Kalousek: Nevidím alternativu než pokračovat v koalici s VV
Z ministra financí Miroslava Kalouska vyprchalo rozčílení, v němž vzápětí po schválení daňové reformy řekl, že si musí rozmyslet, zda má smysl pokračovat v koalici s partnery, kteří nedodržují dohody. Nyní už tak radikální není. "Není prostě jiná politická alternativa, jak držet alespoň kompromisní reformní snažení," řekl iDNES.cz Kalousek.
Z toho, jak poslanci navzdory koaliční smlouvě předělali vládní návrh - schválili zachování daňového zvýhodnění stravenek a totálně předělali podmínky pro zdanění hazardu - si ale ministr financí a první místopředseda TOP 09 bere jedno ponaučení.
"Nemůžeme brát vážně nic, když nám řeknou, jak se budou chovat. I s tímto vědomím nám holt nezbývá než pokračovat. Teď víme, že jsou některé lobbistické zájmy, které budou pro naše partnery vždy důležitější než principy koaliční spolupráce," řekl iDNES.cz Kalousek. Výslovně zmínil lobby stravenkových firem a loterijních společností.
Pro zachování daňového zvýhodnění stravenek byly společně Věci veřejné, ČSSD a KSČM. Pravidla pro zdanění hazardu předělali společně poslanci ODS, ČSSD, KSČM a tři poslanci Věcí veřejných, když návrh vycházející vstříc loterijním společnostem předložili společně Pavel Svoboda z ODS a Michal Babák z Věcí veřejných.
Rozzlobení politici TOP 09 vzápětí po hlasování mluvili o tom, že to budou muset řešit. V úterý se schází vedení TOP 09 i Starostů a nezávislých. Kalouskovo vyjádření ale jasně směřuje k tomu, že bouře z minulého týdne se v koalici, tak jako zatím vždy v minulosti, zklidní. K tomu už o víkendu vyzval i předseda vlády Petr Nečas.
Ani TOP 09 se totiž neudržela a hlasovala nakonec proti koaličně domluvenému principu mezigenerační solidarity, podle nějž měli mít lidé v produktivním věku šanci posílat procento ze svého příjmu adresně na důchod svých rodičů. Pro to hlasovaly jen Věci veřejné a KSČM.
Kalousek doufá, že senátoři pomohou obcím, aby neměly méně peněz ze zdanění hazardu
Ministr financí Kalousek iDNES.cz řekl, že nyní spoléhá na to, že by senátoři mohli upravit tu část daňové reformy, která se týká pravidel pro hazard, aby schválená reforma nepoškodila obce.
Poslanci totiž přerozdělili odvody z hazardu tak, aby třetinu dostávaly obce, třetinu ministerstvo školství a třetina zůstala loterijním společnostem, které by samy určovaly, komu z neziskového sektoru či ze sportovních klubů peníze pošlou. Kromě toho ale podle ministerstva financí "poslanecká tvořivost" způsobila, že byly zrušeny poplatky za hrací automaty, které dostávaly obce.
"Poslanci se rozhodli schválit i takové věci, že by neexistovaly limity pro sázky a výhry u hracího automatu. Kdyby tohle vstoupilo v platnost, můžete hrát v každé vesnici o desítky milionů u hracího automatu v každé cukrárně," prohlásil Kalousek.
"Je to taková strašlivá hrůza, že chceme udělat vše pro to, abychom to spravili. Nedá se to ale udělat žádnou rychlou novelou. Jediný způsob je pokusit se přesvědčit senátory, aby ten návrh nezamítli, ale aby opravili hazard a nedávali tam nic, co by pro vládní strany bylo naprosto nepřijatelné," dodal ministr.
To, že se k "opravování" daňové reformy senátoři ČSSD chystají, už potvrdil předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Jeho straně ale vadí celá Kalouskova daňová reforma, a tak chce do zákona přidat odloženou účinnost od roku 2015 (s výjimkou zdanění hazardu od ledna 2012).
Taková změna by Kalouskovi nevadila - o datu účinnosti daňové reformy by se totiž podle něj mohlo znovu jednat a hlasovat v příštím roce, zatímco hazard se musí řešit akutně, aby neplatilo to, co protlačila "koalice hazardu" ve Sněmovně.
idnes.cz, 14. 11. 2011, Rubrika: Domácí