Pro Zlín bylo členství v Regionu Zlínsko drahé a neefektivní
6.5.2011 parlamentnilisty.cz Obce voličům - Zlin.eu
Téměř 70 procent finančních prostředků, které vkládali členové do dobrovolného svazku obcí Region Zlínsko, bylo vynaloženo na chod této organizace, především na platy předsedy, tajemnice a související náklady. Vyplývá to z dokumentů, které má město Zlín k dispozici. Právě tento fakt byl jedním z hlavních důvodů, který vedl současné vedení města k rozhodnutí vystoupit z Regionu Zlínsko.
"Je nesporné, že daný spolek nečinil to, k čemu byl založen. Náklady na jeho provoz převyšovaly náklady, které vynakládal na plnění předmětu své činnosti. S vědomím těchto faktů nelze po statutárním městě Zlínu nadále spravedlivě požadovat, aby evidentně jednal v rozporu se zásadami péče řádného hospodáře a vynakládal veřejné finanční prostředky na činnost, která nepřináší kýžený efekt," konstatovala náměstkyně primátora Alena Zubalíková, která přednesla na jednání zastupitelstva 31. března návrh na vystoupení města z Regionu Zlínsko. Tento návrh byl přijat.
Dobrovolný svazek obcí Region Zlínsko byl založen na počátku roku 2005, jeho členy se staly například města Zlín, Vizovice a Fryšták a obce Lukov, Držková nebo Trnava. V roce 2008 se počet členů ustálil na čísle 15. Předsedou správní rady i celého svazku byli vždy volení zástupci statutárního města Zlína - Vladimír Řihák (období 2005 - prosinec 2006) a Ondřej Andrys (prosinec 2006 - 2010).
Základním předmětem činnosti Regionu Zlínsko je zejména vzájemná koordinace aktivit, tvorba doporučení, námětů a realizace konkrétních aktivit směřujících k hospodářskému, sociálnímu a kulturnímu rozvoji členských měst a obcí i celého území ve vztahu k cestovnímu ruchu. Ke splnění tohoto předmětu své činnosti má svazek - v souladu se svými stanovami - zejména získávat investice do veřejného i soukromého sektoru v oblasti cestovního ruchu, vytvářet podmínky pro zajištění místní i regionální infrastruktury nebo třeba zpracovávat dlouhodobý plán rozvoje cestovního ruchu v daném regionu.
Povinností jednotlivých členů je vložit na účet svazku počáteční příspěvek 10 tisíc korun a poté hradit roční členské příspěvky ve výši sedminásobku počtu svých obyvatel, umožněno je i poskytnutí mimořádného členského příspěvku.
V roce 2010 získal Region Zlínsko celkovou částku 720 503 korun, členské příspěvky dosáhly výše 720 503 korun. Statutární město Zlín uhradilo 540 tisíc korun. Náklady na provoz spolku v tomto roce, tedy mzdy předsedy a tajemnice a další související náklady, činily v souhrnu téměř půl milionu korun, což tvoří takřka 70 % ročního rozpočtu Regionu Zlínsko. "Jinými slovy lze konstatovat, že sedmdesát procent finančních prostředků členských obcí bylo vynaloženo na samotné fungování Regionu Zlínsko aniž by byl splněn byť jediný bod účelu pro něž byl tento spolek založen," uvedla náměstkyně primátora.
Na činnosti svazku se město Zlín nepodílelo jen finančně. Propagovalo Region Zlínsko na tuzemských i zahraničních veletrzích cestovního ruchu nebo poskytlo spolku zdarma kancelářské prostory. "Ovšem činnost Regionu Zlínsko byla značně nečitelná. Za loňský rok chybí jakákoliv prezentace jeho činnosti a to jak na webových stránkách, tak v jiných dostupných materiálech. Svazek rovněž nemá v současné době předsedu, jelikož Ondřeji Andrysovi vypršelo funkční období loni na podzim a nový zatím zvolen nebyl. Také nejsou ani nominování zástupci za jednotlivé členské obce. Viděno optikou řečených faktů lze nabýt dojmu, že tato organizace zcela evidentně nevykonává činnosti, pro které byla založena," upozornila Zubalíková.
Vedle faktu, že činnost Regionu Zlínsko byla neefektivní, se rozhodlo město Zlín vystoupit ze svazku i proto, že většinu akcí a projektů, na kterých se svazek podílel, už úspěšně vykonává Centrála cestovního ruchu Východní Moravy, což je obecně prospěšná společnost zřízená Zlínským krajem. Z analýzy činnosti Regionu Zlínsko v období 2006 - 2009 vyplynulo, že dvě třetiny akcí mohla vykonávat nebo už vykonávala právě CCRVM. "A to bez finančního přispění města," dodala Zubalíková.
Vystoupení Zlína ze svazku nemusí nutně znamenat konec Regionu Zlínsko, město bylo sice nejvýznamnějším, ale přesto pouze jedním ze členů. S obcemi, které jsou součástí svazku, hodlá Zlín nadále spolupracovat. Už v minulosti ze svazku vystoupila obec Spytihněv.
Analýza činnosti svazku obcí Region Zlínsko za období 2006 - 2009 - (zpracovatel - Michal Cholek, zastupitel města Zlína)