom obtížně vyrovnávat.

Miroslav KALOUSEK

To je určitě náš společný zájem.

Jan PUNČOCHÁŘ

Úžasné. Taková byla nedělní Partie s Miroslavem Kalouskem a Bohuslavem Sobotkou. Děkuji, že jste přišli. Na shledanou.

Miroslav KALOUSEK

Hezkou neděli.

Bohuslav SOBOTKA

Na shledanou.

Prima Family, 15. 4. 2012, Pořad: Partie

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme