Zeman: Pro nás to tímto samozřejmě nekončí
Po jednání vedení města se zástupcem společnosti vznikl plán, který dává naději
Úterní schůzka členů vedení města Jihlavy s Davidem Brennerem, manažerem společnosti Kronospan, naznačila, že existuje cesta, jak začít řešit negativní vlivy firmy Kronospan na život obyvatel města Jihlavy. Po třech hodinách jednání vznikl plán, který dává naději.
„Začátek jednání nebyl rozhodně příjemný,“ okomentoval jednání náměstek primátorky pro životní prostředí Vít Zeman (TOP 09). „Pan Brenner byl evidentně špatně informován o rozsahu i složitosti celé situace a prakticky z prvních jeho slov vyznělo, že celá návštěva je směřována pouze k tomu, aby paní primátorka dementovala svá vyjádření, která rakouská televize odvysílala letos v červenci, a která měla údajně ovlivnit finanční stabilitu firmy Kronospan.“
Za tím účelem předal David Brenner jihlavské primátorce i osobní dopis Petera Kaindla, majitele společnosti Kronospan. "Dopis od pana Kaindla bohužel neodpovídá našim očekáváním. Věřili jsme, že získáme, byť i jen částečně, odpovědi na naše otázky, které jsme nejvyššímu vedení zaslali na začátku prázdnin. Není totiž pravdou, že máme jako město ke všem potřebným informacím volný přístup nebo že máme přímou možnost kontroly. I proto se město v minulosti do této problematiky nezapojovalo. Věřím však, že se vztah společnosti a města dostal do místa, kde si vzájemně vysvětlíme vlastní potřeby, a firma skutečně začne vnímat svoji roli v rámci celé Jihlavy,“ uvedla primátorka Jihlavy Karolína Koubová.
Právě rozsah vlivu společnosti Kronospan na město a jeho obyvatele se po politickém úvodu stal předmětem následné tříhodinové diskuze. „Pro mne osobně i pro výsledek celého jednání jsou zásadní tři témata,“ uvedl náměstek Zeman. „V prvé řadě je třeba přijmout to, že solidnost firmy i ochota hledat nové formy spolupráce s městem, nebudou nikdy věrohodná, pokud firma začne stavět svá zařízení načerno, a to zejména s absencí posouzení vlivu stavby na životní prostředí a zdraví našich obyvatel. Za druhé je nutné pochopit, že klimatické podmínky v Jihlavě i surovinové zdroje není možné srovnávat s podmínkami v Salzburku či jiných evropských státech. Je tedy zásadní, aby firma přizpůsobila produkci těmto podmínkám.“
Třetí zásadní téma pak uvedl náměstek pro rozvoj města Petr Laštovička jednoduchým, byť důrazným dotazem: „Pokud mám v této diskuzi vůbec pokračovat, je pro mne zásadní vědět, co konkrétně dělá firma Kronospan, prezentující se takovouto produkcí výroby a spotřebou zdrojů jako je voda či technická infrastruktura pro obyvatele města Jihlavy? Pouhé plnění zákonných norem pro mne není benefit kompenzující veškerá negativa firmy.“
Závěry schůzky
- Společnost Kronospan navrhne veškerá opatření pro minimalizaci vlivu své činnosti na ovzduší, zdroje vody i technickou infrastrukturu
- Společnost Kronospan navrhne míru a způsob společenské odpovědnosti
- Zástupci města Jihlavy a společnosti Kronospan zpracují předchozí návrhy do jednoznačně prokazatelných ukazatelů a ty budou nastaveny jako limity nepřekročitelné
Práce na této strategii začaly okamžitě po schůzce a v průběhu podzimu proběhne další kolo jednání s již konkrétními výstupy.
„Pro nás to tímto samozřejmě nekončí,“ uvedl v závěru Vít Zeman. „Město i nadále pokračuje v započaté práci průzkumu nejen vlivu Kronospanu, ale i celé průmyslové zóny na zdraví obyvatel města Jihlavy. Rádi bychom v tomto smyslu aktualizovali studii pořízenou v roce 2009, která však bude daleko více reflektovat současné, zejména klimatické, poměry města. Nyní máme na stole výsledky posouzení množství odběrů vody, odebíráme vzorky vody Drážního potoka, monitorujeme ředící poměry v řece Jihlavě a připravujeme průzkum podzemních vod. Věřím, že do podzimu budeme mít opravdu jasně definované a odůvodněné požadavky pro další spolupráci,“ doplnil náměstek primátorky Vít Zeman (TOP 09).