Heger: O zákazu rozhodl metanol z kamenných obchodů i otrava v Praze

Rozhovor s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem

Částečná prohibice může trvat i několik týdnů. "Bude to trvat tak dlouho, jak rychle se policii podaří odkrýt a zmapovat celou tu distribuční síť a vyprázdnit její sklady, jak se podaří vystrašit ty lidi, kteří s tím obchodují, že se rychle toho rizikového alkoholu zbaví,“ řekl ministr Leoš Heger v rozhovoru pro MF DNES.

15. 9. 2012

Pane ministře, je problém s otráveným alkoholem opravdu tak rozšířený, že dosavadní zákaz prodeje ve stáncích nestačil? Není nové opatření jen zoufalým krokem, protože nevíte, co dělat?

Večer jsme od našich hygieniků dostali do ruky analýzu, kterou potvrdila i policie a ta je poměrně jednoznačná: z těch asi třiceti případů, které jsou zdokumentovány, větší polovina případů je z kamenných obchodů a restaurací. Ne ze stánků. Ta věc je do té distribuční sítě evidentně infiltrovaná. Stánkové omezení by prostě nebylo úplně účinné. Druhá věc, která rozhodla: dostali jsme i informaci, že se objevil případ otravy u prvního člověka, který si alkohol koupil asi před třemi dny v Praze. Takže další kraj. Mezitím bylo během dne další úmrtí na Ostravsku, před chvíli jsme dostali zprávu, že jsou i dvě úmrtí na Třinecku...

Jak dlouho může zákaz prodeje alkoholu trvat? Na tiskové konferenci jste řekl několik dní, ale jak se to dá předem odhadnout?

Nedá se to odhadnout, to je pravda. Řekl jsem jen takovou velmi povrchní spekulaci. Počítal bych to spíš v několika málo týdnech. Toxikolog z Norska, který tu zahajoval léčbu novým preparátem, říkal, že útlum epidemie je poměrně pomalý. Než se sklady s otráveným alkoholem vyprázdní, riziko je veliké.

V čem tedy přesně opatření zákazu prodeje pomůže?

Nechci říct přímo, že to má vyvolat paniku, ale má to být úderné, aby bylo všem jasné, že je to pro lidi opravdu velké riziko. Ta otrava není o tom, že je vám dva dny blbě. Je tam třetinové riziko úmrtí a těžkých následků. Bude to trvat tak dlouho, jak rychle se policii podaří odkrýt a zmapovat celou tu distribuční síť a vyprázdnit její sklady, jak se podaří vystrašit ty lidi, kteří s tím obchodují, že se rychle toho rizikového alkoholu zbaví.

Bylo opravdu nutné vyhlásit zákaz prodeje ve všech restauracích a barech? Hrozí riziko i v luxusních podnicích?

Analýza, kterou máme, neukazuje, že by ten problematický alkohol lidé koupili ve špičkových hotelích nebo luxusních lahůdkářstvích, ale ono je velmi těžké definovat tu hranici. Vím, že se na nás hoteliéři budou zlobit, ale kdybychom tu hranici stanovili, tak by se určitě objevil jeden případ, který bude přes ní. A bude z toho malér.

Co se tedy bude dít dál? Povinné kontroly alkoholu u prodejců a v restauracích? Nebo stát jejich zboží zabaví? Vykoupí?

Ne, to určitě stát nevykoupí. Kontroly se teď zaměří hlavně na to, aby se to neprodávalo a nenabízelo. Lahve nesmí být postavené ani na pultu nebo na baru. Prodejci je musí sbalit, dát do odděleného skladu a vyčkat, co se bude dít. Obchodníci, kteří vědí, že obchodovali s černým kontingentem, by se toho měli rychle zbavit. Bude to pro ně menší škoda než nést riziko, kdyby je někdo chytil, že to prodávají. Neřku-li, kdyby se něco stalo. Větší obchody, pokud mají v pořádku účetnictví a mají jasno, odkud zboží odebraly, si budou moci nechat namátkově zkontrolovat dodávku a pak to s nějakou pravděpodobností, že tam nic nebude, později pustit. Spektrum alkoholu, ve kterém se to našlo, také něco napoví. Rozhodně nevíme o tom, že by se to našlo v nějaké desetileté cizokrajné pálence.

Podle čeho tedy budou kontroloři postupovat?

Teď je to momentálně na obchodní a potravinářské inspekci. Oni používají termín "podezřelý alkohol", kam zahrnují i lahve, které nebyly okolkované nebo které mají podezřelé či falešné etikety. Ty pak půjdou na kontrolu na metylalkohol.

Co teď hrozí prodejci, který by navzdory zákazu prodával alkohol dál?

Je to správní delikt, může dostat pokutu až tři miliony korun. Pokud by to bylo nějaké flagrantní porušení, můžeme informovat policii a ta analyzuje, jestli daný člověk nevyvolává ještě větší nebezpečí. Nevím teď sice přesně, jak by to represivní orgány kvalifikovaly, ale určitě by to byl trestný čin.

Zákaz se týká obchodů i restauračních zařízení. A když budu mít doma zásoby a začnu teď nabízet kamarádům a sousedům? Co se mi stane?

Tento zákaz se vztahuje na obchodní činnosti a jiné formy prodeje, takže i na podomní prodej. Naši právníci dostali pokyn to napsat tak, aby to bylo co nejširší. Ale když budete mít doma lahev a pozvete souseda, tak to nevadí.

Ale nesmím mu to prodat?

Neměl byste. Jisté je, že pokud se soused otráví a bude vás identifikovat, tak by to pro vás asi bylo dost složité.

Pane ministře, kdy jste si dal naposledy panáka?

Myslím, že to byl předevčírem před spaním gin s tonikem.

Takže jste nepropadl hrůze z tvrdého alkoholu, ačkoliv jste nás všechny vyzval, ať teď raději pijeme pivo a víno?

To jste mě dostal. Já jsem uvažoval tak, že když má člověk doma něco otevřeného, tak je to de facto otestováno tím, kdo tu lahev pil první. Takže je to bezpečné. Ale můžu vás ujistit, že pokud bych si šel koupit alkohol po tom, co zákaz uvolníme, budu si hodně rozmýšlet, kde nakoupím.

Zatím tedy zůstanete u svého načatého ginu?

Já mám doma zásoby poměrně malé, takže to nebude trvat dlouho. Osobně se alkoholu nějak puritánsky nevyhýbám, ale když nemám potřebu ho pít, tak ho prostě nepiju. A nedělá mi to problémy.

Jiří Kubík

idnes.cz, 15. 9. 2012, Rubrika: Domácí

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme