Kalousek: Investice ČEZu v zahraniční

Rozhovor s ministrem financí Miroslavem Kalouskem

21. 2. 2013

O situaci kolem ČEZu v Bulharsku mluvil se svým bulharským protějškem Nikolajem Mladenovem i šéf české diplomacie, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Práci Černínského paláce přitom v souvislosti s bulharskými problémy ČEZu kritizoval ve středu prezident Václav Klaus. Nejen o tom bude řeč v následujících minutách, hostem dnešních Impulsů je ministr financí, první místopředseda TOP 09, Miroslav Kalousek. Vítejte po čase v Impulsech, přeji hezký dobrý večer.

Hezký večer, děkuji za pozvání.

Připomínám, že dnešní Impulsy jsme připravili i díky vám našim posluchačům. Vaše otázky jste v průběhu dne psali a posílali ve formě SMSek na číslo 774999888. Máte-li ještě jakoukoliv otázku pro ministra financí Miroslava Kalouska, stačí, když ji pošlete k nám sem do Impulsu. Ještě jednou číslo pro vaše otázky ve formě SMSek 774999888. Akcie elektrárenského gigantu ČEZ, ve kterém má český stát většinu, prohloubily své minimum od října roku 2008. Přitom pokles akcií ČEZu je dlouhodobý. Ekonomické výsledky podniku nenaplňují očekávání trhu. Nakolik je ministr financí Miroslav Kalousek spokojený s tím, v jaké kondici je ČEZ?

ČEZ nemůže být v lepší kondici, protože celá Evropa je ve stagnaci či mírné recesi, takže je logické, že poptávka po elektrické energii je menší, tudíž ta míra nejistoty je velká, tudíž cena těch akcií, které kdysi byly na dvojnásobné výši, dnes nemůže být nijak vysoká.

Jinak řečeno fungování vedení firmy nepřispívá k tomu, že akcie jsou…

Ne, na druhou stranu my se nechystáme ty akcie nějak prodávat, to znamená, nejsem nějak znepokojen jejich aktuální nominální výší. To zaprvé. Zadruhé mě trochu mrzí, že v souvislosti s tím, co se děje v Bulharsku, některé noviny píší, že veškeré zahraniční investice ČEZu byly nepromyšlené a ztrátové. Já chci jasně říct, že to není pravda. Že ČEZ investoval v sedmi zemích a v šesti z těchto sedmi zemí, včetně Bulharska, se jedná o velmi úspěšné a návratné investice, které se zhodnocují jejímu akcionáři, tedy českému státu. S jednou jedinou výjimkou, to je Albánie. Nicméně ve všech ostatních zemích, ať už je Bulharsko, Rumunsko, Turecko, se jedná o úspěšné a návratné investice.

Mluvíme o 72 miliardách korun českých, což jsou investice ČEZu od roku 2005, kdy zahájila mezinárodní expanzi, skupina ČEZ. Investice do zahraničí představují zhruba jednu pětinu z celkových investic ČEZu od roku 2005. Vy jste tedy s těmi investicemi spokojen a to, co se děje s investicí ČEZu v Albánii, tak berete jako drobný šrám?

Ne drobný šrám. Tak pravda je, že Albánie je jenom jedno procento těch zahraničních expozic. To znamená, dalo by se říct, že ne vše se podaří. Na druhou stranu v Albánii, opravdu Albánie opravdu není zemí Evropské unie, došlo tam k mimořádně nestandardnímu podnikatelskému prostředí. Navíc ten člověk, který za Albánii byl zodpovědný, jakýsi pan Schmaltz, už nepracuje v ČEZu, což si myslím, že je dobře.

Ale pracují tam a řídí ČEZ ti, kteří pana Schmaltze drželi ve funkci a kteří s ním pracovali. Martin Roman například, šéf dozorčí rady.

Já myslím, že pan Schmaltz už tam nepracuje. Ale chtěl bych říct, mě opravdu trápí, když pročítám česká média a mám pocit, že všichni říkají, tak Bulharsko, Rumunsko, Turecko, to všechno jsou špatné investice, ČEZ tam jakoby vyhazoval peníze daňových poplatníků. Tak já jako akcionář, tedy ne já jako Kalousek, ale Ministerstvo financí jako akcionář té společnosti, chci říct, všechny ostatní investice včetně Bulharska, Rumunska, Turecka, Polska, jsou investice, které byly promyšlené a jejich návratnost odpovídá předpokladům, často převyšuje. To jsou úspěšné investice. Jedinou výjimkou je Albánie. Ano, tam zcela jistě dojde k nějakým ztrátám, byť se chystáme k mezinárodní arbitráži, pokusíme se, aby ty ztráty byly minimální. Ale albánská investice nebyla úspěšná, to je třeba přiznat. A byla nejmenší z těch sedmi. Všechny ostatní investice jsou velmi úspěšné.

Označil byste ztrátu v Albánii ve výši pěti miliard jako realistický odhad?

My se chystáme k mezinárodní arbitráži a uděláme všechno pro to, aby ta ztráta byla co nejmenší.

Realistický odhad pět miliard ztráty?

Vy si opravdu myslíte, že když se chystáte k mezinárodní arbitráži, že budete dopředu partnerům říkat, s jakou ztrátou počítáte? Ne, toho já se nedopustím. Od mého nástupu na Ministerstvo financí Ministerstvo financí neprohrálo jednu jedinou mezinárodní arbitráž. Mimo jiné také kromě toho, že jsem šetřil silnými slovy.

Vy si myslíte, že jako novinář se nemůžu nezeptat na tuto věc?

Vy se musíte zeptat, ale zase musíte pochopit, že jako odpovědný ministr financí vám nemohu odpovědět jinak, než že uděláme všechno, abychom tuto ztrátu minimalizovali.

Nakolik vás jako ministra financí trápí to, jakým způsobem například energetický gigant ČEZ v roce 2008 prodával svou společnost IC Energo maďarské skupině MOL?

Já o tom nemám žádné jiné informace než ty, které jsem si zaprvé přečetl v tisku, protože to šlo bez vědomí valné hromady, bez vědomí akcionáře. A informace, které jsem si vyžádal, ty jsem si na jednu stranu vyžádal od dozorčí rady. Zdůrazňuji, že to je kolektivní orgán, takže opět když někdo říká, že Martin Roman bude kontrolovat Martina Romana, tak je to jenom jeden z devíti členů té dozorčí rady. Nicméně chápu ten mediální úšklebek nad touto skutečností. Takže nad rámec té běžné povinnosti akcionáře, že ten orgán, který je k tomu určen, tj. dozorčí rada, pověří kontrolou, tak jsem současně se obrátil také na představenstvo, na management, na generálního ředitele a požádal jsem, ať si zadají nikoliv vlastní, ale externí audit. Takže v tuhle…

Externí audit tedy bude šetřit tu transakci z roku 2008?

Takže v tuhle chvíli probíhají dva procesy. Zaprvé to šetří ten, kdo to z obchodního zákoníku i ze stanov společnosti šetřit má, což je dozorčí rada. A nad rámec této povinnosti právě proto, abych vyvrátil jakékoliv spekulace, jsem ještě vyzval vedení společnosti, ať si zadá externí audit. To znamená jednu věc budou šetřit dvě instituce, dozorčí rada i externí auditor, já dostanu obě dvě ty zprávy na stůl a…

Kdy očekáváte zprávu od dozorčí rady?

Je to otázka několika týdnů, promiňte, že. A v okamžiku, kdy budu mít obě dvě ty zprávy, kdy budu moct porovnat zprávu dozorčí rady i nezávislého auditora, tak potom budu teprve moci říct nějaké autoritativní stanovisko akcionáře, tedy vlastníka.

Na všechny ty pochybnosti, o nichž se bavíme, jako například právě prodej z roku 2008, špatná investice v ČEZu v Albánii, byť říkáte, že v rámci celého balíku investic jde pouze o jednu drobnou špatnou investici, tak je podle vás udržitelná pozice Martina Romana jako předsedy dozorčí rady ČEZ? Jasná odpověď ano nebo ne.

Tak zaprvé bych rád řekl, že co se týče zahraničních investic, tak tam když porovnáme má dáti dal, dal a získal, tak zahraniční investice ČEZu jsou úspěšné a lze to dokázat.

Ptám se, jestli je udržitelná pozice Martina Romana?

Zadruhé dozorčí rada je kolektivní orgán, je devítičlenná, jsou tam tři zástupci zaměstnanců. A pak protože je tam kontrola státu a stát reprezentují v tomto případě parlamentní politické strany, tak tam má své zástupce Sociální demokracie, mají tam své zástupce, své nominanty vládní strany a je tradicí, že předsedou dozorčí rady je nominant předsedy vlády.

Takže premiér má svého předsedu dozorčí rady?

Předseda dozorčí rady ČEZu je automaticky nominantem předsedy vlády. Já mám plnou důvěru v pana premiéra Nečase, tudíž nevidím jediný důvod, proč bych neměl mít důvěru v jeho nominanta.

Tedy ta pozice je udržitelná, Martina Romana?

Já mohu odpovědět jenom tak, jak jsem odpověděl. Mám plnou důvěru v pana premiéra Nečase, tudíž nevidím jediný důvod, proč bych měl nedůvěřovat jeho nominantovi na pozici předsedy dozorčí rady.

A kdyby vám premiér Petr Nečas řekl, že by uvítal rezignaci Martina Romana?

On mi nemusí říkat, že to vítá. Prostě je tradicí, že to je nominant předsedy vlády a to je jeho rozhodnutí.

Takže teď nese podle vás Petr Nečas jako premiér politickou odpovědnost za Martina Romana?

Vůči mě. Politickou odpovědnost vůči voličům nesu já, protože akcionářem je Ministerstvo financí, nikoliv Úřad vlády. Ale ta vláda je koaliční, má nějaká psaná či nepsaná pravidla a já jsem podepsal Martina Romana a já jsem souzněn s tím, že Martin Roman je předsedou dozorčí rady, protože si to přeje můj předseda vlády.

Když se podíváte na všechny…

To je logické.

Vy teď s tím podpisem nemáte problém, jste hrdý na to, že jste to podepsal?

Ne, to je logická pozice loajálního ministra financí, který má svého premiéra, ke kterému má plnou důvěru. Myslíte si, že bych neměl mít plnou důvěru k panu premiérovi? Já tu plnou důvěru mám.

Tedy vaše loajalita i ve vztahu k tomu podpisu nemá žádné hranice?

Ne, má-li, já jsem přesvědčen, že tato vláda má smysl. Má-li tato vláda smysl, musí si partneři důvěřovat. Potom je logické, že každý z nás má v dozorčí radě nejenom ČEZu, ale dalších obchodních společnostech, kde má stát svůj podíl ať už stoprocentní či částečný, že má někoho, komu věří. TOP 09 má v dozorčí radě ČEZu zástupce, kterým stoprocentně důvěřuje a nominovala je tam. A koaliční partneři to respektovali a já si za těmi lidmi plně stojím, protože jim věřím. Zrovna tak pan premiér si za ODS do dozorčí rady ČEZu jmenoval tři lidi, kterým plně důvěřuje a já si to samozřejmě přeji, protože nechci, aby to vypadalo, že ČEZ kontroluje pouze Ministerstvo financí, když ministr financí je někdo za TOP 09. Předseda dozorčí rady je nominant předsedy vlády, předsedy ODS, já to plně respektuji, mám k panu předsedovi vlády plnou důvěru, tudíž respektuji, že ten nominant je takový, jaký je. Já si myslím, že to je fér.

Tedy platí v této logice to, že když vy máte důvěru v pana premiér, pan premiér má do těchto okamžiků důvěru v Martina Romana, tak i vy máte důvěru v Martina Romana, protože máte důvěru v pana premiéra?

Já si myslím, že …

Je to tak?

Že jste to rozvedl sice příliš široce, ale můžeme zůstat u toho, že mám plnou…

Já jsem to řekl ve 20 vteřinách, vy jste o tom mluvil minutu a půl.

Mám plnou důvěru v pana premiéra, jinak bych nemohl být jeho ministrem financí, a proto respektuji jeho nominace do dozorčích rad podniků se státním účastí.

Chápu správně, že v té mnohačlence, kterou teď jste popisoval, tak stát jsou politické strany…

Ne.

No protože jste říkal, že politické strany si dávají do dozorčí rady krom…

Stát nejsou politické strany, stát jsou občané, v zastupitelské demokracii někoho volí do Poslanecké sněmovny, z té Poslanecké sněmovny vzejde vláda a podle Ústavy veškerou moc v České republice má lid, a v zastupitelské demokracii ta moc se promítá pomocí Poslanecké sněmovny. V dozorčí radě ČEZu najdete samozřejmě zástupce, kromě komunistů, dokud já budu ministr financí, tak tam komunisté svého zástupce mít nebudou. Ale kromě komunistů v dozorčí radě ČEZu naleznete zástupce všech politických stran v Poslanecké sněmovně. Například za sociální demokracii je tam bývalý ministr, pan Kohout. Já si myslím, že je dobře, že tam je. On zprostředkovává kontrolu ČEZu vůči opoziční straně. Někdo by tomu možná…

Promiňte, ale neměli by tu kontrolu ČEZu zprostředkovávat dobří ekonomové, kteří budou šlapat na paty managementu ČEZu, budou ty věci erudovaně vyhodnocovat? Protože tak, jak to popisujete, tak tím můžete pro mnoho lidí potvrdit tu tezi, že vlastně ČEZ řídí premiéra, ministra financí?

Ne, prosím pěkně, to není pravda. Představte si, že ČEZ je váš, váš, pana Moravce. Ten orgán, který bude kontrolovat, najmete si kompetentní management, aby ten ČEZ řídil a vydělával vám peníze. A budete chtít mít vůči tomu managementu nějakou kontrolu. Dáte si tam lidi, které budete pokládat za ty největší žijící odborníky na světě, i když jim nebudete věřit a nebo tam dáte…

Takže si mohu dát nekompetentní lidi, ale budu jim věřit?

To přece není pravda, musíte obojí. Přece jako mi nechcete říct, že pan bývalý ministr zahraničí Kohout je nekompetentní. Já ho pokládám za velmi kompetentního a jsem rád, že ho tam sociální demokraté mají.

Vy ho pokládáte tedy za kompetentního v řízení, respektive v dozorování energetického gigantu?

Určitě bych ho nikdy nepověřil řízením.

Ale přece ten, kdo kontroluje…

Ale bez jakéhokoliv problému ho pověřím kontrolou, neboť jsem si jist jeho erudicí ekonomickou i zahraničně politickou, neboť takovýto energetický gigant má i svůj zahraničně politický a strategický rozměr a myslím si, že třeba pan bývalý ministr zahraničí Kohout tam patří a jsem rád, že ho tam sociální demokraté jmenovali. A myslím si…

Protože je odborně tak zdatný ekonom, je tak odborně dobrý na energetiku?

Ale on nemusí být ekonom. Vy také nemusíte mít žurnalistickou fakultu, abyste byl dobrý moderátor. Prostě musíte tomu jenom rozumět. Ve vašem případě se to náhodou setkalo. Ale…

Ale počkejte, ale v životě bych nešel do dozorčí rady ČEZu, protože nejsem ekonom. Stejně jako jím není Jan Kohout. Když se bavíme o Janu Kohoutovi, ale i o dalších členech dozorčí rady. Proto se ptám, protože to je i obecnější otázka, jak se obsazují dozorčí rady různých podniků?

Já jsem si jist, že v dozorčí radě ČEZu jsou lidé, kteří obstojí jednak odborně, to jsem si jist, a jednak z hlediska důvěry těm, kterým se zpovídají. Prostě bez té důvěry, proboha znova vás prosím, představte si, že ten ČEZ je váš, tak ...

Kdyby byl ČEZ váš, teď si to představuji, představte si vy, že je ČEZ váš, tak byste tam všechny ty lidi nechal, kteří jsou v dozorčí radě, upřímná odpověď?

Dal bych tam jenom ty, kterým věřím já. Ale protože ČEZ není můj, já tam vykonávám jenom formálně akcionářská práva jako ministr financí, tak v rámci toho podílu státní moci, kterou má TOP 09 a Ministerstvo financí, jsou tam tři lidé, kterým stoprocentně věřím a jejichž erudice odpovídá. A jsem rád, že je tam dalších šest lidí, kterým stoprocentně věří zase někdo jiný, kdo nese stejnou odpovědnost vůči daňovým poplatníkům a u všech těch lidí já jsem přesvědčen, že jejich odborná erudice odpovídá a věřit jim zas musí někdo jiný, s kterým já se o tu odpovědnost dělím. Je to tak nepochopitelné? Musíte mít jistotu v obojím, jak v odborné erudici, tak v té důvěře.

Jsme svědky v uplynulých týdnech mnoha personálních výměn a změn v dozorčích radách i v představenstvech podniků, ať je to Český aeroholding, ať je to ČEPRO, ať to je Českobudějovický Budvar, byť za něj Ministerstvo financí nenese odpovědnost, ale Ministerstvo zemědělství. Je nějaká personální změna, se kterou vy osobně máte problém?

Ne.

Takže jste s nimi spokojen?

Já bych nepoužil tohle sloveso. Já je respektuji. Není tam žádná personální změna, kde bych mohl konstatovat, že ti lidé na to odborně nemají. A samozřejmě…

Ať je Alexander Vondra v Aeroholdingu, ať je to…

Tak zcela jistě bývalý místopředseda vlády, bývalý ministr, bývalý velvyslanec ve Spojených státech, to znamená člověk, který řídil poměrně velké kolektivy, tak zcela určitě má svoji odbornou erudici na to, aby vykonával dozorčí roli v Aeroholdingu. Tam já nemám sebemenší problém. Navíc i tam je potřeba jistá diplomatická zkušenost, kterou pan Vondra má. Navíc pochopte, že já jsem konzervativec, takže mě se jistá tradice líbí. To není zdaleka první ministr obrany bývalý, který odešel na Letiště do Ruzyně a třeba ne ani poslední.

A to říkáte proto, že se máme těšit na podobné následky, mluvíte-li o bývalém ministru obrany, narážíte na Jaroslava Tvrdíka, takže pán Bůh nás potěš tedy?

No tak já myslím, že vy jste mi neodpustil ten lehký žert? Tak dobře, tak jste mi ho neodpustil.

Omlouvám se tedy, netušil jsem, že obsazování firem se státní účastí se vede v žertovné rovině. Teď už tomu rozumím, všem těm předchozím změnám, pane ministře.

Ne, je moje chyba, že jsem se v tomhle případě dopustil toho žertu. Není pohyb o kompetenci pana bývalého ministra Vondry, není pochyb. Co se týče důvěry, je to…

I když jste to byl vy, který upozorňoval, jak manažoval ProMoPro? To říkáte se stejnou váhou, když…

Já jsem na nic, prosím pěkně, to byla otázka Policie České republiky, nikoliv moje. A není pochyb o kompetenci pana ministra Vondry, to zaprvé, zadruhé co se týče důvěry, je to otázka těch, kteří ho nominovali a protože mám plnou důvěru v pana premiéra, tak mám plnou důvěru i v jeho dominanty.

A toho si prosadil pan premiér a vy jste zase s důvěrou a loajalitou sobě vlastní ji podepsal?

Jinak bych nemohl mít důvěru ve svého premiéra.

V které dozorčí radě byste chtěl skončit vy, až nebudete ministrem financí?

Když se na vás tak dívám, tak bych tady chtěl udělat veřejný slib, že já v žádné neskončím.

Ani v představenstvu?

Ani v představenstvu. Je docela dobře možné, že nezemřu v politice, alespoň bych si to přál, ale určitě až už nebudu aktivním politikem, nebudu zastupovat stát v žádném orgánu společnosti, která, kde je majetková účast státu. Abych vám udělal aspoň nějakou radost, tak tento veřejný slib teď udělám.

Radost mi dělat nemusíte, já se raduji i z…

Zajímalo by mě, jestli byste v takovém případě, který jsem teď vyloučil, zajímalo by mě, jestli byste pochyboval o mé kompetenci?

No předpokládám, že vy jste přece jenom tím, že před sebou máte třeba čísla o rozpočtu a že jste řídil nějaký čas Ministerstvo financí a to dokonce hned nadvakrát, ve dvou vládách, tak předpokládám, že jste se alespoň něco naučil, pokud jste tu kompetenci neměl předtím?

Dělal jsem, co jsem mohl, měl jsem ve vás příklad, tak usilovně, jak vy jste se učil moderovat, já jsem se učil ministrofinancovat.

Hrubý domácí produkt členských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj se v loňském čtvrtém čtvrtletí snížil o 0,2 procenta. Zaznamenal tak první pokles od začátku roku 2006. České ekonomice se také příliš nedaří, je déle než rok v recesi a podle prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela v ní ještě nějaký týden setrvá:

Petr KUŽEL, prezident Hospodářské komory

Nezaměstnanost ještě bohužel o jedno procento až 1,2 procenta poroste.

Zaznamenalo Rádio Impuls slova prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela, který navíc naráží na rekordní nezaměstnanost. Bez práce je téměř 600 tisíc lidí. Česká národní banka také zhoršila výhled české ekonomiky pro letošní rok, počítá s poklesem ekonomiky o 0,3 procenta. Nakolik ministr financí Miroslav Kalousek počítá s tím, že bude muset seškrtávat drobné ve státním rozpočtu pro letošní rok, protože se ekonomice bude dařit hůř, než sám předpokládal?

Nedomníváme se. Naše prognóza…

I přes tu zhoršenou prognózu ČNB?

To jsou desetinky procent. A přiznejme si, že nikdo, žádné analytické pracoviště, ani analytické pracoviště České národní banky či Ministerstva financí, Hospodářská komora, žádné analytické pracoviště nemá. Takže ani prezident Hospodářské komory není schopen odhadnout ten vývoj na desetiny procent. My se stále domníváme, že v druhé polovině roku může dojít k mírnému oživení, ale zase to budu desetiny procent. Hovoříme o stagnaci, protože se stagnací počítáme z hlediska příjmů i výdajů u státního rozpočtu. Tak já nepředpokládám žádná mimořádná opatření. Tak, jak jsme dokázali dodržet deficit v roce 2012, tak jsem přesvědčen, že to dokážeme i v roce 2013.

A co další poklesy, například výběr pojistného na sociální důchodové pojištění, pokles výběru pojistného ve zdravotním pojištění, kde váš…

To s tím logicky souvisí. Pokud je o něco větší nezaměstnanost, tak logicky máte o něco větší pokles ze sociálního i zdravotního pojištění. Nicméně podíváte-li se na země kolem nás a na jejich poklesy, bohužel i v Německu velmi výrazně, ve Francii, tak jsme na tom o něco lépe než naše externí prostředí. To není žádná pozitivní zpráva, ale neznamená to, že je u nás nějaká dramaticky jiná situace než v našem okolí a také si to nevyžádá žádná dramatická opatření. Ty desetiny procent, které to může znamenat, vláda zvládne ve svých provozních výdajích a nedomnívám se, že bych musel navrhovat nějaká mimořádná opatření.

Otázky, které přicházely a přicházejí od posluchačů Rádia Impuls, například pan Veselý se ptá, jestli počítáte s tím, že se nakonec může stát, že ČEZ v Bulharsku přijde o licenci?

Já to, upřímně řečeno, pokládám za vyloučené.

Pokládáte za vyloučené, takovou máte důvěru v ČEZ a jeho fungování v Bulharsku?

Ne, já jsem viděl ta konkrétní čísla, dokonce jsem viděl i ty výtky regulátora. V civilizované zemi Evropské unie a Bulharsko je civilizovanou zemí Evropské unie, nemůže odebrat licenci politické rozhodnutí vlády, ať už je nebo není v demisi, ale nezávislý regulátor. Prostě bulharský energetický regulační úřad. A ten musí vést správní řízení. A to správní řízení podléhá nejenom legislativě národní, tedy bulharské, ale podléhá také legislativě Evropské unie. Ty výtky, které jsem mohl si prohlédnout, prostě nemohou vést k odebrání licence. S jistou mírou cynismu bych řekl, že pokud by vedly k odebrání licence, tak bychom na tom vydělali, protože bychom nemohli neuspět v mezinárodní arbitráži a ve vyplacení…

Záložním plánem tedy je arbitráž a na ni se chystáte, pokud by k takovému kroku došlo?

Já pevně věřím, že k ničemu takovému nedojde. Já nechci podezírat bulharského regulátora z neférového jednání. Bude-li jednat férově, nemůže dojít k odebrání licence. Pokud by však došlo k neférovému jednání, jsme připraveni ke všem razantním právním krokům, na kterých bychom museli výrazně vydělat. To samozřejmě ta druhá strana ví, a proto si nemyslím, že k něčemu takovému dojde.

Jak by řešil ministr financí Miroslav Kalousek podobnou situaci v České republice, pokud by lidé začali protestovat kvůli drahé energii od ČEZu?

Musel bych jim říct, že jsme se takto rozhodli, když jsme se rozhodli pro podporu obnovitelných zdrojů. Určitě je tady někde těch 700 tisíc lidí, kteří volili Stranu zelených, kteří propagovali podporu obnovitelných zdrojů. A já to teď nekritizuji, prosím pěkně.

Jenom dodám, že ten zákon o podpoře obnovitelných zdrojů byl schválen předtím, než vy jste se zelenými seděl ve vládě.

Ne, ale já jsem také hlasoval pro podporu obnovitelných zdrojů, ale jedna věc je říct ano, chceme podporovat obnovitelné zdroje, to říkáte to A/, tak musíte také říct to B/, jsme připraveni to zaplatit. Protože podpora znamená, že na to přispěji ze svého. Já nevím, jestli si to uvědomovali všichni ti, kteří hlasovali pro podporu obnovitelných zdrojů, kteří to propagovali. Tím teď nemyslím jenom poslanci, ale veřejnost. Ano, já jsem si to uvědomoval, jsem připraven platit, svůj byt vytápím elektřinou, takže platím výrazně víc, než bych platil, kdybychom nepodporovali obnovitelné zdroje. A s každou fakturou za elektriku podporuji životní prostředí a podporu obnovitelných zdrojů. Musíme si zvyknout na to, že odpovídáme za svá rozhodnutí. Jestliže jsme se rozhodli k podpoře obnovitelných zdrojů, rozhodli jsme se k tomu, že budeme mít dražší elektriku, to s tím souvisí.

Další otázka, závěrečná otázka, se týká toho, zda počítáte s tím, že nakonec dojde v pátek k podpisu toho majetkového vyrovnání, respektive konkrétnímu podpisu smluv s církvemi?

Já tam nevidím žádnou překážku a jsem rád, že k tomu dojde a že skončí ta strašlivá ostuda, kdy Česká republika byla tou poslední postkomunistickou zemí, která neuměla tento problém a toto dědictví vypořádat.

Máte připravenu nějakou formu dluhopisů na to vyrovnání s církvemi nebo je to ještě předčasná věc?

Ale tady není žádná universální nabídka. V zásadě vždycky bude záležet na přání té dané církve, kolik bude chtít vyplatit v hotovosti, kolik v dluhopisech. Pak si snadno můře říct, i jak dlouhou splatnost těch dluhopisů. To jediné, co si nemůže říct a co musíme přizpůsobit tržním podmínkám, budou ty úroky. A pro stát bude vždycky výhodnější vyplatit část té výplaty v dluhopisech, z hlediska státního účetnictví je to jedno, jestli vydáváme peníze nebo dluhopisy, tak je to stejný výdaj. Z hlediska shánění likvidity a správy dluhové služby je výhodnější vyplatit to v dluhopisech. Takže vždy bude záležet na dané církvi a na tom, co si pro ten příští rok řekne, kolik si toho přeje v hotovosti a kolik v dluhopisech.

Začnete tedy shromažďovat teď požadavky od církví na příští rok?

Tak to je otázka několika dní. Prostě stačí, když si řeknou. To je stejné, jako když řeknete u bankomatu, jestli chcete kovové mince nebo bankovky. My jsme schopni jim nabídnout dluhopisy jakkoliv dlouhé v jakémkoliv objemu. To jediné, kde samozřejmě nemůžeme smlouvat, jsou tržní podmínky. To znamená, ty úroky budou vždy odpovídat těm podmínkám, za jakých byste si je koupil na trhu.

Konstatuje ministr financí České republiky Miroslav Kalousek. Děkuji za rozhovor a těším se na další.

Já děkuji za pozvání.

Václav Moravec

Impuls, 21. 2. 2013, pořad: Impulsy Václava Moravce

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme