Heger: Čtyři pětiny operací robotem bude v budoucnu spadat do nadstandardu
Rozhovor s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem
Změny v lázeňské péči, první nadstandardy a nová pravidla pro přelévání peněz za péči. To jsou tři z kroků, které do konce roku musí udirigovat ministerstvo zdravotnictví. Ministr Leoš Heger je na informace skoupý. Pro iDNES.cz ale připustil, že zdravotní pojišťovny přestanou nejspíš hradit většinu robotických operací.
Na podzim bude dokončen seznam prvních položek u nadstandardu. Už jsou některé jisté?
Nerad bych o tom teď mluvil, už se něco rýsuje, ale my s tím přijdeme asi tak do poloviny listopadu.
Bude mezi položkami odlehčená sádra, lepší náhrada kloubů nebo robotická operace?
To jsou přesně ty věci, které se nabízejí nejvíce a na kterých by se dala ukázat konstrukce připlácení luxusu.
Budou operace robotem bez výhrady přijaty jako nadstandard?
Posuzovalo by se to podle diagnostických okruhů. Je velmi pravděpodobné, že mezi těmi pojišťovnami hrazenými zůstanou operace nádorů prostaty a možná některé gynekologické operace. To je tak asi patnáct procent možných diagnóz, které je možné operovat. Ostatní by byly zpoplatněné, protože jejich výsledky se jeví stejné jako u mnohem levnějších laparoskopických operací.
Kdy budou první položky nadstandardu známé?
Potřebujeme k začátku roku vydat nový seznam výkonů s bodovými hodnotami a v něm by nadstandardy už měly být. Moc času na ně není, proto si myslím, že je v polovině listopadu dáme k připomínkování.
Na podzim dokončíte také úpravy seznamu lázeňské péče. Už víte, kolik položek zmizí z plně hrazené péče?
Počítáme s redukcí deseti až patnácti procent diagnóz. Přesunou se nejspíše do položek částečně hrazené péče ( při nich hradí pojišťovna jen lázeňské procedury, ubytování a stravu, pozn. red. ).
Můžete být konkrétnější?
V tuto chvíli u toho procesu přímo nejsem. Zasahoval jsem do něj v případě, že by některé lázně kvůli změnám mohly úplně vypadnou ze hry. Tak dramatické změny snažíme eliminovat. Chtěli bychom redukci rozprostřít po celém systému. Reformy vzkřísí debatu o porodních domech
Pojišťovny chtějí zrušit deset tisíc lůžek. Ty ze systému zcela zmizí nebo se promění v dlouhodobou péči?
Bude záležet na pojišťovnách. Letos jsme s nimi předběžně dohodli, že pokud zmizí dva tisíce lůžek, zhruba čtvrtina z nich by mohla přejít do následné péče. Ale bude záležet na situací v jednotlivých krajích. To, co se chystá do budoucna, se bude týkat nové situace, kdy budou končit smlouvy mezi zdravotními zařízeními a pojišťovnami. Nemyslím si, že by ze sítě měly vypadnout některé významné nemocnice, ale rozhodně příští rok přitvrdí diskuse o tom, jestli všechny specializované obory musí být v každé okresní nemocnici. Diskusi lze očekávat u ortopedie, urologie, očního nebo ušního lékařství.
Už víte, jaká by měla být hranice počtu porodů, která by zajistila životaschopnost porodnic?
Rozhodnutí ještě nepadlo. Poslední stanovisko ze strany sekce nemocničních gynekologů, což bylo 800 porodů ročně, bude ještě diskutovat gynekologická společnost. Myslím, že se ještě vrátí otázka porodních domů, v nichž by porod vedly asistentky. My budeme zcela určitě trvat na tom, aby vznikaly pouze v lokalitách, které budou velmi blízko porodnicím, protože požadavky na bezpečí matky a plodu jsou velké a my si nemůžeme dovolit riskovat. Zcela určitě nebudou moci fungovat ve městech, kde nejsou porodnice. Bude záležet na lidech, kteří se kolem porodů točí, jak této možnosti využijí.
Ministerstvo připravuje úhradovou vyhlášku, která de facto určuje cenu zdravotní péče. Už víte, zda příští rok rozdělí ve zdravotnictví víc peněz?
Rozhodně mohu popřít fámy, které se začaly objevovat před dvěma měsíci, že do některých zdravotnických zařízení půjde o pět procent méně. To není pravda. Počítáme zhruba se sto procenty referenčního období, kterým je rok 2010. Ještě pořád se analyzuje, kolik bude možno dát nad tuto hranici.
Kolik si příští rok rozdělí drahá péče ve specializovaných zdravotnických centrech, kde se léčí třeba lidé s rakovinou nebo roztroušenou sklerózou?
Průměrnou cenu na jednoho pacienta u tohoto typu péče bychom rádi mírně tlačili dolů, protože u drahých léků šly dolů jejich ceny. Naopak bychom chtěli, aby šly peníze na nárůst počtu pacientů. Těch v centrech každoročně přibývá zhruba pět procent. Centra by tak mohla dostat kolem tří procent navíc.
Budou se příští rok opakovat případy, kdy se pacienti do specializovaných center nedostali nebo je centra zařadila na čekací listinu kvůli drahému typu léčby?
Naším cílem je, aby se to neopakovalo. Individuální případy ale nelze nikdy vyloučit z organizačních důvodů nebo neznalosti lidí. Pokud bude člověk jasně identifikován, do centra by se měl dostat. A my se pro ně budeme snažit zajistit peníze na lékařskou péči. Na druhé straně vedení center si zase bude muset hlídat, aby nestoupaly náklady na léčbu, která je extrémně drahá. Není možné ji zdražovat donekonečna.
Některé medicínské obory by měly dostat vyšší úhrady spojené s navýšením daně z přidané hodnoty. Kam by ministerstvo chtělo směřovat více peněz?
To rozhodnutí zatím ještě nepadlo, budeme se ale rozhodně snažit růst DPH zohlednit. Navýšením daně bude zatíženo asi tři čtvrtě nemocnic, proto bychom byli rádi, aby to úhradová vyhláška reflektovala. Nárůsty nad sto procent referenčního období, tedy roku 2010, ale nebudou velké.
Bude úhradová vyhláška pojistkou pro zvyšování platů v nemocnicích?
Snažíme se o to, protože si jsme dobře vědomi toho, co jsme slíbili v memorandu. Byli bychom rádi, aby spokojenost lidí, kterým jsme to slíbili, byla co nejvyšší.
Odbory vás vyzvaly, abyste jim předložil do konce týdne záruku navýšení platů v nemocnicích v příštím roce. Jste připraven je něčím uklidnit?
Ano, jsem připraven na to, že nějaké záruky jim dáme.
Můžete být konkrétnější?
V tento moment ne, ale pracujeme na nich tak, aby bylo dostatečně jasné, že to myslíme vážně.
Domníváte se, že zdravotnictví se příští rok vyhne akci "Děkujeme, odcházíme II"?
Příští rok je velká neznámá pro celou ekonomiku. Prognózy znáte jistě dobře jako já a je otázkou, zda na to bude národ reagovat tak, jako to udělali Řekové, nebo jestli se vládě podaří přesvědčit jej, že je to jakási vyšší moc a že se bude starat, aby hospodářství v rámci možností běželo dál. My se ve zdravotnictví budeme snažit, aby dopady byly rozprostřené rozumně na všechny a aby se každý nějakým dílem musel postarat o to, abychom přežili. Byli bychom rádi, aby naše opatření pro rok 2012 byla vnímána rozumně. Je potřeba, aby lékaři, kteří se nejvíc podílejí na nákladech systému, zrevidovali své léčebné a diagnostické postupy a vyřadili z nich zbytečné a balastní věci. Ale aby to dělali, potřebují mzdové pobídky a také pobídky morální. Snahu, aby systém běžel. Když budou šílení a budou proti nám stávkovat, tak to dělat nebudou a ještě tím způsobí takovou negativní zpětnou vazbu, že se náklady budou nabalovat.
idnes.cz, 1. 11. 2011, Rubrika: Domácí