Schwarzenberg: Jednání s Bulharskem o ČEZ mají být diskrétní
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) o situaci kolem ČEZ v Bulharsku hovořil se svým s bulharským protějškem Nikolajem Mladenovem. Šéf české diplomacie poznamenal, že jednání podobného typu mají být diskrétní a zveřejňovány by měly být až jejich konkrétní výsledky.
Schwarzenberg zdůraznil, že česká diplomacie v této věci, ale také při řešení problémů české energetické firmy v Albánii, "pracuje na plné obrátky".
Klaus kritizoval "tichý" přístup
Práci Černínského paláce v souvislosti s bulharskými problémy ČEZ kritizoval ve středu prezident Václav Klaus. Přál by si razantnější postup české vlády a za "dvojnásob nepřijatelný" označil "tichý a nezřetelný" přístup české diplomacie. "To mne dále nevzrušuje. My ovšem děláme svou práci. Už po celý čas," podotkl Schwarzenberg.
Karel Schwarzenberg: Takže až něco dosáhneme, tak o tom budeme mluvit. Ale pracujeme, to vás mohu ujistit, už dlouhé dny od začátku.
Bulharsku ve středu překvapivě podala demisi vláda premiéra Bojka Borisova. Odstoupila v reakci na masové protesty proti vysokým cenám elektřiny, jejichž terčem se stala i bulharská pobočka české energetické firmy ČEZ. V úterý Borisov řekl, že ČEZ by měl během nadcházejících hodin přijít v Bulharsku o licenci. To se nestalo, nicméně běží proces, který k odebrání licence může vést.
ČEZ samotný považuje řízení o odebrání licence v Bulharsku za neopodstatněné a pokud by k němu tamní úřady přistoupily, hodlá se bránit u soudu. Vláda dala ve středu najevo, že energetická firma se v Bulharsku nedopustila ničeho, co by bylo možné označit za hrubé porušení licenčních podmínek.
Karel Schwarzenberg: Nepotřebujeme silácká gesta. Potřebujeme někoho, kdo zná ty úředníky v Sofii a který tam může pracovat.
Schwarzenberg zdůraznil, že bulharská vláda je po demisi a před pátečním hlasováním o důvěře v obtížné situaci a má jen málo prostoru k pohybu. Ministr ale připomněl, že případné řízení o odebrání licence bude trvat až do dubna. "Jsme ve styku jak s ČEZ, tak s našimi úřady v Sofii i (albánské) Tiraně, tak doufám, že se něco podaří," poznamenal šéf české diplomacie. V Albánii ČEZ o licenci přišel v lednu. 'Jednání mají být diskrétní'
Podle Schwarzenberga ale podobná jednání mají být diskrétní, neboť ani pro partnera při rozhovorech není prý situace úplně příjemná. "Takže až něco dosáhneme, tak o tom budeme mluvit. Ale pracujeme, to vás mohu ujistit, už dlouhé dny od začátku," zdůraznil ministr.
Karel Schwarzenberg . Jsme ve styku jak s ČEZ, tak s našimi úřady v Sofii i (albánské) Tiraně, tak doufám, že se něco podaří.
Diplomacie ale neuvažuje například o stažení českého velvyslance v Sofii ke konzultacím, podle ministra je naopak potřeba mít zástupce přímo na místě. "Nepotřebujeme silácká gesta. Potřebujeme někoho, kdo zná ty úředníky v Sofii a který tam může pracovat," vysvětlil.
Ministr Kuba jednal s diplomatkou
S bulharskou diplomatkou o situaci jednal také ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS). Schwarzenberg ale jeho snahy, které v minulých dnech kritizoval i místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek, odbyl. "Přijal myslím třetí tajemnici na velvyslanectví. Může si pozvat, koho chce. Já jsem radši mluvil s ministrem zahraničí," poznamenal Schwarzenberg s tím, že ministr průmyslu se může scházet s kým uzná za vhodné, ale on sám má raději efektivní práci.
lidovky.cz, 21. 2.2013, rubrika: Státní pokladna